Grønt lederskab i it-industrien

Den største leverandør af it-infrastruktur i Norden, Atea, har indgået en 10-årig el-indkøbsaftale med Better Energy. Med indkøbet af ny grøn elektricitet kommer Atea nærmere sin ambition om at være klimaneutral inden udgangen af 2030.

Den største leverandør af it-infrastruktur i Norden, Atea, har indgået en 10-årig el-indkøbsaftale med Better Energy. Foto: Better Energy. .

04.09.2023

SCM.dk

El-indkøbsaftalen (PPA’en) viser samtidig vejen for it-sektoren ved at sikre pålidelig og omkostningseffektiv vedvarende energi. Gennem partnerskabet bidrager Atea direkte til udviklingen af en ny solcellepark, der senere på året vil levere ny grøn elektricitet til det danske elnet.
Atea er for andet år i træk blevet kåret som verdens mest bæredygtige it-infrastrukturvirksomhed af Global Knights, og har taget betydelige skridt for at reducere sit klimaaftryk. PPA’en med Better Energy kommer til at dække en tredjedel af Ateas el-forbrug i Danmark.
Med en langsigtet aftale om grøn elektricitet kan Atea fokusere på andre bæredygtighedsinitiativer - såsom at genanvende og genbruge elektroniske enheder.

”Ved at samarbejde med Better Energy bidrager vi til udviklingen af mere grøn elektricitet i stedet for blot at købe den strøm, der allerede findes på nettet”, siger Andreas Schjølin, bæredygtighedschef hos Atea:

”Ved direkte at indkøbe vedvarende energi gennem en PPA kan Atea som virksomhed vise vores engagement i bæredygtighed og miljølederskab. Det demonstrerer en reel indsats for at reducere CO2-udledninger og støtter udviklingen af rene energiteknologier”.

Den stigende efterspørgsel efter it og digitale tjenester har gjort sektoren mere energiintensiv. It-virksomheder som Atea indgår PPA’er for at sikre en stabil og omkostningseffektiv forsyning af grøn elektricitet.
Gennem PPA’er kan virksomheder både hjælpe med at fremme udviklingen af nye projekter inden for grøn energi, forudse fremtidige energiomkostninger til elektricitet og indfri sine bæredygtighedsmål.
Better Energy samarbejder allerede med en mangfoldig gruppe af it-virksomheder, herunder Google og JN Data, og hjælper dem med at skifte til vedvarende energi.

”Atea er en prominent virksomhed indenfor it-branchen, og vi er glade for at byde dem velkommen som Better Energy-partner. Som så mange it- og softwarevirksomheder tager de vigtige skridt for at sikre sig, at den energi, de forbruger, er grøn”, siger Mikkel Thorup, direktør for PPA’er hos Better Energy:

”I takt med, at vi skalerer produktionen af vedvarende energi, vil innovative virksomheder på tværs af alle sektorer fortsat få mulighed for at aftage ny, vedvarende elektricitet og påvirke og accelerere den grønne omstilling direkte”.

Læs også: Digital teknologiforståelse - et nyt dannelsesfag

Ateas forpligter sig med en langsigtet PPA, der betyder, at de bidrager til udviklingen af en ny solcellepark. Når parken tilsluttes nettet senere på året, forventes den at producere 70 GWh vedvarende energi årligt.
Garantien for ny, vedvarende energi er en af grundene til, at Atea valgte en PPA med Better Energy i stedet for at købe energi, der allerede er på elnettet. Grundet behovet samt den stigende efterspørgsel efter ny, vedvarende energi udvikles og bygges parken på markedsvilkår uden tilskud.

”Med en PPA fra Better Energy støtter Atea direkte udviklingen af et nyt projekt inden for vedvarende energi. Ved at indgå en langsigtet aftale om at købe den energi, der genereres fra en ny solcellepark, hjælper Atea med at øge forsyningen af grøn strøm i det danske elnet og dermed accelerere overgangen til ren energi”, tilføjer Andreas Schjølin.

- PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

Det skete da Eldorado fik Dynamics 365

AGR

Sponseret

Er dit ERP nok til lagerstyring? Sådan lukker AGR hullerne i forsyningskæden

Relateret indhold

11.03.2025SCM.dk

Mecalux integrerer GenAI i lagerstyringen

10.03.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Sådan har CarCare Freaks etableret succesfuld webshop og fysiske butikker

10.03.2025Implement Consulting Group

Sponseret

Cybersikkerhed - helt sikkert!

10.03.2025Bureau Veritas

Sponseret

Intro til NIS2

07.03.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Zealand Business College skaber innovativt læringsmiljø med digitale prisskilte

07.03.2025Descartes

Sponseret

Teknologi som løsning på kompetencemangel inden for toldadministration

05.03.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Møbelkompagniet styrker tilstedeværelsen med nyt showroom i København

03.03.2025SCM.dk

Cyberkriminelle finder stadig flere bagdøre i forsyningskæderne

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Få viden om ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Har du et krav om, er du interesseret i, eller ønsker du blot at undersøge muligheden for en certificering i en af de generiske standarder: ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001? Så gå ikke glip af vores webinar onsdag den 12. marts 2025, hvor du bliver introduceret til standarderne i korte træk samt får forståelse for kravene og virksomhedens forpligtelser i forbindelse med en certificering.

Dato

12.03.2025

Tid

08:00

Sted

Online

Descartes
Webinar
Deloitte x Descartes: Webinarium om Frihandel, CBAM och hållbarhet

Ett unikt samarbete mellan Deloitte och Descartes, där ledande specialister inom global handel och hållbarhet delar sina insikter och praktisk information.

Dato

13.03.2025

Tid

10:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
BV Talks - Om Bæredygtighed

BV Talks er en webinarrække, hvor du kan høre engagerede fagpersoner med noget på hjerte fortælle om deres passion og dele ud af erfaringer, visioner og måske endda praktiske løsninger.

Dato

13.03.2025

Tid

14:00

Sted

Online på MS Teams

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden samt betingelserne i Arbejdstilsynets bekendtgørelse nr. 1409, og hvad det vil sige at være certificeret efter ISO 45001 standarden samt Arbejdstilsynets bekendtgørelse nr. 1409.

Dato

17.03.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

AGR
Webinar
Unlock the future of inventory management with SaaS and AGR

What if you could take control of your supply chain challenges before they arise? Tune in live from Copenhagen for expert insights and practical forecasting tips designed to help you optimise inventory management and stay ahead of market changes. This is your opportunity to learn, connect, and thrive—don’t miss out!

Dato

18.03.2025

Tid

10:00

Sted

Online through Webinargeek

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

24.03.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia