Maersk undgår fortsat Det Røde Hav

Antallet af vestlige krigsskibe i Det Røde Hav er vokset markant, efter at EU har indledt en flådeoperation, der skal sikre skibsfarten mod missil og droneangreb fra Houti-bevægelsen i Yemen. Det får dog ikke Maersk til at genoptage sejladsen gennem Det Røde Hav.

Foto: Arkiv

25.03.2024

SCM.dk

”Vi tror stadig at sejlads via Kap Det Gode Håb og rundt om Afrika er den mest fornuftige løsning i øjeblikket, og den der i øjeblikket giver den bedste stabilitet i forsyningskæderne”, siger Maersk ifølge Yahoo Finance til nyhedsbureauet Reuters.

Enkelte rederier har hele tiden opretholdt deres besejling af Det Røde Hav, mens andre nu overvejer at vende tilbage. Det får dog ikke Maersk til at ændre holdning.

”Vi fastholder vores vurdering af, at den nuværende situation ikke tillader os at tage en tilsvarende beslutning”, hedder det videre fra Maersk.

I sidste uge truede Houthierne med at udvide deres angrebsområde - der i dag er begrænser til Det Røde Hav og Adenbugten - til også at omfatte den nordvestlige del af Det Indiske Ocean. En trussel sikkerhedseksperter vurderer, skal tages alvorlig.

I denne uge indgik Houthierne angiveligt en ikke-angrebs aftale med Kina og Rusland. Aftalen indebærer, at skibe indregistreret i de to lande ikke risikerer at blive angrebet. Til gengæld forpligter de to lande sig til at støtte Houthierne i FN-sammenhænge.

Hverken ikke-angreb aftalen eller støtte-aftalen er bekræftet af nogen af parterne.

Der har tidligere været forlydender om at flere lande, herunder Norge, har forsøgt at forhandle nationale ikke-angreb aftaler med Houthierne på plads. Ingen af disse forlydender er dog bekræftet.

-mauh
 

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

24.04.2025SCM.dk

Esbjerg Havn klar til at modtage større skibe

24.04.2025SCM.dk

Whistleblower-sager fordoblet hos Maersk

23.04.2025Descartes

Sponseret

Ny undersøgelse viser, at 39 % af virksomhederne ser overholdelse af handelsregler som en konkurrencefordel

22.04.2025SCM.dk

Kina raser over nye amerikanske havneafgifter

22.04.2025SCM.dk

Stor stigning i aflyste sejladser midt i USA-Kina handelsstrid

16.04.2025SCM.dk

IMO vedtager klimaaftale - med plads til forbedringer

15.04.2025SCM.dk

Trumps toldkrig mod Kina fører til aflyste sejladser

15.04.2025SCM.dk

El-andelen stiger i vare- og lastbilsalg trods samlet fald i varebiler

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle