24.10.2019 | Branchenyt
Nyt toldstyringssystem vil gøre DB Schenker stærkere og mere effektiv
Indhold fra partner Hvad er dette?
DB Schenker, den førende logistikleverandør i Norden, vælger Descartes toldhånteringssystem for Danmark, Sverige og Norge. Descartes løsning med elektronisk og automatiseret håndtering af tolddeklarationer og toldlager giver en mere effektiv hantering og samtidig mulighed for DB Schenker at tilbyde kunderne nye tjenester.
- Vi ønsker at opnå en mere moderne toldhåntering mens ny EU-lovgivning udgør store udfordringer ved at holde vores gamle system opdateret.
Med Descartes løsning kan vi producere toldklarering på en mere effektiv måde og forhåbentlig øge vores markedsandel gennem en smartere forsyning af toldtjenester, siger Mikael Eriksson, Head of Customs hos Schenker AB i Sverige.
Med GCT fra Descartes modtager DB Schenker nu en fælles toldhåndteringsløsning til operationerne i Sverige, Norge og Danmark. Systemet giver blandt andet mulighed for at modtage og styre tolddokumenter elektronisk.
Det øger også produktiviteten ved at automatisk generere eksportdokumentation sammen med den tilsvarende importdokumentation mellem landene i en integreret proces.
- Descartes opfylder vores krav som en global etableret totalleverandør af et komplet og dokumenteret toldsystem. Vi er en del af en stor international koncern og det er vigtigt at vores leverandører er på samme niveau, siger Mikael Eriksson.
Automatiserad proces strømliner tullhanteringen
Med løsningen fra Descartes har DB Schenker nu en fælles toldstyringsløsning til operationerne i Sverige, Norge og Danmark.
- Vi er glade og stolte over at kunne bidrage til DB Schenkers udvikling og succes",
Vores komplette Saas-løsning til toldbehandling er altid opdateret for at opfylde de nuværende krav og forskrifter og håndterer effektivt et stort antal tolddeklarationer med en høj grad af automatisering, siger Lars Persson, Sales Director Nordic Region på Descartes.
Lager & distribution
Det tyske startup-selskab KoRo opskalerer deres e-handel med hjælp fra Descartes
Corona-pandemien har medført flere udfordringer for virksomhederne. En af disse udfordringer er det øgede pres på e-handel. En af de virksomheder, der måttet at tilpasse deres aktiviteter, er det tyske startup-selskab KoRo Handels GmbH, der leverer kvalitetsmad direkte fra producent til forbruger. Implementering af Descartes specialtilpassede WMS til e-handel har gjort det muligt for KoRo at forbedre og effektivisere deres e-handel betydeligt.
Indhold fra partner
Branchenyt

SKIDATA Scandinavia AB vælger skyen til deres toldbehandling
SKIDATA GmbH er globalt førende inden for forskellige typer adgangssystemer og indtægtshåndtering, der er koblet til dem. Deres datterselskab, SKIDATA Scandinavia AB, vælger nu en skybaseret toldbehandlingsløsning fra Descartes. Med implementeringen af GCT (Global Customs and Transport) bliver virksomhedens toldbehandling enklere og mere effektiv.
Indhold fra partner
Branchenyt

Descartes styrker sin position inden for e-handel – opkøber ShipTrack
Descartes Systems Group har opkøbt den canadiske virksomhed ShipTrack, der leverer løsninger med fokus på last mile-levering til e-handelsbranchen. Gennem opkøbet styrker Descartes sit udbud af løsninger til logistikintensive virksomheder.
Indhold fra partner
IT

Audionord International og HiFi Klubben vil automatisere toldbehandling med GCT fra Descartes
Audionord International, som er selskabet bag HiFi Klubben, har indgået aftale med Descartes om levering af toldsystemet GCT. Audionord forventer, at det nye toldsystem vil gøre det muligt at automatisere dele af arbejdsgangene, så selskabet kan spare ressourcer på de mest rutineprægede toldopgaver. Samtidig flytter selskabet systemet ud i skyen, så Audionord slipper for den løbende vedligeholdelse af servermiljø.
Indhold fra partner
Lager & distribution

Descartes kommenterer årets julehandel: Chaufførerne skal have den støtte, de har behov for
Tal fra Danmarks Statistik viser en vækst i e-handelen på 5 procentpoint sammenlignet med 2019, hvilket er den største stigning i syv år. Selvom årets julehandel er sværere at forudse end normalt, er det muligt, at den også vil stige. Derfor handler det nu for forhandlere og leverandører meget om at forberede sig på at kunne håndtere en øget mængde leverancer på en effektiv måde.
Indhold fra partner
Lager & distribution

Martin & Servera indfører strategisk ruteplanlægning for optimerede transporter – med hjælp fra Descartes
Sveriges førende restaurant- og storkøbsspecialist, Martin & Servera, vælger WinRoute fra Descartes til strategisk planlægning af deres ruter og dermed optimering af deres leverancer. Et vigtigt skridt for at nå virksomhedens mål om klimaneutrale transporter senest i 2030.
Indhold fra partner