Ny elektrisk terminaltraktor giver fleksibel lagerhåndtering

Fra distributionscentret i Kungsbacka, Sverige distribueres Santa Marias krydderier og smagsgivere til hele Europa. I 2018 blev det besluttet at købe en Terberg YT222 terminaltraktor for at effektivisere driften og få bedre kontrol over flowet og trykket ved portene.

I 2018 besluttede N.C. Nielsen at købe en Terberg YT222 terminaltraktor for at effektivisere driften og få bedre kontrol over flowet og trykket ved portene i distributionscentret i Kungsbacka, Sverige. Foto: N.C. Nielsen A/S

13.05.2024

SCM.dk

I Kungsbacka ligger Pauligs distributionscenter, der forsyner hele Europa med Santa Marias krydderier, Tex Mex, asiatiske og indiske koncepter, BBQ-produkter og Street Food. Med en lagerplads på 38.000 m2 og 52 medarbejdere (110 inklusive sæson-personale) opererer der 50 lastbiler, og der foretages cirka 585 indleveringer og 770 udleveringer hver måned. På centrallageret i Kungsbacka er der fire porte til losning af trailere, som laster varer ind i lageret, samt ni porte til losning af varer, der sendes videre til distributører.

I 2018 så Peter Eriksson, facilitetskoordinator hos Paulig, muligheden for at tage det næste skridt i udviklingen af distributionscentret og anskaffe en terminaltraktor. Beslutningen om at købe en terminaltraktor var baseret på, hvordan man definerede distributionscentret. 

"Vil vi bruge det som et lager eller som en terminal? Da vi havde begrænset plads i gården, besluttede vi os for at satse på terminalen. Det var faktisk det, der oprindeligt lå til grund for terminaltraktoren”, siger Peter Eriksson.

Terberg YT-terminaltraktorer anvendes ved lagre, omlastningscentre og distributionscentre til at rangerere og flytte trailere til og fra porte for lastning og losning. Fordelene ved at bruge en terminaltraktor inkluderer bedre ergonomi og arbejdsmiljø for føreren, men frem for alt går det tre gange hurtigere at flytte og losse trailere med en terminaltraktor sammenlignet med en lastbil.

En af de store fordele, som Peter Eriksson fremhæver med en egen terminaltraktor, er muligheden for at styre flowet og trykket ved portene. Dette gør det muligt for dem at bestemme, hvornår de vil tømme en trailer. 

"Vi har kun fire porte, og når en lastbil ankommer, sidder chaufføren fast, indtil vi har tømt traileren. Hvis vi har travlt, når lastbilen ankommer, er der risiko for kø, når flere lastbiler ankommer med deres trailere. Nu, hvor vi har vores egen terminaltraktor, kan vi selv håndtere flowet af trailere og dermed arbejde mere effektivt og mindske trykket ved portene”, forklarer Peter Eriksson.

I 2020 lancerede Paulig en ambitiøs bæredygtighedsstrategi med målet om at reducere sine emmissioner af drivhusgaser med 80 procent fra deres egen virksomhed. Alle de truck, der opererer inde på Kungsbacka-lageret, blev opgraderet med lukkede batterier som en del af dette initiativ. Det blev også nødvendigt at udskifte den dieseldrevne terminaltraktor, og derfor købte Paulig en Terberg YT203-EV, en elektrisk terminaltraktor. 

Læs også: Aarhus Havn vil sætte strøm til containerskibe

Skiftet til en elektrisk terminaltraktor blev primært drevet af bæredygtighedshensyn. Fordelene ved den elektriske terminaltraktor fremhæves også af føreren, da han oplever, at maskinen er meget nem at køre. "Lettere end diesel. Bare start og træd på gassen”, siger føreren Dennis Petersson.

"Vi kan køre endnu mere”, siger Peter Eriksson. 

I øjeblikket håndteres otte trailere om dagen i gennemsnit med terminaltraktoren. Peter Eriksson mener, at der er udviklingspotentiale i, hvor meget og hvor ofte maskinen bruges, både til at fjerne containere til råvarelageret og til at arbejde mere som en terminal og flytte og losse flere trailere ved portene selv. 

"Vi undersøger flere muligheder, som jeg håber, vi snart kan implementere. Nu har vi de rette forudsætninger for at imødekomme øget kapacitet på driften, og ekspertisen og viden fra N.C. Nielsen lægger en solid grund for vores fremtidige samarbejde”, afslutter Peter.

Kilde: N.C. Nielsen A/S

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

31.03.2025SCM.dk

Alt er logistik, og det gælder ikke mindst levering til dørtrin

31.03.2025Gordon Delivery Denmark ApS

Sponseret

Temperaturfølsomt gods: Sådan hjælper teknologien dig med at bevare kontrollen

31.03.2025Bring

Sponseret

Fremtidens logistik: Bring leverer nu med elbiler i 79 danske byer

29.03.2025SCM.dk

Trumps 25 procent told rammer biltransportmarkedet

28.03.2025Gordon Delivery Denmark ApS

Sponseret

Den skjulte styrke i ruteoptimering: 5 fordele, der virkelig gør en forskel

27.03.2025SCM.dk

Blue Water koncernresultat i voldsomt fald

26.03.2025SCM.dk

Enighed om våbenhvile i Sortehavet

26.03.2025SCM.dk

Staten stiller skarpt på forsyningssikkerhed

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

31.03.2025

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

02.04.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Toyota Material Handling A/S
Messe
Toyota Material Handling deltager på Transportmessen 2025

Mød os på på Transport 2025, som finder sted i Messecenter Herning d. 3-5. april. Få gratis adgang til messen – brug blot koden toyota2025, når du bestiller dine billetter online. Vi glæder os til at byde dig velkommen ved stand M9600.

Dato

03.04.2025

Tid

09:00

Sted

Herning Messecenter

Brother Nordic A/S
Messe
Transport 2025

Skandinaviens førende fagmesse inden for transportbranchen.

Dato

03.04.2025

Tid

09:00

Sted

Messecenter Herning

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få styr på VSME - EU's nye frivillige standard for bæredygtighedsrapporting

EU-Kommissionen har for nyligt lanceret den såkaldte Omnibus-pakke, der skal forenkle kravene til virksomhedernes bæredygtighedsrapportering og styrke EU’s konkurrenceevne.

Dato

03.04.2025

Tid

11:00

Sted

Online på MS Teams

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få styr på VSME - EU's nye frivillige standard for bæredygtighedsrapporting

EU-Kommissionen har for nyligt lanceret den såkaldte Omnibus-pakke, der skal forenkle kravene til virksomhedernes bæredygtighedsrapportering og styrke EU’s konkurrenceevne.

Dato

03.04.2025

Tid

11:00

Sted

Online på MS Teams