SCM Agendaen – Produktionsplanlægning i et strategisk perspektiv

Et solidt og brugervenligt planlægningsværktøj er et væsentligt element i at sikre en konkurrencedygtig supply chain. Flere oplever dog problemer med, at deres planlægningssystemer står i vejen for at servicere kunderne som lovet. Der er behov for, at produktionsplanlægning udvikler sig fra et ofte ukendt område for topledelser til, at området bliver anerkendt som det strategiske aktiv, det reelt er. Hør om ledelsesfokus, medarbejderengagement, system og valide data i denne podcast, der er sponsoreret af ROB-EX A/S.

Fra venstre: Hans Jørgen Lynggaard, Jesper Larsen, Tina Højrup Kjær og Jan Stentoft..

26.03.2021

SCM.dk

Produktionsplanlægning er ofte en udfordring blandt produktionsvirksomheder. Produktionen performer f.eks. ikke tilfredsstillende på én eller flere parametre som eksempelvis på overholdelse af leveringstider, ligesom det også kan være en tung proces at planlægge, eller der ganske enkelt mangler overblik. Nogle steder har produktionsplanlægningen slet ikke fulgt med tiden. Produktionsplanlægning bør anses som et strategisk aktiv, idet der typisk er store værdier i spil i form af maskiner, materialer og medarbejdere, som har direkte konsekvens for virksomhedens goodwill.

Podcast-værterne Tina Højrup Kjær og Jan Stentoft har taget podcast-udstyret med til ROB-EX A/S i Odense, hvor de har selskab af administrerende direktør Hans Jørgen Lynggaard og kommerciel direktør Jesper Larsen.

Podcasten handler om, hvordan virksomheders konkurrenceevne kan forbedres gennem brug af produktionsplanlægningssoftwaret ROB-EX Scheduler. Der reflekteres over de udfordringer, der mødes med planlægningsopgaver i produktionsvirksomheder, samt hvorledes en implementering af ROB-EX Scheduler kan bidrage til bedre performance som forbedret leveringsevne og kapacitetsudnyttelse og reduceret lagerbinding samt omfang af overarbejde via det visuelle planlægningssoftware. I tillæg til de konkrete fordele ved at implementere planlægningssystemet drøftes også oplevede barrierer i beslutningsprocessen. Behovet for forbedret produktionsplanlægning sættes endelig i kontekst af Sales & Operations Planning, øget lokal produktion og for ”lean’ede” lagre som følge af en styrket indsats på supply chain resilience.

All-in-one vs. best-of-breed software
Jesper Larsen fortæller om forskellen mellem all-in-one vs. best-of-breed software. All-in-one dækker over brede løsninger, der søger at løse langt de fleste, hvis ikke alle opgaver. Disse integrerede systempakker kendes især indenfor ERP. Modsætningen er best-of-breed, der kan oversættes til “bedst til opgaven”, og som udbydes af specialistudviklere, der har fokus på én opgave. ROB-EX Scheduler er et best-of-breed produkt. Nogle af de vigtigste valg, man skal træffe som leder, handler om valg af forretningssystemer eller de IT-løsninger, der skal understøtte og styrke forretningen. Valget har ofte store konsekvenser, ikke blot målt på direkte omkostninger til indkøb og implementering, men også for virksomhedens drift. Fejlkøb af IT har kostet mange virksomheder store summer.

Styrket konkurrenceevne gennem realtidsbaseret planlægning
Hans Jørgen Lynggaard forklarer, at en investering i et planlægningssystem som ROB-EX Schduler hurtigt kan levere en attraktiv business case med en kort return on investment (ROI) gennem sparet tid i administration (ugentlige halvlange møder med flere deltagere) og styrket toplinje gennem pålidelig leveringsevne samt bedre bundlinje gennem omkostningsreduktion. Gennem implementering af kerneløsninger i korte projektforløb opnås der et grundlag for at kunne træffe hurtige beslutninger på et oplyst grundlag. Det er nemt at lave ”hvad-nu-hvis” analyser; der skabes et klart og visuelt overblik for alle i virksomheden, og der sikres en optimal ressourceudnyttelse, fordi det er nemt løbende at foretage justeringer i en dynamisk hverdag.

Deltagere:
• Hans Jørgen Lynggaard, administrerende direktør, og Jesper Larsen, kommerciel direktør, ROB-EX A/S.
• Værter: Podcast redaktører professor Jan Stentoft, SDU i Kolding og kommunikationskonsulent Tina Højrup Kjær, SDU i Kolding.

Podcasten er gratis tilgængelig for alle med en smartphone via podcast apps som Apple Podcast, Google Podcasts og Pocket Cast.

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Denne artikel er del af et tema:

Tema om planlægning 2021

Relateret indhold

28.10.2026Global AGV

Sponseret

PRODUKTNYHED | Tungere laster? Så er dette noget for dig.

27.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Fyns Kran Udstyr udvider udlejningen i Esbjerg med 100-tons-waterbags

SCM.dk

Flaskehalse i havnenes transportforbindelser hæmmer forsyningskæder

SCM.dk

Mangelfulde temperaturdata udfordrer kontrol af grisetransporter

09.10.2026Global AGV

Sponseret

Skal vi mødes på Foodtech?

06.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fleksibilitet som konkurrenceparameter

22.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Flere AMR’er giver ikke automatisk et bedre materialeflow

15.09.2026Global AGV

Sponseret

Kom gratis med til PACK EXPO i Chicago

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

03.09.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Q-System får styrket automationssamarbejde gennem AVK-investering

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dematic
Messe
Logistik & Transport 2026

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ADR sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR-konventionen, og hvordan du anvender den som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

09.11.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR- og RID-konventionen, og hvordan du anvender dem som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

09.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense