Jeff Bezos investerer massivt i britisk logistik-startup

En spirende teknologi- og logistikstartup kan se frem til økonomisk støtte fra Amazonstifter og -topchef Jeff Bezos, der planlægger at investere ca. 100 millioner i virksomheden.

Amazon-milliardæren skyder omkring 100 millioner kroner ind i Beacon. Foto: Amazon.

03.06.2020

SCM.dk

Sammen med en gruppe af investorer vælger Amazon-stifteren Jeff Bezos at skyde omkring 100 millioner kroner ind i den britiske iværksættervirksomhed Beacon, oplyser selskabet

Teknologivirksomheden, der blev etableret i 2018 af to tidligere chefer hos Uber Technologies, specialiserer sig i supply chain finance og det såkaldte digital freight forwarding - et digitalt netværk, som kan optimere transportprocesser. 

Beacon har oplevet øget efterspørgsel under coronakrisen og er på vej til at femdoble sin omsætning dette år.

Læs også: Jeff Bezos dedikerer 70 milliarder til klimakampen

“Med digitaliseringen, der accelerer globalt som en resultat af COVID-19, tror vi, at fremtiden for den traditionelle speditør er mere usikker end nogensinde. Afskibere søger teknologi-styrede produkter og services, der vil adressere deres behov mere effektivt, forbedre deres oplevelse og minimere deres omkostninger. Vi ser frem til at imødekomme den efterspørgsel”, siger Beacons medstifter og CEO, Fraser Robinson i en pressemeddelelse. 

Ifølge The Telegraph består investorgruppen derudover af den tidligere Google-chef Eric Schmidt og den førhenværende direktør for Uber, Tavis Kalanick. 

- HCL

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

24.04.2025SCM.dk

DTU-startups tiltrækker 1,8 milliarder i venturekapital i 2024

24.04.2025SCM.dk

Hg Capital opruster i IFS – værdi 112 milliarder kroner

23.04.2025SCM.dk

DSV styrker topledelsen før Schenker-overtagelse

23.04.2025SCM.dk

Dachser opruster søfragt i Norden med ny leder

18.04.2025SCM.dk

Dollaren vakler: Investorer flygter ikke længere mod USA i krisetider

17.04.2025SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

17.04.2025SCM.dk

Klimakrisen vokser mens danskerne vender blikket mod trusler udefra

15.04.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Automatiseret sengetransport på NAU

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle