Rekordregnskab på trods af udfordrende markedsvilkår

På trods af udfordrende markedsvilkår har SDK FREJA præsteret et bemærkelsesværdigt finansielt resultat. Virksomheden rapporterede et EBIT resultat på 331 millioner kroner - en stigning på 25 procent sammenlignet med det foregående år, og desuden et EBT resultat på DKK 287 millioner kroner og en omsætning på DKK 6,6 milliarder kroner.

På trods af udfordrende markedsvilkår har SDK FREJA præsteret et bemærkelsesværdigt finansielt resultat. Virksomheden rapporterede et EBIT resultat på 331 millioner kroner - en stigning på 25 procent sammenlignet med det foregående år, og desuden et EBT resultat på DKK 287 millioner kroner og en omsætning på DKK 6,6 milliarder kroner. Foto: SDK FREJA..

29.06.2023

SCM.dk

Regnskabsåret 2022/23 var præget af SDK FREJAs tilpasningsevne og kundefokus i et marked domineret af volatile energipriser, stigende inflation og rente samt udfordringer med fragt- og lagerkapacitet.
SDK FREJA har gennem de senere år gennemgået en større udvidelse af porteføljen og består i dag af de tre forretningsområder: Shipping, Logistik og Environment & Recycling.
"Vores tre forretningsben har hver især demonstreret imponerende tilpasningsevne og stærk konkurrenceevne i et uforudsigeligt marked. Vores medarbejdere har endnu en gang vist deres dygtighed og fleksibilitet og har sikret, at vi fortsat kan tilbyde vores kunder den bedste løsning og service", siger Søren Gran Hansen, CEO for SDK FREJA.

Gennem året har koncernen fortsat arbejdet på at styrke organisationen og forretningsplatformen gennem blandt andet investeringer i IT og digitalisering, hvilket har bidraget til at styrke virksomhedens position på markedet.

”Vi er stolte af at kunne levere vores historisk bedste resultat inden for shipping. Det har været et år præget af høj aktivitet inden for stort set alle vores Agency og Stevedoring segmenter, som har krævet en ekstraordinær indsats fra vores værdifulde medarbejdere”, fortæller Lars Jespersen, CEO for SDK Shipping.
Han suppleres af Ulrik Rasmussen, CEO for FREJA Transport & Logistics Holding:

”Vi har eksekveret effektfuldt på vores strategi, som skal gøre det let at være kunde i FREJA, og hvor kunden altid er i centrum. Det har båret frugt, og vi er meget tilfredse med at kunne levere et rekordresultat i år. Den primære årsag til rekordresultatet kan dog tilskrives vores værdifulde medarbejdere, der har været helt exceptionelle til at navigere rundt i et uforudsigeligt marked”.

SDK FREJA forbereder sig dog på en ny hverdag. De stigende renter og inflation har allerede medført mindre byggeri og lavere privatforbrug, hvilket kan aflæses af en vis reduktion i godsvolumen. SDK FREJA forventer derfor en normalisering af shipping- og logistikmarkedet i takt med, at verdensøkonomien vil vokse mere afdæmpet. SDK FREJA har dog fortsat høje ambitioner inden for M&A.

"Organisk vækst og vækst gennem opkøb og fusioner forbliver strategisk vigtige for os. M&A kan skabe værdi gennem hurtigere geografisk ekspansion, opnåelse af stordriftsfordele, nye produkter og spidskompetencer. Det er derfor en hjørnesten i udviklingen af SDK FREJA at fortsætte med at være aggressive på opkøbsfronten og være på udkig efter nye muligheder”, fortæller CEO Søren Gran Hansen.

Det fortsat dedikerede fokus på at gennemføre virksomhedsopkøb gør, at virksomheden kontinuerligt evaluerer potentielle opkøbskandidater. Den proaktive opkøbsstrategi for SDK FREJA er led i en samlet strategi, som kan spores tilbage til virksomhedens ejerskab, det familieejede A/S United Shipping and Trading Company (USTC).

Læs også: Fra fabrikschef til adm. direktør i millionforretning

SDK FREJA udgiver i forbindelse med årsregnskabet sin konsoliderede bæredygtighedsrapport.

"Vi har i SDK FREJA arbejdet særligt målrettet med at nedbringe vores Scope 2 emissionstal i løbet af dette år. Blandt andet har vi investeret i at forbedre terminaler og kontorbygninger med det formål at sænke forbruget af el og varme”, siger CEO Søren Gran Hansen.

SDK FREJA har set en markant reduktion i både varme- og energiforbrug, og for flere af SDK FREJAs anlæg er der tale om en reducering af energiforbruget med mere end 50 procent. Dette har kunnet lade sig gøre ved at opgradere både infrastrukturen og teknologien på anlæggene, blandt andet ved at installere CTS-anlæg (Central Tilstandskontrol og Styring). For SDK FREJAs største terminaler er resultatet en nedbringelse af kulstofudledninger med 25 procent sammenlignet med sidste rapporteringsperiode i 2021/2022.

- PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

10.09.2025SCM.dk

Danske virksomheder justerer strategi i USA efter Trumps kursskifte

04.09.2025SCM.dk

Billigere dagligvarer og mere inspiration online

04.09.2025SCM.dk

Sådan forbedrer I resiliens i forsyningskæden i en forstyrret verden

02.09.2025Descartes

Sponseret

Descartes lancerer AI-løsning til mere effektiv screening af handelspartnere

28.08.2025SCM.dk

Kunsten at navigere i told-befængt farvand

27.08.2025SCM.dk

Analyse: Diversiteten i toppen af dansk erhvervsliv står næsten stille

21.08.2025SCM.dk

Indspark: Fra tilfredshed til forståelse - brug kundernes stemme som strategisk kompas

21.08.2025SCM.dk

Forsyningskæder skal være agile – men hvad vil det egentlig sige?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

RELEX Solutions
Messe
RELEX Solutions at NRF

RELEX Solutions is heading to NRF 2025: Retail's Big Show Europe to showcase how our agentic AI transforms retail supply chain planning. Visit us at booth M-087!

Dato

16.09.2025

Sted

NRF 2025, Paris Expo Porte de Versailles

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

16.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale P Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense