Søfartshandel bliver ikke det samme som før corona

COVID-19 fået søfartshandlen til at styrtdykke. Det har fået industrien til at omstille sig - og det ser ud til, at forandringerne kan være vedvarende.

Søfartshandlen dykker 4,1 procent i 2020 på grund af corona. Arkivfoto..

23.11.2020

SCM.dk

Coronapandemien har sendt chokbølger gennem den globale økonomi. I så høj grad at søfartshandlen dykker 4,1 procent i 2020, mener ny rapport på emnet fra UNCTAD.

Det har fået containerskibsindustrien til at være mere disciplinerede, beskære kapaciteten og mindske omkostningerne. Målet er at sikre rentabiliteten af forretningerne – også selvom det betyder et fald i markedsandele.

Ligeledes har aktører i søfartsindustrien måtte ændre arbejdspraksisser og procedurer, sundheds- og sikkerhedsprotokoller og operations for at kunne beskytte medarbejdere og holde forretningen kørende under corona.

Just-in-case mentalitet

I mange virksomheder herskede en lean tilgang, før corona ramte. Det indebar mindst mulig spild i virksomheden – både når det kommer til plads, investeringer og tid. Men på grund af pandemien bevæger industrien sig måske i højere grad imod en just-in-case tilgang.

Det betyder at en post-corona søfartsindustri formentlig vil øge sig fokus på risikostyring og kriseberedskab. Ligeledes kan det få betydning for globaliseringen af virksomheder. Risikostyring igennem nearshoring eller reshoring kan blive en tendens i internationale virksomheder, spår rapporten.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

12.05.2026SCM.dk

Told og geopolitik presser pharma-supply chains

04.05.2026SCM.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

SCM.dk

Stadium vælger Infor og Columbus til unified commerce- og supply chain-platform

SCM.dk

PostNord TPL overtager driften af Amazons nordiske lager

17.04.2026SCM.dk

En branche råber på national råstofstrategi

15.04.2026SCM.dk

Hormuz-krise truer chipproduktion og AI-forsyning

14.04.2026SCM.dk

Shippingkrise i Golfen presser både søfolk og global handel

13.04.2026Inact ApS

Sponseret

Når kompleksitet kræver nye beslutninger: Sådan frigav Fritz Hansen 13,2 mio. kr. fra lageret

13.04.2026SCM.dk

Forsyningsforstyrrelser af gas, gødning og korn truer global forsyning

10.04.2026SCM.dk

AI-agenter flytter hegnspælene for CPO-rollen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

Columbus
Webinar
Webinar: AI in the core — win every day

Learn how consistent use of your core systems enables AI to support daily operations, improve data quality, and deliver real business value.

Dato

19.05.2026

Tid

13:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle