Ny cloudplatform skal løfte digitale virksomheder

Cloudplatformen, Cloud BlazeTech, skal gøre virksomheder klar til at operere i skyen og drive resultater ved at integrere cloud-migration, drift, styring og industriens førende cloudløsninger.

Cloudplatformen, Cloud BlazeTech, skal gøre virksomheder klar til at operere i skyen og drive resultater ved at integrere cloud-migration, drift, styring og industriens førende cloudløsninger. Foto: Arkivfoto..

15.12.2022

SCM.dk

Tech Mahindra, der er førende leverandør af digital transformation, rådgivning og business re-engineering-tjenester og -løsninger, har netop annonceret lanceringen af deres nyeste cloudløsning, Cloud BlazeTech, en fuldt integreret platform, der skal maksimere forretningsværdien for cloudbaserede virksomheder globalt. Tech Mahindra vil fortsat investere i cloudtjenester og hyperscale-systemer for at fremme virksomheders digitale transformation.

Store besparelser
Med Cloud BlazeTech integreres cloud-migrering, cloud-native-drift og selvhelbredende styringsmodeller. Platformen understøtter bi-modal infrastrukturtransformation og hjælper virksomheder med at overgå til en cloudbaseret verden. Ved at indføre Cloud BlazeTech-platformen kan virksomheder potentielt opnå omkostningsbesparelser på 25-30 procent og en 30 procent forbedring af migreringstiden.

"Overgangen til cloud er et vigtigt skridt i retning af den digitale transformation. Det er kernen i alle transformative it-strategier. Tech Mahindras Cloud BlazeTech-platform er bygget til at levere branchespecifikke pre-build cloud-native-løsninger og hjælpe virksomheder på deres digitale transformationsrejse. Vi ser frem til at give virksomheder verden over mulighed for at blive en digital organisation, der kan innovere fra hvor som helst ved at operere i skyen”, siger Sudhir Nair, Chief Delivery Officer og Global Head inden for Cloud Business hos Tech Mahindra.

Læs også: SMV’er kan optimere produktion og forsyningskæde med cloud-baseret IoT

"I dagens hyper-connected verden er det blevet et must at udnytte potentialet i cloud. I de seneste år har virksomhederne indset de mange muligheder cloud-funktioner tilbyder. Det bidrager til at forbedre fleksibiliteten, innovationen og kundeoplevelsen. For at imødekomme behovet for cloudteknologi og fremme vores mål om at levere de bedste digitale løsninger, har vi lanceret Cloud BlazeTech - en platform der gør det muligt for virksomheder at accelerere deres cloud-transformationsrejse”, siger Suri Chawla, Global Head of Cloud Services hos Tech Mahindra.

Tech Mahindra vil fortsat investere i cloud-talenter, bygge nye løsninger og fokusere på at udvide relationerne med alle partnere og hyperscalers.

PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

14.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Ny boligbutik med smartere drift og stærkere kundeoplevelse

13.11.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Cybersikkerhed i flere lag: Körber gør automationsløsninger NIS2-klar

11.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

HOME-TEX: Når e-handel møder fysisk tryghed

06.11.2025SCM.dk

AI kan accelerere ESG i forsyningskæden, men snubletrådene er mangfoldige

06.11.2025SCM.dk

Hackere skjuler ondsindet kode i billeder og falske PDF-filer

05.11.2025SCM.dk

Techgiganter satser grønt - og sværmer for Trump

29.10.2025SCM.dk

AI skal forkorte oplæring i produktionen

28.10.2025SCM.dk

Stor fusion inden for data- og AI-beskyttelse

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

17.11.2025

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110 Internal Auditor (English)

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn