Nyt samarbejde skal teste eldrevne lastbiler

Allison Transmission og Nikola Corporation er gået sammen om at teste Nikolas batteri- og brintdrevne elektriske køretøjer på Allisons avancerede testcenter.

Allison Transmission og Nikola Corporation er gået sammen om at teste Nikolas batteri- og brintdrevne elektriske køretøjer på Allisons avancerede testcenter. Foto: Allison Transmission..

09.02.2023

SCM.dk

Nikola Corporation har slået sig sammen med Allison Transmission for at udføre test af deres nye tunge batteridrevne (BEV) og brintdrevne (FCEV) elektriske køretøjer på Allisons avancerede testcenter med speciale i elektrificering og miljø (VE+ET Center).

"Vi er stolte af at samarbejde med Nikola i deres udvikling af den næste generation af innovative køretøjer designet til at reducere emissioner og optimere ydeevnen", siger David Proctor, General Manager, Allison VE+ET Center og fortsætter:

"Vores anlæg understøtter eksterne kundetest- og valideringsprogrammer for køretøjer drevet af alle drivmidler, hvilket understreger Allisons forpligtelse til at tage en ledende rolle i udviklingen af alternative brændsler til transportbranchen".

De to virksomheder samarbejdede om at teste BEV- og FCEV-ydelse gennem kontrollerede termiske miljøer og dynamometer-vejsimuleringer, der var i stand til at simulere en bred vifte af driftscyklusser. Testene brugte Nikolas brintpåfyldningsudstyr sammen med en konstant strøm af brint leveret af anlægget for at facilitere uafbrudte testkørsler. Evaluering af køretøjerne omfattede overvågning af batteristyring og HVAC-test, som brugte solsimulering til at gengive ekstreme temperaturer.

Læs også: Vognmænd: Grøn transportaftale er en af de største kapacitetsforbedringer i 50 år

Allisons VE+ET Center giver flere fordele for køretøjsproducenterne, herunder evnen til at teste i et sikkert, kontrolleret og ensartet miljø, som muliggør sikre, pålidelige og gentagelige resultater. På anlægget simulerer Allison virkelige applikationer og klimaforhold, hvilket giver producenterne mulighed for at reducere produktudvikling og valideringstidslinjer og dermed bringe innovativ teknologi og køretøjssystemer til markedet hurtigere og mere effektivt. Derudover giver udførelse af test i en forkortet tidsramme, der ikke er afhængig af sæsonbetingede klima- og vejforhold, reducerede omkostninger sammenlignet med test på vej.

"Mulighederne i Allisons VE+ET Center har været en vigtig facilitator for Nikola til at accelerere vores produktudviklingscyklus og med tillid lancere vores Tre BEV i begyndelsen af sidste år”, sagde Nikola Head of Vehicle Validation, Adam Tarleton og fortsætter:

"Vi ser frem til fortsat at samarbejde med Allison om vores Tre FCEV-produkt for at levere det brancheførende brintdrevne køretøj med den ydeevne, kvalitet og pålidelighed, som lastbilbranchen kræver".

Det 60.000 kvadratmeter store VE+ET Center er det eneste af sin slags i Midtvesten, der giver mulighed for at udføre test året rundt på en lokation. Anlægget tilbyder private testceller og områder til kunder, hvilket giver mulighed for at samarbejde om udviklingen af nye produkter.

- PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

Consafe Logistics

Sponseret

Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

04.11.2025SCM.dk

Naturen skal give afkast: Ny dansk virksomhed vil gøre det muligt at investere i biodiversitet

04.11.2025SCM.dk

Global handel demonstrerer overraskende modstandskraft

03.11.2025SCM.dk

Erhvervstilliden blandt SMV’er når laveste niveau i næsten to år

03.11.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Linerless labels: Spar penge, tag hensyn til miljøet og minimer spild

03.11.2025SCM.dk

Valg af søfragts-partner kan gøre kæmpeforskel for dit scope 3 (og bundlinjen)

31.10.2025PALOMAT

Sponseret

Kom til Automationsdag hos BILA - Oplev automation hands on🤖

31.10.2025SCM.dk

Kombinationen af fysisk og psykisk pres fordobler risikoen for tidlig tilbagetrækning

31.10.2025SCM.dk

150 ledere og futurister peger mod en ny verdensorden

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dematic
Messe
Logistik & Transport

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

04.11.2025

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsessystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

05.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

05.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Intro til NIS2

- Hvad er det, hvad betyder det, og hvordan kommer vi i gang?

Dato

05.11.2025

Tid

08:00

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

06.11.2025

Sted

Odense

Implement Consulting Group
Webinar
Unlock revenue growth in manufacturing’s after-sales business

The value of market data in transforming after-sales strategies

Dato

06.11.2025

Tid

08:00

Sted

Online