REMA 1000 reducerer CO2-udledningen med klimavenlig køling til lastbiler

REMA 1000 har erstattet dieseldrevne kølesystemer på kædens lastbiler med ny, miljøvenlig teknologi. Det sparer 1.500 tons CO2 om året.

En ti meter høj tank til CO2 under tryk er blevet rejst ved REMA 1000s lager i Vejle. CO2 under højt tryk erstatter dieseldrevne kølegeneratorer på REMA 1000s lastbiler og forbedrer discountkædens klimaregnskab med 1.500 tons CO2 årligt..

11.07.2019

SCM.dk

Denne type køleanlæg udleder dog en stor mængde af CO2, og derfor har dagligvarekæden REMA 1000 nu valgt at installeret nye, alternative køleanlæg drevet uden diesel på kædens 109 køletrailere. Det nye tiltag skal spare 570.000 liter diesel om året og dermed 1.500 tons CO2.

"Det er fantastisk at se, at vi med en enkel, ny teknologi kan spare så meget diesel på at køle madvarerne ned. Ud over at være miljøvenligt køler det nye system tre gange mere effektivt end den gamle dieseldrevne køling”, siger transportchef Preben Lyng fra Reitan Distribution, der er REMA 1000s distributionsselskab.

Når CO2 sendes gennem anlægget, udløser det en meget stor nedkøling, som også kendes fra produktion af tøris. CO2’en i kølesystemet er genbrug af CO2, der er opsamlet fra produktion af kunstgødning. Det gør hele løsningen næsten 100 procent klimaneutral.

Anlægget kan næsten ikke høres
De traditionelle anlæg med en dieselmotor er også kendt for at kunne støje ret kraftigt. Her har de nye anlæg den fordel, at de stort set ikke kan høres.

"Først og fremmest er det jo virkelig godt, at vi alene her ved butikken er med til at spare ca. fire tons CO2 hvert år ved at få leveret vores frugt, grønt og andre kølevarer på de nye trailere. Samtidig er det også rart, at naboerne ikke skal generes af de støjende dieselgeneratorer, som andre køletrailere kører rundt med", siger købmand Thomas Berthelsen fra REMA 1000 i Marienlund i Odense.

For at fremtidssikre løsningen og kunne forsyne alle køletrailere med CO2-køling opfører REMA 1000 nu et ekstra CO2-anlæg for køletrailerne hos REMA 1000s distributionscenter i Vejle. Den over 10 meter høje CO2-tank skal supplere den eksisterende tank ved REMA 1000s lager i Horsens.

Læs også: Ny rapport: Øget e-handel presser de kolde lagre

"Når vi siger, at vi leverer discount med holdning, så gælder det også vores holdning til miljøet. Vi åbner jo hele tiden nye butikker, og så må vi også sikre, at vi fortsat kan køle alle varerne ned under transporten på en tæt på 100 procent klimavenlig måde”, siger Preben Lyng.

- JMA

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

SCM.dk

Supply chain-organisationer mangler plan for AI

SCM.dk

Lav vandstand presser Europas flodtransport og industri

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

AAASCM
Konference
Home Alone – new normal in supply chains

For more than two decades, global supply chains were built on a simple promise: openness, interdependence, and the free flow of goods across borders. We designed value streams based on value sharing — in the belief that together we could grow the pie faster than any of us could independently. That promise is now under siege.

Dato

17.09.2026

Tid

12:30

Sted

Copenhagen Business School, Porcelænshaven

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle