ICA Gruppen vil gøre sin vejtransport fossilfri inden 2030

Som en del af omstillingen mod transport med fossilfrie brændstoffer har svenske ICA Gruppen fremlagt sin nye brændstofstrategi. Af den fremgår det blandt andet, at al virksomhedens godstransport på vejene skal være fossilfri inden 2030.

ICA vil gøre al sin vejtransport fossilfri inden 2030. I de svenske områder omkring byerne Stockholm, Göteborg og Malmö er virksomhedens ambitioner endda endnu højere. Her skal målet således allerede opnås i 2025. Foto: ICA..

21.08.2019

SCM.dk

ICA mener dog ikke, at de er kommet i mål og peger på, at der skal nye tiltag til, hvis de i fremtiden skal fastholde eller øge brugen af fossilfrie brændstoffer. Derfor fremlægger virksomheden nu sin brændstofstrategi, der skal fungere som det næste skridt mod at mindske klimapåvirkningen fra transport.

”Vi tror på, at der er plads til forskellige brændstoffer, og vi kommer dermed fortsat til at arbejde, som vi hidtil har gjort, med at teste forskellige typer af fossilfrie brændstoffer. Elektriske køretøjer er også noget, som vi vil se nærmere på”, siger topchef Per Strömberg. Foto: ICA.

Brændstofstrategien indeholder således en målsætning om, at al godstransport på vejene skal være fossilfri inden 2030. I storbyregionerne Stockholm, Göteborg og Malmö er ambitionen endda, at der skal ske inden 2025. Den nye strategi omfatter al vejtransport indenfor ICA Gruppens forretning i Sverige og gælder således også for selskabets leverandører. 

”Udviklingen af vedvarende brændstof går fremad, men der er behov for, at udviklingen påskyndes, hvis vi skal have mulighed for at være fossilfrie i 2030”, siger adm. direktør i ICA Gruppen, Per Strömberg, og fortsætter:

”Der er en hel del udfordringer ved denne omstilling, hvor udviklingen af teknologi til køretøjer, tilgængelighed og infrastruktur til fossilfrie brændstoffer, samt usikkerhed omkring politiske beslutninger er nogle af de vigtigste”.

Overføre transport til jernbaner og skibsfarten
ICA har allerede gennem flere år arbejdet på at optimere sine transporter ud fra både et helbreds- og effektiviseringsperspektiv. Det er blandt andet sket ved at overføre vejtransport til jernbanen og skibsfarten. Det arbejde kommer til at fortsætte og blive intensiveret.

Med den nye strategi kommer virksomheden desuden til at accelerere investeringen i ny teknologi og fossilfrie brændstoffer, ligesom det skal undersøges, hvordan initiativer for at øge den nationale produktion af biobrændstof kan støttes.

Til at give en klar retning både internt og for transportører, skal et nyudviklet værktøj hjælpe med prioriteringen af omstillingsarbejdet mod at mindske klimapåvirkningen.

”Prioriteringen af brændstoffer skal guide virksomheder i deres valg af køretøjstype og brændstof og rangere eksisterende brændstoffer efter deres klimapåvirkning”, siger Per Strömberg.

Læs også: Den elektriske varevogn er på vej - i en fart

”Vi tror på, at der er plads til forskellige brændstoffer, og vi kommer dermed fortsat til at arbejde, som vi hidtil har gjort, med at teste forskellige typer af fossilfrie brændstoffer. Elektriske køretøjer er også noget, som vi vil se nærmere på”, slutter han.

- JMA

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

27.11.2025SCM.dk

Mobile robotter frigør hænder og hoveder på Solars lagre

25.11.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

AI forbedrer predictive maintenance på svært tilgængelige dele

24.11.2025SCM.dk

Belgiske hospitaler indfører AutoStore-anlæg

19.11.2025SCM.dk

Verdens første elektriske 4x4 RoRo-traktor klar til havnene

19.11.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Digitalt overblik gav Sydkystens Automatik kontrol over materialeforbruget

16.11.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

14.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

Er dit lager klar til Black Friday? Her er de kritiske punkter, der kræver fokus nu

13.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

5 fordele ved lagerautomation

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle