26.03.2023 | Lager & distribution
Læs om de nye moduler for eksport og NCTS i ny e-bog.
Indhold fra partner Hvad er dette?
Ud over import og eksport indføres der også nye procedurer for midlertidig opbevaring og indførelsen af NCTS fase 5.
De nuværende systemer til import, eksport og EU-forsendelse erstattes af et nyt system: DMS i Danmark. Dette vil kræve økonomiske aktører at foretage nogle ændringer i deres procedurer for indgivelse af erklæringer til at håndtere told.
Ud over import og eksport (nogle gange refereret til nationale importsystemer og AES), indføres der også nye procedurer for midlertidig opbevaring og indførelsen af NCTS fase 5 og EMCS fase 4.
Vi står klar med velafprøvet funktionalitet til håndtering af eksport, import, toldoplag og oprettelse af nødvendige toldangivelser i et system, samt vi har samlet alle de nye processer og datoer for de kommende ændringer i en e-bog.
Du finder den her nedenfor eller via dette link
Planlægning

What added value does a Transportation Management System bring my supply chain?
Everyone knows a Transportation Management System (TMS) will help optimize your transportation processes. But what about the impact of it on your supply chain? Optimized transportation processes and a more efficient and effective management of transportation, will improve your overall supply chain significantly since it is one of the crucial parts of any supply chain. Here are some specific ways a TMS can help improve your supply chain:
Indhold fra partner
IT

Fremtidens toldbehandling bliver bygget lige nu – er I klar?
Toldbehandlingen skal i både Danmark og alle EU-lande frem til 2025 understøttes af nye it-systemer, der sikrer ensartet digitalisering og kvalitet på tværs af lande. Er dine processer, din organisation og dine it-systemer klar til fremtidens toldbehandling?
Indhold fra partner
Lager & distribution

Ny undersøgelse fra Descartes: 65 % af virksomhederne inden for transport og logistik øger deres investeringer i innovation
Descartes Systems Group har for nylig undersøgt, hvordan transport- og logistikbranchen ser på at prioritere udviklingen. Resultaterne viser, at hovedparten af virksomhederne vil øge deres investeringer i innovation. De gør det trods en hård økonomisk situation og en urolig verden.
Indhold fra partner
Branchenyt

Ny undersøgelse fra Descartes viser: bæredygtige leverancer er en konkurrencefordel
Miljøet bliver et stadig vigtigere spørgsmål for forbrugerne, og kun 38 % mener, at handlen lever op til forventningerne til bæredygtige leveringsalternativer. Hvad gør handelen så for at håndtere bæredygtighed? Ikke tilstrækkeligt ifølge en ny undersøgelse, som er gennemført på vegne af Descartes, der er systemleverandør med løsninger inden for toldbehandling, ruteoptimering og Transport Management.
Indhold fra partner
Lager & distribution

Ændringer af toldbehandling for alle EU-medlemslande i 2023
Der er i øjeblikket en forandringsproces i gang for, hvordan virksomheder i hele EU indsender toldangivelser til toldmyndighederne.
Indhold fra partner
IT

Descartes toldløsning skal gøre Scandinavian Tobacco Group Assens A/S mere effektive
Scandinavian Tobacco Group Assens A/S (STG) er verdens førende producent af cigarer og traditionel pibetobak. I mere end 250 år har de leveret tobaksprodukter af højeste kvalitet. I forbindelse med implementeringen af Descartes toldløsning GCT (Global Customs and Transport) opnår virksomheden en automatiseret toldbehandling, som bidrager til mere effektiv kommunikation med Toldstyrelsen og sikrer, at de overholder EU’s toldregler.
Indhold fra partner