Lastbilgiganter melder klar til Transport 2023

Tre af de helt centrale aktører på lastbilmarkedet har meldt deres ankomst til Skandinaviens førende transportmesse, Transport 2023, der finder sted i MCH Messecenter Herning 20.-22. april 2023. DAF, MAN og Scania tropper alle op med en bred vifte af køretøjer.

Tre af de helt centrale aktører på lastbilmarkedet har meldt deres ankomst til Skandinaviens førende transportmesse, Transport 2023, der finder sted i MCH Messecenter Herning 20.-22. april 2023. DAF, MAN og Scania tropper alle op med en bred vifte af køretøjer. Foto: Transportmessen..

10.02.2023

SCM.dk

Med tilføjelsen af DAF, MAN og Scania som udstillere på Transport 2023 tæller messen nogle af transportbranchens største og mest essentielle spillere. Alle tre medbringer deres nyeste produkter og glæder sig til at vise frem, men alle udtrykker de også vigtigheden af at mødes og sammen favne fremtiden og det videre arbejde med den grønne omstilling.

”Transportbranchen er under stor forandring, og i tider med forandringer er det vigtigt, at vi står sammen - som branche og med vores kunder og samarbejdspartnere. Transport 2023 er stedet, hvor vi samles på kryds og tværs af branchen, hvor vi styrker vores relationer og udvider vores viden. Vi håber at møde en masse kunder, potentielle kunder og forretningspartnere og få nogle gode snakke om transportbranchens udfordringer i dag - og ikke mindst i fremtiden”, lyder det fra marketing- og kommunikationschef i Scania Jannie Christiansen.

Hun fortæller videre, at Scania medbringer et bredt udvalg af lastbiler, nogle busser og ikke mindst en lang række specialister, der dækker alle virksomhedens services. Det er nemlig en prioritet, at alle besøgende skal kunne få en snak om lige præcis deres behov.

”Men det fælles mål må være at sikre en fremtidig bæredygtig transportbranche”, fastslår Jannie Christiansen.

Binder branchen sammen
Fremtiden ér i fokus på Transport 2023, hvor de besøgende foruden de mange udstillere også har mulighed for at blive klogere via en række foredrag og debatter på Grøn Transport-scenen. Derudover byder messen i år som noget nyt på et rekrutterings- og uddannelsesområde, ligesom Transport 2023 også lægger gulv til DM for transportlærlinge - alle aktiviteter, der har øje på fremtiden. Også hos DAF er man opmærksom på den dimension af messen.

”Transport 2023 binder hele branchen sammen over tre intense dage i MCH's fantastiske rammer, hvor man både kan se eksisterende produkter, men sandelig også få et indblik i den spændende, grønnere fremtid, som vi alle er en del af”, fastslår marketingchef i DAF Rita M. Hansen, der også sætter lidt ord på, hvad virksomheden medbringer på messen:

”Vi kommer med et udvalg fra vores produktprogram - både diesellastbiler og elektriske lastbiler. På messen i 2021 havde vi vores New Generation DAF med, som blev kåret til International Truck of the Year i 2022, og det er med glæde og stolthed, at vi på den kommende messe kan præsentere International Truck of the Year 2023, nemlig DAF XD”.

Når internettet kommer til kort
Hos MAN sætter man ligeledes stor pris på Transport 2023, der på det nærmeste anses som uundværlig for branchen. Det fremhæves, at messen er branchens mulighed for at mødes, og at det er afgørende at have noget at samles om.

”Man kan se alle nyheder på internettet, men der er én vigtig ting, som platformen ikke tilbyder - en fælles mødeplads, hvor vi kan møde vores kunder og chauffører ansigt til ansigt og skabe de personlige kontakter, som er så vigtige i en branche, der i høj grad afhænger af dialog. Derfor kommer vi på messe, og derfor glæder vi os til atter at mødes i Herning”, forklarer markedskommunikationschef i MAN Claus Lindholm.

Læs også: Mangel på chauffører i Europa har kurs mod tredobling i 2026

Også hans virksomhed har øjnene rettet mod fremtiden, og det afspejler sig i flere af de produkter, som medbringes på messen:

”Vi har blandt andet Danmarkspremiere på vores helt nye, kommende 100 procent eTruck, som MAN ellers først rigtigt lancerer i 2024. I samme boldgade har vi også vores elektriske bybus med, som netop er kåret til "Bus of the Year 2023" af en international jury bestående af busjournalister fra hele Europa”, lyder det fra Claus Lindholm, der samtidig påpeger, at MAN også har varebiler med samt eksperter i digitale løsninger.

Afgørende opbakning
Hos MCH A/S vækker det stor begejstring, at både DAF, MAN og Scania har meldt deres ankomst til Transport 2023:

”Vi er rigtig glade for opbakningen fra de tre og for deres store entusiasme, som skinner tydeligt igennem. Transport 2023 har høj prioritet hos dem alle, og det er vi meget taknemmelige for. I det hele taget mærker vi stor interesse i messen hele vejen rundt, og mange fremhæver det personlige møde som en central del af motivationen for at deltage”, udtaler projektleder - salg i MCH A/S Lars Meedom.

- PiB

TECSYS A/S

Sponseret

Hardware & Brunch 2025

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

09.05.2025Kaatech

Sponseret

Sådan får du styr på det lovpligtige 12-måneders eftersyn af lagerreoler

09.05.2025Kaatech

Sponseret

Reolsikkerhed som strategisk indsatsområde i moderne lagerdrift

08.05.2025LOGISTIKCENTERET A/S

Sponseret

Kniber det med at få en business case til at hænge sammen, som du instinktivt ved er en god forretning?

07.05.2025SCM.dk

Blue Water tredobler lagerkapacitet i Singapore

07.05.2025SSI Schäfer

Sponseret

Slank højtydende Rackbot system til løsning semi-automatiserede plukkelagre

06.05.2025SCM.dk

Lemvigh-Müller bygger fremtidens lager i Kolding

05.05.2025Kardex Danmark

Sponseret

Kardex Analytics giver lagerchefer handlingsorienteret data

05.05.2025SCM.dk

Element Logic styrker USA-tilstedeværelse med opkøb af ABCO Systems

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
SCANLOX ApS
Messe
Oplev intelligente logistikløsninger fra SCANLOX på Robotbrag

Vi fremviser vores AGILOX ONE og sikkerhedslyskoncept.

Dato

08.05.2025

Tid

09:00

Sted

Forskerparken 10, Odense M, 5230 Denmark

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

13.05.2025

Sted

Hindsgavl Slot Hindsgavl Allé 7 5500 Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 30415:2021 - Human resource management — Diversity and Inclusion awareness course for managers

An eight-hour course in two sessions giving a basic overview of diversity and inclusion as covered in ISO 30415:2021

Dato

13.05.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: - Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2025 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på din erhvervede viden og færdigheder.

Dato

13.05.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Hindsgavl Allé 7, 5500 Middelfart

Dansk Standard
Kursus
Bliv klar til NIS2 med ISO 27001 - diplomkursus

På dette to-dages kursus får du en gennemgang af kravene i EU's NIS2-direktiv med fokus på, hvordan du kan efterleve og implementere kravene i praksis med ISO/IEC 27001 - ledelsessystem for informationssikkerhed.

Dato

13.05.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 3, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2015 - Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 9001:2015

Dato

13.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle