Ny oliemetode åbner op for stort shippingmarked

En ny teknik til at forlænge brugen af smøreolie i containerskibe sparer Mærsk Line for et trecifret millionbeløb. Samtidig øjner virksomheden et eksporteventyr.

En ny teknologi, der får smøreolien til at vare længere, sparer Mærsk-koncernen for 100 mio. kr. Foto: Flickr/Cuxclipper..

31.08.2015

SCM.dk

En ny opfindelse, der genanvender systemolie og skaber mindre slitage på skibsmotorer, kan blive et nyt væksteventyr for Mærsk. Det skriver dagbladet Børsen.

For Mærsk Line sparer op mod 100 mio. kr. på den nye teknologi. Samtidig sættes den nye teknologi til salg, så konkurrerende virksomheder kan investere i den.

"Ambitionen er, at teknologien vil slå bredt igennem i industrien. Inden for de næste fem år skal udstyret kunne findes om bord på 10-20 procent af verdens skibe inden for de segmenter, det passer til," siger adm. direktør i Maersk Fluid Technology, Jens Byrgesen.

Læs også: Mærsk Line holder skansen trods lave fragtpriser

Den nye teknologi er dog relativt kostelig at implementere, men i løbet af et år skulle den eftersigende have tjent sig selv ind igen.

Der er da heller ingen tvivl om, at shippingbranchen er interesserede i den nye smøreolieteknologi, der går ud på at genbruge olien. Således har Mærsk allerede solgt teknologien til virksomheder i Sverige og Tyskland.

Læs også: Kinesisk kæmpeeksplosion påvirker danske virksomheder

Kender af branchen peger på, at det sjældent er shippingvirksomhederne selv, der står for nye teknologiske landvindinger inden for skibsfart. Det placerer Mærsk i en stærk position på markedet.

-JPN 

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

24.08.2026SCM.dk

Høj vækst styrker danske eksportvirksomheders udgangspunkt

18.08.2026SCM.dk

Ny CEO skal styrke GS1 Denmarks standarder

SCM.dk

Digitalisering tilbyder kæmpegevinster. Men der er også reelle barrierer

SCM.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 milliarder euro kan blive grønnere

17.08.2026SCM.dk

Stamdata og transparens: Omkostningerne ved at gøre ingenting er både skjulte og enorme

10.08.2026SCM.dk

Rekordinteresse for ingeniøruddannelser på DTU

07.08.2026SCM.dk

Speditionselev fra H. Daugaard vinder DI-lærlingepris

06.08.2026SCM.dk

Rekordmange konkurser i USA øger eksport­risikoen

03.08.2026SCM.dk

Stabil ingeniørsøgning styrker fremtidens forsyningskæder

31.07.2026SCM.dk

Nyt center skal styrke ledelse i kriser

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

01.09.2026

Sted

Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

01.09.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

01.09.2026

Sted

Frederikshavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

01.09.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

01.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia