Langsigtet aftale resulterer i ny solcellepark i Jylland

Køkkenvirksomhederne Kvik, DFI-Geisler, Multiform og JKE Design har forpligtet sig til en 10-årig PPA med Better Energy. Aftalen bidrager til udviklingen af en ny solcellepark i Jylland.

Den nye solpark ligger nær Stevning i det sydlige Jylland. Den tilføjer 35 GWh årligt produceret vedvarende energi til det danske elnet - hvilket svarer til energibehovet for 22.500 danskere. Parken genanvender jord, der tidligere blev brugt til minkavl, og fokuserer på at genoprette biodiversiteten i området ved at oprette mikrohabitater til smådyr og insekter. Foto: Better Energy..

14.08.2023

SCM.dk

Better Energys elindkøbsaftale (PPA) med de fire virksomheder er endnu et eksempel på, hvordan organisationer med forskellige energibehov kan påvirke den grønne energiomstilling direkte. Ved at forstå sektorens energibehov og indgå partnerskab med ligesindede virksomheder har Kvik, DFI-Geisler, Multiform og JKE Design samtidig sikret en stabil forsyning af omkostningseffektiv elektricitet i de næste 10 år.

Gennem denne virksomheds-PPA-model kan producenter inden for forskellige brancher komme tættere på deres bæredygtighedsmål og deltage i den grønne omstilling.
”Som producenter er det vores ansvar at være fokuseret på bæredygtighed og fortsat finde måder at reducere miljøpåvirkningen af vores virksomheder på”, udtaler Henrik Gade Andersen, direktør for strategisk indkøb hos Kvik.

”Ved at indgå partnerskab med DFI-Geisler, Multiform og JKE Design for at købe grøn elektricitet gennem en PPA med Better Energy kan vi sikre, at vi bevæger os mod mere bæredygtige forretningspraksisser”, fortsætter han.

Den nye solpark ligger nær Stevning i det sydlige Jylland. Den tilføjer 35 GWh årligt produceret vedvarende energi til det danske elnet - hvilket svarer til energibehovet for 22.500 danskere. Parken genanvender jord, der tidligere blev brugt til minkavl, og fokuserer på at genoprette biodiversiteten i området ved at oprette mikrohabitater til smådyr og insekter.

Læs også: Dansk AI-frontløber har løftet sin teknologi til nye højder

Better Energys nye kontor i Kolding står for drift og vedligeholdelse af parken, der er tilsluttet det danske elnet.

”Beslutningen fra Kvik, DFI-Geisler, Multiform og JKE Design om at adressere den miljømæssige påvirkning af den energi, de forbruger, har haft en reel indvirkning på etableringen af den nye solcellepark. Det er vigtigt, at virksomheder med energiforbrug af alle størrelser og på tværs af alle sektorer har mulighed for at købe vedvarende energi, så de kan bevæge sig mod bæredygtighed og tage direkte del i den grønne omstilling”, siger Mikkel Thorup, direktør for PPA hos Better Energy.

- PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen sætter fokus på optimering af Supply Chain og WMS

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

10.06.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen sætter fokus på optimering af Supply Chain og WMS

09.06.2025Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Vejen til en mere robust og agil supply chain starter med sammenhængende data

09.06.2025Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Fra just-in-time til just-in-case: Robuste forsyningskæder i en ustabil verden

09.06.2025Inact ApS

Sponseret

Sådan bliver din supply chain et forretningsaktiv

06.06.2025SCM.dk

Danske virksomheder arbejder seriøst - og bøvler med - ESG

06.06.2025SCM.dk

Supply chain ledere er ikke beredte på toldkaos og geopolitisk uro

04.06.2025SCM.dk

Indspark: Mens Kina og USA bygger fremtiden, halter Europa ti år bagud

03.06.2025SCANLOX ApS

Sponseret

10 Motivationsfaktorer i dit automatiseringsprojekt

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 42001: 2023 Artificial Intelligence Management System Foundation

This two-day course provides an overview of the ISO/IEC 42001 standard and essential knowledge required for the establishment, implementation, maintenance, and continuous improvement of a responsible Artificial Intelligence Management System (AIMS).

Dato

16.06.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.06.2025

Sted

Copenhagen

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.06.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.06.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

16.06.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Forstå hvad en dansk Azure-region betyder for din virksomhed

Microsofts nye datacenterregion består af tre lokationer i Roskilde, Køge og Høje Taastrup. Her opbevares data lokalt i overensstemmelse med både danske og europæiske regler.

Dato

16.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online