Reuters: DSV køber DB Schenker for 14 milliarder euro
Danske DSV vinder budkrigen om tyske DB Schenker og køber selskabet af Deutsche Bahn for 14 milliarder euro - svarende til 105 milliarder kroner. Det siger kilder fra det tyske jernbaneselskab og den tyske regering til nyhedsbureauet Reuters. Opkøbet er dog ikke bekræftet officielt.
DB Schenker havde i 2023 en omsætning på 140 milliarder kroner, og DSV vil med opkøbet af det tyske selskab få en omsætning på knap 300 milliarder kroner og dermed nærme sig omsætningen i A.P. Møller - Maersk, der lå på cirka milliarder kroner.. Foto: DSV
Ifølge Reuters kilder vil en foreløbig konktrakt om handlen blive underskrevet i de kommende dage. Handlen skal herefter godkendes af DB Schenkers bestyrelse, der hovedsageligt består af regerings- og parlamentsmedlemmer samt tillidsrepræsentanter.
Hvis handlen bliver bekræftet og falder på plads, vil DSV med et slag blive verdens største logistikselskab og det vil i givet fald bliver et af de dyreste opkøb, der nogensinde er foretaget af et dansk selskab - tæt på Novo Holdings annoncerede køb af amerikanske Catalent for 114 milliarder kroner i starten af året.
Maersk meldte sig i foråret blandt de interesserede købere, men valgte at droppe ud af ræset i sommer. Til sidst stod kampen angiveligt mellem DSV og et konsortium, der ledes af CVC Capital Partners.
Historien om DSV er historien om en virksomhed, der blev grundlagt i 1976 som De Sammensluttede Vognmænd og siden har vokset sig større og større gennem vellykkede opkøb først i Danmark og siden ude i verden, hvor UTI Worldwide Inc. blev opkøbt i 2016 og Panalpina i 2019 og Global Integrated Logistics (GIL) i 2021.
I dag beskæftiger DSV op mod 75.000 medarbejdere på verdensplan og havde i 2023 en omsætning på 150 mia. kr.
DB Schenker havde i 2023 en omsætning på 140 milliarder kroner og DSV vil med opkøbet af det tyske selskab få en omsætning på knap 300 milliarder kroner og dermed nærme sig omsætningen i A.P. Møller - Maersk, der lå på cirka milliarder kroner.
-emte