Gode shippingperspektiver i mexicansk statsbesøg

I går indledte det mexicanske præsidentpar et statsbesøg i Danmark, der blandt andet byder på maritime muligheder for den danske shippingindustri.

Danske rederier kan se frem til øget handel med Mexico, håber Danmarks Rederiforening. APM Terminals er allerede tilstede i Progreso på den mexicanske Goldkyst. Foto: Flickr/Thomas Dougan.

14.04.2016

SCM.dk

M/S Museet for Søfart i Helsingør er blandt de første punkter på det tætpakkede program, der i disse dage bliver afviklet i forbindelse med det mexicanske præsidentpars statsbesøg i Danmark. Mexico er en vigtig handelspartner for Danmark og mange danske virksomheder, og netop det maritime perspektiv er vigtigt i den sammenhæng.

En analyse fra Danmarks Rederiforening viser således, at danske rederiers eksport til Mexico alene mellem 2013 og 2014 er steget med 14 procent, og at en modernisering af frihandelsaftalen fra 2001 mellem EU og Mexico kan øge søtransporten mellem EU og Mexico med yderligere 10 procent. Og det er der mange muligheder i.

Læs også: APM Terminals udvider i Sydeuropa og Sydamerika

”Det vil uden tvivl kunne mærkes for de danske rederier, der allerede i dag har aktiviteter i Mexico for omkring 2 mia. kr. årligt. Jeg er ikke i tvivl om, at regeringen vil bruge besøget til at understrege det store potentiale for øget samhandel hen over Atlanten”, siger Rederiforeningens adm. direktør, Anne H. Steffensen.

De danske rederier, der er til stede i Mexico i dag, er aktive inden for produkttank, containerfragt, tørlast og gastank. Derudover driver APM Terminals en havneterminal i Progreso, der servicerer Atlanterhavet, og er ved at udvikle en terminal i Lázaro Cárdenas, der skal servicere Stillehavet og være den mest teknologisk avancerede havn i Latinamerika.

Analysen anslår desuden, at danske rederier anløber mexicanske havne ca. 1.000 gange årligt.

Hent analysen her.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Rasmus, Rolli, Gitti, Anni og T-Rex indtog gulvet

02.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

MADE TO MOVE er veloverstået. Og sikke en dag det blev

SCM.dk

Praksisnær model tilbyder styrket cybersikkerhed i SMV’ers værdikæder

SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste presset elnet

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online