Ny dansk logistikåbning til Østafrika

To danske virksomheder, Global Supply and Trading og DSV er gået sammen om at åbne en strategisk og logistisk indgang til det voksende marked i Østafrika.

12.08.2015

SCM.dk

En række lande i det østlige Afrika oplever stigende velstand, voksende middelklasser og en mere købestærk befolkning, der i høj grad efterspørger vestlige mærkevarer. På den baggrund har to danske virksomheder nu åbnet det, de selv kalder en ’logistikmotorvej’ til regionen, skriver Lager & Transport Logistikmagasinet.

Læs også: Store CSR-muligheder i Afrika

Det er grossistvirksomheden Global Supply and Trading (GSAT) og speditøren DSV, der er gået sammen og har åbnet et distributionscenter i Kenyas hovedstad, Nairobi, der kan dække både Kenya og de omkringliggende lande med dag-til-dag-levering.

Dermed er der åbnet en direkte, tovejs handelskanal for danske virksomheder, der således har lettere adgang til det ekspanderende østafrikanske marked, samtidig med en nemmere importvej til lokale produkter.

Begge involverede virksomheder ser frem til samarbejdet om ’motorvejen’, der faktisk allerede er i drift, med ’tilkørsel’ fra GSAT’s lager i Aalborg eller direkte fra distributionscentre i DK eller EU, hvor DSV henter godset og fragter det med skib til Mombasa i Kenya.

Læs også: Mærsk vil sejle med blomster fra Afrika til Europa

”Det giver en tryghed, at DSV har et stort kendskab til det afrikanske marked og egne kontorer og lagerfaciliteter flere steder i Afrika,” siger administrerende direktør i GSAT, Peter Freiesleben, til ltl.dk.

”Det er meget spændende at være med til at tage de første skridt ind på det afrikanske marked sammen med danske virksomheder. Vi ser frem til at hjælpe GSAT med at få endnu flere virksomheder i gang,” supplerer Managing Director for DSV i Kenya, Michael Carstensen.

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

03.11.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Træktest i Esbjerg viser, hvad løfteudstyret kan holde til

02.11.2026PALOMAT

Sponseret

Bruger du din robotkapacitet på de rigtige opgaver?

SCM.dk

Ahlsell elektrificerer al intern transport i Billund

SCM.dk

Frode Laursen indsætter eldrevne modulvogntog over Øresund

28.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Fyns Kran Udstyr modtager erhvervsprisen Succesvirksomhed 2026

26.10.2026PALOMAT

Sponseret

I morgen går det løs | Mød PALOMAT® på FoodTech

20.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Business casen er stærk, men budgettet holder igen

16.10.2026SCM.dk

Ekspertise i Søborg baner vejen for global ordre på 750 millioner

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

13.10.2026RELEX Solutions

Sponseret

Telia optimerer sin detailplanlægningen med RELEX

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dematic
Messe
Logistik & Transport 2026

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 50001 Inspirationsseminar

I en tid, hvor der er mere og mere fokus på at reducere vores energiforbrug og dermed CO₂ emission, har du nu mulighed for at komme på en ISO 50001 inspirationsdag. På inspirationsdagen får du en forståelse for ISO 50001 standarden, og hvad den indeholder i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 50001 standarden.

Dato

05.11.2026

Sted

Nyborg