Hackerangreb vælter ind over danske virksomheder

26 procent af alle danske virksomheder har oplevet brud på it-sikkerheden. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik. For større danske virksomheder med over 250 ansatte har hele 55 procent oplevet brud på it-sikkerheden. Godt hver fjerde mindre virksomhed har stiftet bekendtskab med hacker kriminalitet og det er rekord, oplyser SMVdanmark.

26 procent af alle danske virksomheder har oplevet brud på it-sikkerheden. For større danske virksomheder med over 250 ansatte har hele 55 procent oplevet brud på it-sikkerheden. Godt hver fjerde mindre virksomhed har stiftet bekendtskab med hacker kriminalitet. Foto: Arkivfoto.

13.09.2022

SCM.dk

Mange har efterhånden været ude for at modtage en mail fra én, der udgiver sig for at være for eksempel Skat, banken eller chefen. Ofte står det dog hurtigt klart, at der er tale om cybersvindel men i en travl og stresset hverdag, hvor IT-sikkerheden ikke er i fokus, kan det nemt gå galt. Og det gør det. Godt hver fjerde mindre virksomhed har i løbet af 2021 oplevet forsøg på hackerangreb. Det er rekord, og en stigning på hele 156 pct. siden 2019.

De store virksomheder er dog stadig hackernes foretrukne mål, men hackernes interesse for de mindre virksomheder er steget voldsomt. Særlig slemt står det til i branchen for information og kommunikation. Det viser en ny analyse fra SMVdanmark, der organiserer 18.000 små og mellemstore virksomheder.

Vi skal gøre noget radikalt
Ifølge Lasse Lundqvist, konsulent og cyberekspert i SMVdanmark, vidner tallene om, at vi er nødsaget til at gøre noget radikalt for at beskytte virksomhederne bedre mod hackerangreb.

”Mange mindre virksomheder har den opfattelse, at et hackerangreb ikke sker for dem, for hvorfor skulle det dog være interessant at hacke sig ind i deres virksomhed, tænker de. Her er det vigtigt, at man husker på, at hvis noget har værdi for virksomheden, har det også værdi for en hacker. Alle brancher kan blive ramt af et hackerangreb. Det er lige præcis dét, de nye tal i analysen vidner om,” siger han.
Danske virksomheder er særligt sårbare, fordi Danmark er det land i EU, hvor flest mindre virksomheder har digitaliseret deres arbejdsgange for eksempel ved, at kunderne selv booker tid online, eller at de enkelte medarbejdere selv styrer deres fakturaer. 

Læs også: Tiltrængt investering skal løfte den nationale cybersikkerhed

Bagsiden af medaljen
”Desværre findes der også en bagside af guldmedaljen. Den høje digitaliseringsgrad blandt virksomhederne åbner nemlig samtidig for flere indgange, som hackerne kan benytte, hvis ikke de beskytter sig tilstrækkeligt,” siger Lasse Lundqvist.

Han understreger, det er vigtigt at forstå, at cybersikkerhed ikke kun omfatter computere og servere, men lige så meget drejer sig om opmærksomheden og kulturen omkring brug af IT i virksomheden.

”Vi bliver som samfund nødt til at forbedre medarbejdernes digitale adfærd på arbejdspladsen. IT-sikkerhed kan virke som en jungle at finde rundt i. Men, hvis du ved, hvad du skal være opmærksom på, kan risikoen for et hackerangreb reduceres betydeligt. I SMVdanmark anbefaler vi, at politiet opprioriterer cyberområdet. Derudover skal den grundlæggende IT-forståelse højnes i grundskolen for at øge den generelle opmærksomhed på cybersvindel. Samtidig opfordrer vi virksomhederne til at gøre brug at nogle af de hjælpemidler, som allerede findes, som f.eks. Hackerstop og D-mærket,” siger Lasse Lundqvist. 
 
- PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

28.04.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Linerless labels: En lille teknologi med store fordele

22.04.2025SCM.dk

Nyt projekt og 40 millioner skal styrke produktionen med AI og robotter

22.04.2025SCM.dk

Mangel på kompetencer og lovgivning bremser AI i virksomheder

16.04.2025SCM.dk

Ny robotteknologi skal ruste industrien til at navigere i en usikker verden

11.04.2025AGR

Sponseret

Effektiv lagerstyring starter med pålidelige data

08.04.2025SCM.dk

9 ud af 10 nordamerikanske CPO’er vil indføre AI-agenter i 2025

07.04.2025SCM.dk

Fransk gigant satser stort på kunstig intelligens

04.04.2025Columbus

Sponseret

Enhancing manufacturing with AI: Microsoft Copilot for Field Service explained

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

28.04.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

29.04.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Introduktion til ISO 20001: Minimering af Food Waste & Loss

Vidste du godt, at der er en ny ISO-standard på vej, som fokuserer på at minimere fødevareaffald og -tab på en systematisk måde? Denne standard, der forventes udgivet i 2026, har fået betegnelsen ISO 20001.

Dato

29.04.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Webinar
BV Talks - Om Bæredygtighed

BV Talks er en webinarrække, hvor du kan høre engagerede fagpersoner med noget på hjerte fortælle om deres passion og dele ud af erfaringer, visioner og måske endda praktiske løsninger.

Dato

29.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online på MS Teams

Bredana Axcite A/S
Webinar
Warehouse Management Only Mode

Med Warehouse Management Only Mode får I mulighed for at implementere lagerstyring i verdensklasse – uanset ERP-system. Og/eller starte implementering af D365 med dette modul alene.

Dato

29.04.2025

Tid

10:00

Sted

Live webinar fra Bredana Axcite, Aarhus

AGR
Webinar
Chain Reactions: The spark behind smarter supply chain decisions

Data: The First Link in the Chain

Dato

29.04.2025

Tid

12:30

Sted

Online on LinkedIn