Moderne slaveri får frit spil under coronapandemien

I en verden, hvor moderne forsyningskæder også er globale, er det sværere for en virksomhed at kontrollere arbejdsforholdene hos deres underleverandører eller producenter. På grund af covid-19 er det nu endnu sværere, da kontrollører ikke i samme omfang kan besøge faciliteter placeret på den anden side af jorden.

Coronarestriktioner gør kontrol af arbejdsforhold svært. Arkivfoto. .

28.09.2020

SCM.dk

En stor vestlig virksomhed har outsourcet deres produktion til Kina, Bangladesh eller Cambodja. En journalist kommer forbi produktionen og dokumenterer de forfærdelige forhold, der arbejdes under. Der lyder et ramaskrig i Vesten. Virksomheden påstår ikke at kende noget til det: Det er deres leverandørs underleverandør. Vi kan alle genkende fortællingen, som har gentaget sig nok gange til, at de færreste bliver helt chokeret, når man hører om kummerlige forhold i virksomheders forsyningskæde.

Det øgede fokus fra offentlighedens side samt lovgivning fra for eksempel Australien har krævet, at virksomheder blev mere bevidste om deres forsyningskæde. Det blev nødvendigt for dem at kontrollere forholdene i den globale kæde for at forhindre slavelignende forhold.

Men dette er blevet betydeligt sværere, da verden er gået i kollektiv isolation, efter covid-19 ramte, skriver mediet Supply Chain Brain.

Men det er ikke det eneste problem: ”Det økonomiske chok forårsaget af covid-19-udbruddet gør også folk mere sårbare for udnyttelse, hvilket yderligere forværrer problemet”, siger Mans Carlsson, leder af ESG research ved Ausbil Investment Management, til Bloomberg.

”Vi er kun i begyndelsen af denne lange rejse for virkelig at forstå kompleksiteten af forsyningskæder og det indbyrdes forhold med andre problemstillinger”, fortsætter Danielle Welsh-Rose, ESG investment director for Asia Pacific. 

Kilde: Supply Chain Brain 

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

21.10.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Når robotter skal lære at tale samme sprog

17.10.2025Global AGV

Sponseret

Slip for flaskehalse – få flow i produktionen med Global AGV

13.10.2025Global AGV

Sponseret

De skjulte omkostninger koster mere, end du tror

03.10.2025SCM.dk

Hardware-startups får en hjælpende hånd

03.10.2025SCM.dk

Stigende andel af virksomheder melder om tynd ordrebog

02.10.2025SCM.dk

Ny robotpalleteringsløsning fra gør automatisering enklere og mere tilgængelig

02.10.2025PALOMAT

Sponseret

70% lavere energiforbrug fra automatiseret pallehåndtering

01.10.2025SCM.dk

Emballageretur sænker priser og relancerer prisværktøj

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

23.10.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i kommuner - vejen til compliance med afsæt i ISO 27001

På dette todages kursus klæder vi kommunale ledere og nøglemedarbejdere på til at forstå, planlægge og realisere arbejdet med NIS 2-compliance. Vi giver indblik i, hvordan arbejdet kan inspireres af ISO/IEC 27001, og hvordan en pragmatisk tilgang gør det muligt at opnå højere sikkerhed, der er forankret i driften.

Dato

27.10.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

27.10.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Security Update

Hold dig opdateret med hvordan du vedvarende beskytter din virksomhed mod cybertrusler med Microsoft Security.

Dato

27.10.2025

Tid

11:00

Sted

Online