Manglen på arbejdskraft spreder sig

I serviceerhvervene melder hver tredje virksomhed, at de ikke kan besætte deres åbne stillinger. I bygge- og anlægsbranchen er det tal nu knap hver anden. Det fortæller en ny opgørelse fra Danmarks Statistisk.

Bygge- og anlægsbranchens mangel på varme hænder har nu nået et niveau, der er højere end årene op til finanskrisen i 2008. Foto: 123RF.

07.10.2021

SCM.dk

I samtlige grupper af brancher i serviceerhvervet er der en større andel af virksomhederne, der melder om mangel på arbejdskraft sammenlignet med august. Således er det nu hver tredje virksomhed, set over hele serviceerhvervet, der melder om mangel på arbejdskraft, hvilket er en stigning fra 28 procent i august, og dermed en ny rekord, viser tal fra Danmarks Statistik.

For bygge- og anlægsbranchen er andelen af virksomheder, der melder om mangel på arbejdskraft, nu steget for syvende måned i træk til 48 procent. Dette er det højeste i statistikkens historie, der går tilbage til 2005, og overgår dermed rekorden fra juli 2006, hvor andelen var 46 procent.

Kun brancherne for maler- og glarmestervirksomhed, samt murere oplever ikke en øget andel på månedsbasis. Men det er stadig 50 procent af murervirksomheder, som melder om mangel på arbejdskraft, og derfor trækker denne gruppe stadig det samlede tal op.

Læs også: Nu melder industrien også om begrænsninger i produktionen

Blandt serviceerhvervene er det især turisme- og rengøringsvirksomhederne, som ikke kan skaffe nok ansatte. Turisme er steget er fra 62 til 63 procent fra august til september, mens rengøring er steget fra 51 procent til 61.

Indenfor transportfagene er manglen også stigende, så nu hver fjerde virksomhed melder, at de ikke kan besætte deres åbne stillinger. Fra august til september er andelen steget fra 21 til 24 procent.

- KCP

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.09.2026Global AGV

Sponseret

Kom gratis med til PACK EXPO i Chicago

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

SCM.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

SCM.dk

Aarhus Havn opjusterer efter stærkt halvår

01.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Robotter møder en anden virkelighed i fødevareproduktionen

01.09.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

PPWR er ikke et rapporteringsproblem. Det er et dataproblem.

28.08.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Hvor forsvinder pengene i den interne logistik?

13.08.2026PALOMAT

Sponseret

Kender du hemmeligheden bag effektiv pallehåndtering? 👀 X-faktoren er...

11.08.2026Global AGV

Sponseret

Gør det nemt at tage beslutningen om automation

05.08.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Godt samarbejde i 25 år

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

BITO Storage Systems Nordic A/S
Netværksmøde
Kom med til 'Automated Logistics Synergy Day' i Odense

Fredag den 25. september 2026 kl. 11-14 inviterer BITO - i samarbejde med en lang række andre udstillere - til en spændende dag i teknologiens og intralogistikkens tegn. Det hele foregår hos EFFIMAT i Odense.

Dato

25.09.2026

Tid

11:00

Sted

EFFIMAT, Emil Neckelmanns Vej 15E, 5220 Odense SØ

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse (fornyelse)

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelse (Fornyelse) forbereder dig til Beredskabsstyrelsens repetitions- og udvidelseseksamen. Du får genopfrisket ADR- og RID-konventionens struktur og indhold samt får forståelse for ændringerne ADR- og RID-konventionen.

Dato

29.09.2026

Sted

Fredericia