Ny dansk logistikåbning til Østafrika

To danske virksomheder, Global Supply and Trading og DSV er gået sammen om at åbne en strategisk og logistisk indgang til det voksende marked i Østafrika.

12.08.2015

SCM.dk

En række lande i det østlige Afrika oplever stigende velstand, voksende middelklasser og en mere købestærk befolkning, der i høj grad efterspørger vestlige mærkevarer. På den baggrund har to danske virksomheder nu åbnet det, de selv kalder en ’logistikmotorvej’ til regionen, skriver Lager & Transport Logistikmagasinet.

Læs også: Store CSR-muligheder i Afrika

Det er grossistvirksomheden Global Supply and Trading (GSAT) og speditøren DSV, der er gået sammen og har åbnet et distributionscenter i Kenyas hovedstad, Nairobi, der kan dække både Kenya og de omkringliggende lande med dag-til-dag-levering.

Dermed er der åbnet en direkte, tovejs handelskanal for danske virksomheder, der således har lettere adgang til det ekspanderende østafrikanske marked, samtidig med en nemmere importvej til lokale produkter.

Begge involverede virksomheder ser frem til samarbejdet om ’motorvejen’, der faktisk allerede er i drift, med ’tilkørsel’ fra GSAT’s lager i Aalborg eller direkte fra distributionscentre i DK eller EU, hvor DSV henter godset og fragter det med skib til Mombasa i Kenya.

Læs også: Mærsk vil sejle med blomster fra Afrika til Europa

”Det giver en tryghed, at DSV har et stort kendskab til det afrikanske marked og egne kontorer og lagerfaciliteter flere steder i Afrika,” siger administrerende direktør i GSAT, Peter Freiesleben, til ltl.dk.

”Det er meget spændende at være med til at tage de første skridt ind på det afrikanske marked sammen med danske virksomheder. Vi ser frem til at hjælpe GSAT med at få endnu flere virksomheder i gang,” supplerer Managing Director for DSV i Kenya, Michael Carstensen.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

04.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Få en robot i test uden at investere

04.12.2025SCM.dk

EU’s gasstop fra 2027 kræver turbo på elektrificeringen

02.12.2025SCM.dk

Kinas udledninger flader ud - og måske er det permanent

02.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Automatisering i sundhedssektoren

01.12.2025Combilift

Sponseret

Combilift Unveils the 2025 Christmas video “Twelve Days of Christmas” – with a Twist!

28.11.2025SCM.dk

SCM medie lukker og slukker

27.11.2025PALOMAT

Sponseret

Sidste chance: PALOMAT® ER GÅET HELT I SORT 🖤

26.11.2025SCM.dk

Tvangsarbejde: Kina brænder inde med 700.000 ton tomatpure

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2015 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 14001:2015

Dato

08.12.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

09.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Kemi Fokus 2025

Vi vil gerne invitere dig, der har interesse i området for kemikalier og kemikaliedokumentation, til Kemi Fokus 2025 den 9. december kl. 8.30-12.00 eller fra kl. 13.00-17.00 i Fredericia. Dagen indeholder forskellige relevante emner, og spænder fra det mere overordnede i forhold til markedsføring til det helt specifikke inden for klassificering – se mere i programmet nedenfor.

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Online