Rittal indvier globalt distributionscenter

Indkapslingsvirksomheden Rittal har åbnet et nyt globalt distributionscenter i Tyskland.

28.04.2015

SCM.dk

Rittal, som indgår i den tyske koncern Friedhelm Loh Group, er verdensledende inden for indkapslinger til industriel automatisering og fysisk it-sikkerhed. Foto: Rittal. .

I marts åbnede den tyske indkapslingsvirksomhed Rittal sit nye globale distributionscenter – en investering på 40 millioner euro, der skal sikre levering inden for 24 eller 48 timer.

”Næsten hver region i Europa, hvor vi er etablerede, kan nås fra dette lager inden for 24 timer. Det er en leveringstid, vi ved, er efterspurgt af vores kunder. Konceptet er tiltænkt at skulle udvides til andre regioner inden for de nærmeste år”, siger Per Magnusson, produktchef for indkapslinger hos Rittal.

Rittal producerer og markedsfører blandt andet skabe og racks til industri- og it-virksomheder. Det nye distributionscenter skal håndtere virksomhedens sortiment af større skabe og mindre komponenter til eksempelvis klimastyring.

Anlægget omfatter et højlager med plads til 21.500 paller samt et automatiseret system til opbevaringskasser med 25.000 pladser. Højlageret har været i drift siden november 2014, mens resten stod klar i marts 2015.

Det nye globale distributionscenter er bygget i Haiger i Midttyskland, og komplimenterer Rittals logistikkæde, der omfatter 90 lagerpladser i verden.

Løftet om 24/48 timers leveringstid er baseret på virksomhedens produktkatalog samt det sortiment, som de lokale centre har på lager til deres specifikke markeder.

- JKK 

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

SCM.dk

FDE Fonden åbner for transportprojekter

SCM.dk

Bosch udvikler brændstofventil til skibsmotorer

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
IMDG - praktisk brug af IMDG-koden

IMDG uddannelsen om praktisk anvendelse af IMDG-koden er en overbygning til basisuddannelsen, der sætter dig i stand til at lave opslag i IMDG-koden og anvende konventionens oplysninger i dit daglige arbejde.

Dato

10.09.2026

Sted

Hvidovre

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

En god og ensartet kvalitet er grundlaget for en omkostningseffektiv produktion, tilfredse kunder, og evt. myndighedsgodkendelse. Derfor er kvalitetsstyring en essentiel del af virksomheden. På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Dansk Standard
Kursus
AI Act i praksis – lovgivning og standarder om kunstig intelligens

På dette endags introduktionskursus får du en gennemgang af AI Act og formålet med regelsættet. Derudover vil du få indblik i ISO/IEC 42001, der opstiller krav til et ledelsessystem for kunstig intelligens (AIMS), og hvordan den kan indgå i arbejdet med AI.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Odense