Mød fremtidens logistikchef den 27.februar 2013

Årets konference for lager- og logistikfolket Lageroptimering 2013 foregår den 27.-28. februar i København. Mød fremtidens logistikchef og hør erfaringer fra Velux, Carlsberg, Arla Foods, COOP, Netto og Unicef.

27.11.2012

SCM.dk

Professor René de Koster fra Erasmus University i Rotterdam. Foto: Erasmus University. .

På konferencen Lageroptimering 2013 vil en af Europas førende forskere professor René de Koster fra Erasmus University i Rotterdam præsentere en række bud på, hvordan fremtidens logistikchef gør en forskel for forretningen.

Professoren vil blandt andet komme ind på, hvordan logistikchefen skaber højere medarbejderproduktivitet, færre uheld på lagergulvet og færre restlagersitautioner.

René de Koster har gennemført masser af kvantitative forskningsmæssige undersøgelser, men han har også arbejdet som konsulent ude på gulvet i en lang række virksomheder.

Han vil på konferencen også uddybe, hvordan bløde faktorer gør en forskel på, hvordan lagerdriften præsterer.

Konferencen, som bliver arrangeret af FYI Events og Erhvervsmagasinet SCM, vil også indeholde praktiske cases fra Velux, Carlsberg, Arla Foods og COOP samt lagerbesøg hos Netto i Køge samt det spritnye Unicef-lager i Københavns Nordhavn.

Du kan se det fulde program samt tilmelde dig Lageroptimering 2013 her  

- PBH

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

SCM.dk

Hormuz-krise rammer verdens fattigste lande hårdt

SCM.dk

Maersk-skib eskorteret gennem Hormuz

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

30.03.2026SCM.dk

Containerrederi: Krigen øger omkostninger med 325 millioner om ugen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Functionel safety - ISO 13849

Dette kursus handler om konstruktion af sikkerhedsrelaterede styresystemer i henhold til ISO 13849-1.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

AGR
Webinar
AGR Inventory Summit 2026

Resilience in the Modern Supply Chain

Dato

07.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

12.05.2026

Sted

Odense