Langsigtet aftale resulterer i ny solcellepark i Jylland

Køkkenvirksomhederne Kvik, DFI-Geisler, Multiform og JKE Design har forpligtet sig til en 10-årig PPA med Better Energy. Aftalen bidrager til udviklingen af en ny solcellepark i Jylland.

Den nye solpark ligger nær Stevning i det sydlige Jylland. Den tilføjer 35 GWh årligt produceret vedvarende energi til det danske elnet - hvilket svarer til energibehovet for 22.500 danskere. Parken genanvender jord, der tidligere blev brugt til minkavl, og fokuserer på at genoprette biodiversiteten i området ved at oprette mikrohabitater til smådyr og insekter. Foto: Better Energy..

14.08.2023

SCM.dk

Better Energys elindkøbsaftale (PPA) med de fire virksomheder er endnu et eksempel på, hvordan organisationer med forskellige energibehov kan påvirke den grønne energiomstilling direkte. Ved at forstå sektorens energibehov og indgå partnerskab med ligesindede virksomheder har Kvik, DFI-Geisler, Multiform og JKE Design samtidig sikret en stabil forsyning af omkostningseffektiv elektricitet i de næste 10 år.

Gennem denne virksomheds-PPA-model kan producenter inden for forskellige brancher komme tættere på deres bæredygtighedsmål og deltage i den grønne omstilling.
”Som producenter er det vores ansvar at være fokuseret på bæredygtighed og fortsat finde måder at reducere miljøpåvirkningen af vores virksomheder på”, udtaler Henrik Gade Andersen, direktør for strategisk indkøb hos Kvik.

”Ved at indgå partnerskab med DFI-Geisler, Multiform og JKE Design for at købe grøn elektricitet gennem en PPA med Better Energy kan vi sikre, at vi bevæger os mod mere bæredygtige forretningspraksisser”, fortsætter han.

Den nye solpark ligger nær Stevning i det sydlige Jylland. Den tilføjer 35 GWh årligt produceret vedvarende energi til det danske elnet - hvilket svarer til energibehovet for 22.500 danskere. Parken genanvender jord, der tidligere blev brugt til minkavl, og fokuserer på at genoprette biodiversiteten i området ved at oprette mikrohabitater til smådyr og insekter.

Læs også: Dansk AI-frontløber har løftet sin teknologi til nye højder

Better Energys nye kontor i Kolding står for drift og vedligeholdelse af parken, der er tilsluttet det danske elnet.

”Beslutningen fra Kvik, DFI-Geisler, Multiform og JKE Design om at adressere den miljømæssige påvirkning af den energi, de forbruger, har haft en reel indvirkning på etableringen af den nye solcellepark. Det er vigtigt, at virksomheder med energiforbrug af alle størrelser og på tværs af alle sektorer har mulighed for at købe vedvarende energi, så de kan bevæge sig mod bæredygtighed og tage direkte del i den grønne omstilling”, siger Mikkel Thorup, direktør for PPA hos Better Energy.

- PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

27.03.2026SCM.dk

Danske virksomheder venter fremgang i 2026

17.03.2026Inact ApS

Sponseret

Vækst paradokset: Hvorfor virksomheder vokser, men mister overblikket

SCM.dk

Ny global udfordring: Verden kan snart løbe tør for stregkoder

SCM.dk

Tre ud af fire SMV’er mangler AI i hverdagen

12.03.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

SSI SCHAEFER Group opnår det højeste niveau af indgående ordrer i koncernens historie

10.03.2026Blue Ridge Global

Sponseret

2026 State of the Supply Chain Industry Report

10.03.2026SCM.dk

Iran-krigen rammer både sø, luft og energi

04.03.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Circularity is a competitive edge. Period.

04.03.2026SCM.dk

Ligestilling på arbejdsmarkedet står bomstille

03.03.2026SCM.dk

Supply chain 2026: Nu handler det om at skabe strategisk forspring

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online