Ny international erklæring om grøn transport

Danmark er gået med i en international erklæring, der har til opgave at styrke og udvikle grøn transport, fremme bæredygtig økonomi og forbedre luftkvaliteten i byerne.

Birmingham-erklæringen blev underskrevet den 11. september af 11 lande, og skal forbedre den grønne transportsektor..

13.09.2018

SCM.dk

En ny international erklæring, Birmingham-erklæringen, som Danmark er gået med i, skal styrke det politiske fokus på kulstof-reduktionen inden for transport.

Transportsektoren er en af de største kulstofsyndere i verden, og dermed også en stor udfordring i forhold til klimaforandringerne. CO2-udledningen fra transportsektoren vil stige op mod 60 procent frem mod 2050 på verdensplan, ifølge tal fra den internationale organisation for økonomisk samarbejde og udvikling, OECD.

Landende vil bl.a. sætte farten op på omstillingen til grøn transport, herunder den offentlige transport, fremme bæredygtig økonomi og forbedre luftkvaliteten i byerne.

Læs også: Bring går over til CO2-fri transport

Erklæringen blev i tirsdags, den 11. september, underskrevet i den engelske by Birmingham.

”Med Birmingham-erklæringen får vi sendt endnu et vigtigt signal til bilindustrien om, at tiden for benzin- og dieselbiler for alvor er ved at rinde ud. Vi har allerede sammen med andre lande markeret os skarpt i EU for et ambitiøst reduktionsmål for nye biler i 2030 på mindst 40 procent. Og inden længe kommer regeringen med vores klimaudspil, hvor omstillingen til grøn transport vil være i fokus”, siger energi- forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt.

Landende i erklæringen inkluderer Danmark, Storbritannien, Frankrig, Indonesien, Italien, Portugal, Australien, Barbados, Holland, Hviderusland og De Forenede Arabiske Emirater.

- SN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

23.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

20.03.2026SCM.dk

Mange ledige har urealistiske forventninger til løn

Annonce

SCM.dk

Danskernes overforbrug har konsekvenser for hele kloden

SCM.dk

Europa fastholder førertrøjen i globalisering

12.03.2026SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

12.03.2026SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

11.03.2026SCM.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2

10.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

I tvivl om jeres produktion er klar til mobil automatisering?

09.03.2026PALOMAT

Sponseret

NYHED | PALOMAT® AGV – revolutionerer pallehåndtering med AGVer

09.03.2026SCM.dk

Hæder til Jungheinrich for fremragende produktdesign

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle