Kæmpe satsning på ansvarlig brug af kunstig intelligens

I dag den 27. juni er Danmark vært for lanceringen af kæmpe EU-satsning på ansvarlig brug af kunstig intelligens (AI). Med en ny milliard-investering bliver det muligt at teste løsninger med kunstig intelligens, inden de tages i brug, på testfaciliteter i blandt andet Danmark.

I dag den 27. juni er Danmark vært for lanceringen af kæmpe EU-satsning på ansvarlig brug af kunstig intelligens (AI). Med en ny milliard-investering bliver det muligt at teste løsninger med kunstig intelligens, inden de tages i brug, på testfaciliteter i blandt andet Danmark. Foto: 123rf.com..

27.06.2023

SCM.dk

Med et budget på 1,65 milliarder kroner ønsker Europa-Kommissionen og en lang række lande, herunder Danmark, at påvirke brugen af kunstig intelligens (AI), så teknologien anvendes på en ansvarlig måde. Nu lanceres så de første europæiske test-faciliteter (TEF’er) for AI, hvor virksomheder i EU nemt og effektivt kan få adgang til at teste deres AI-baserede produkter inden for for eksempel sundhed, produktion, landbrug, mobilitet og energi. DTU – Danmarks Tekniske Universitet er koordinator for én af TEF’erne. Den fælles europæiske lancering finder sted hos DI i Industriens Hus i København.

”Med det her EU-initiativ får vi skabt et fast track for danske AI-virksomheder, så de hurtigt kan nå markedet med deres produkter og samtidig leve op til EU-krav om ansvarlighed og etik. Hermed har danske virksomheder en stærk pakke i forhold til at kunne konkurrere med virksomheder globalt”, siger Andreas Holbak Espersen, fungerende branchedirektør i DI Digital.

DI Digital, som er Dansk Industris branche for tech-virksomheder, er sammen med DTU og erhvervsklyngen for bygge og anlæg We Build Denmark partnerne bag testfaciliteterne i Danmark.

Læs også: Pæn lønstigning til it-professionelle

En del af indsatsen er målrettet AI-produkter til smart cities og det offentlige rum: CitCom.ai, der har et særskilt budget på 300 millioner kroner. Derfor skal initiativet også give kommuner, regioner, nationale myndigheder med flere en ekstra sikkerhed for at kunne indkøbe produkter, der både er teknologisk cutting edge, og samtidig gennemafprøvet og sikre.

”Med CitCom.ai vil vi gerne bygge bro mellem leverandører og kunder, så vi også kan fremme, at vi får AI-baserede produkter, der faktisk efterspørges i kommunerne”, siger Jacob Lundgaard, We Build Denmark.

Selvom CitCom.ai er dansk ledet med DTU som koordinator, er det en ægte EU-indsats med deltagelse af partnere og testfaciliteter fra de fleste lande i EU.
”Vi har fået de bedste europæiske partnere, der har en stor viden og erfaring inden for ansvarlig og nyttig AI. Gennem mange års samarbejde i EU har vi fået etableret viden, der kan matche andre globale regioner, og skabt et økosystem, hvor vi lærer meget hurtigt af hinanden”, siger Martin Brynskov, leder og koordinator af CitCom.ai, DTU.

- PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Airmaster samler lagerfunktion med højlager og Linde K-smalgangstruck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

12.10.2026Descartes

Sponseret

Descartes lancerer AI-agent, der kan reducere analysetiden med op til 90 procent

12.10.2026SCM.dk

Ny teknologi kan ændre transportbranchen frem mod 2040

SCM.dk

Digitalisering drukner i drift og brandslukning

SCM.dk

Ny teknologi kan ændre transportbranchen frem mod 2040

07.10.2026WITRON Group

Sponseret

Agents for the corrugated board industry

07.10.2026SCM.dk

Chaufførmangel øger behovet for mindre administration

07.10.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Smart Factory: Når produktion og intralogistik arbejder sammen

06.10.2026SCM.dk

Aalborg Universitet investerer millioner i AI-kompetencer

05.10.2026SCM.dk

AI-truslen mod virksomheder er fordoblet på ét år

05.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

SCT Transport – et langvarigt samarbejde med fokus på sikkerhed og service

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

TOPmanager A/S
Kursus
Kursus Intern Auditor – ISO 9001:2026

i samarbejde med Lasse Ahm Consult ApS er vi medarrangør på dette kursus. Kurset henvender sig til ledere og medarbejdere, som fremover skal planlægge og gennemføre interne audits i virksomheder med et kvalitetsledelsessystem. Kurset kræver ingen forudgående kendskab til ISO 9001 eller andre ledelsesstandarder.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lasse Ahm Consult ApS