Ny oliemetode åbner op for stort shippingmarked

En ny teknik til at forlænge brugen af smøreolie i containerskibe sparer Mærsk Line for et trecifret millionbeløb. Samtidig øjner virksomheden et eksporteventyr.

En ny teknologi, der får smøreolien til at vare længere, sparer Mærsk-koncernen for 100 mio. kr. Foto: Flickr/Cuxclipper..

31.08.2015

SCM.dk

En ny opfindelse, der genanvender systemolie og skaber mindre slitage på skibsmotorer, kan blive et nyt væksteventyr for Mærsk. Det skriver dagbladet Børsen.

For Mærsk Line sparer op mod 100 mio. kr. på den nye teknologi. Samtidig sættes den nye teknologi til salg, så konkurrerende virksomheder kan investere i den.

"Ambitionen er, at teknologien vil slå bredt igennem i industrien. Inden for de næste fem år skal udstyret kunne findes om bord på 10-20 procent af verdens skibe inden for de segmenter, det passer til," siger adm. direktør i Maersk Fluid Technology, Jens Byrgesen.

Læs også: Mærsk Line holder skansen trods lave fragtpriser

Den nye teknologi er dog relativt kostelig at implementere, men i løbet af et år skulle den eftersigende have tjent sig selv ind igen.

Der er da heller ingen tvivl om, at shippingbranchen er interesserede i den nye smøreolieteknologi, der går ud på at genbruge olien. Således har Mærsk allerede solgt teknologien til virksomheder i Sverige og Tyskland.

Læs også: Kinesisk kæmpeeksplosion påvirker danske virksomheder

Kender af branchen peger på, at det sjældent er shippingvirksomhederne selv, der står for nye teknologiske landvindinger inden for skibsfart. Det placerer Mærsk i en stærk position på markedet.

-JPN 

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

17.08.2026SCM.dk

Stamdata og transparens: Omkostningerne ved at gøre ingenting er både skjulte og enorme

10.08.2026SCM.dk

Rekordinteresse for ingeniøruddannelser på DTU

SCM.dk

Stamdata og transparens: Omkostningerne ved at gøre ingenting er både skjulte og enorme

SCM.dk

ERP-udbyder lancerer værktøj til AI-agenter uden kode

03.08.2026SCM.dk

Stabil ingeniørsøgning styrker fremtidens forsyningskæder

31.07.2026SCM.dk

Nyt center skal styrke ledelse i kriser

17.07.2026SCM.dk

Lager- og transportmedarbejdere søger sjældnere hjælp

16.07.2026SCM.dk

SMV’er skal tænke nyt for at tiltrække fremtidens arbejdsmarked

14.07.2026Lyngsoe

Sponseret

Lyngsoe styrker sin tilstedeværelse i Sydeuropa gennem en strategisk investering i CodeOne

01.07.2026SCM.dk

Geopolitisk uro øger krav til eksportstrategien

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle