Kinesisk kæmpeeksplosion påvirker danske virksomheder

Både Vestas og Mærsk opererer i havneområdet i den kinesiske millionby Tianjin, der i sidste uge blev ramt af to gigantiske eksplosioner.

Tusindvis af biler blev ødelagt ved eksplosionerne. Foto: Karl-Ludwig Poggemann.

17.08.2015

SCM.dk

To kæmpemæssige eksplosioner raserede i sidste uge havneområdet i Tianjin i det nordøstlige Kina, og mens de lokale myndigheder stadig forsøger at få overblik over katastrofens omfang, er også områdets danske virksomheder begyndt at gøre skaderne op, skriver DR.

Tianjin rummer verdens 10. største havn og er et vigtigt udskibningspunkt for en række af verdens største virksomheder, og blandt dem er Vestas og Mærsk, der begge har produktions- og logistikfaciliteter i området.

Læs også: Kinas gæld truer forsyningskæderne

Vestas driver således hele fem fabrikker forskellige steder i den gigantiske industrihavn, men i modsætning til eksempelvis bilfabrikanterne Renault og Hyundai, der begge har mistet tusindvis af fabriksnye biler, så er den danske vindmøllemastodont sluppet nådigt.

Selvom koncernen har både en samlefabrik, en maskinfabrik og fabrikker til produktion af generatorer, vinger og kontrolsystemer, så har hverken ansatte eller fabriksfaciliteter taget skade ved eksplosionerne. De store ødelæggelser kan dog godt få betydning for virksomhedens forsyningskæde.

”Vi har fået bekræftet, at alle Vestas-medarbejdere er sikre efter eksplosionen, og at vores fabrikker i byen er ubeskadigede. Vi arbejder i øjeblikket på at fastslå, i hvilket omfang forsinkelser på forsendelser og leverancer på havnen kan påvirke driften,” fortæller kommunikationschef i Vestas, Michael Zarin, til DR Nyheder.

Lidt hårdere er det gået ud over Mærsk, der ligeledes er til stede i Tianjin. Shippinggigantens tre virksomheder i området, Maersk Line, logistikvirksomheden Damco og terminaloperatøren APM Terminals, beretter således om forskellige grader af skader.

Fire medarbejdere hos APM Terminals blev ramt af glasskår ved eksplosionerne, mens flere af Damcos underleverandører har mistet hele varelagre.

Læs også: Dansk eksport til Kina stiger eksplosivt

"Et lager ejet og drevet af en leverandør til Damco blev alvorligt beskadiget, og andre lagre drevet af leverandører til Damco synes at have lidt nogle skader, hvis omfang stadig er ukendt. Da adgangen til det berørte område stadig er begrænset af myndighederne, har Damco endnu ikke været i stand til at kontrollere, i hvilket omfang laster under ledelse af Damco er blevet beskadiget," skriver Mærsk Group til DR Nyheder.

Derudover bestyrer APM en terminal i Tianjin, der "gradvist" er ved at genoptage operationerne, oplyser Maersk Line.

-AK

STILL Danmark A/S

Sponseret

Smart varetransport i et dynamisk logistikcenter

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.01.2026SCM.dk

IFS ansætter softwareveteran som ny nordisk direktør

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Closes 2025 with Strong Subscription Growth and Expanding AI Capabilities

27.01.2026SCM.dk

interpack 2026 klar til global industri-revolution

27.01.2026SCM.dk

Pandora ryger til tops på global bæredygtighedsliste

26.01.2026SCM.dk

Nu har 10.000 virksomheder et science-based klimamål

22.01.2026SCM.dk

Overfladebehandling får eget område på HI Tech & Industry Scandinavia 2027

20.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nullermænd, en af din højteknologiske robots værste fjender

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

02.02.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn