Freja Transport & Logistics opkøber Transcargo

Med opkøbet af Transcargo er Freja Transport & Logistics et skridt tættere på at kunne være en full service provider til transportmarkedet.

Med opkøbet forventer Jørgen Hansen, der er Group CEO, at man hos Freja i højere grad vil kunne hjælpe kunderne med at optimere deres værdikæde, så de i fremtiden kan blive mere konkurrencedygtige. Foto: Transcargo.

03.01.2018

SCM.dk

Den 1. januar kunne Freja Transport & Logistics indgå en aftale om et opkøb af transportvirksomheden Transcargo. Med opkøbet af Transcargo er Freja et skridt tættere på målet om at være full service provider til transportmarkedet, lyder det fra virksomheden.

Læs også: Freja åbner kontor i Kina

”Vi har en klar strategi om at styrke Frejas position på transportmarkedet. Transcargos kerneydelser komplementerer Freja særdeles godt. Der er mange spændende muligheder, som er oplagte at udnytte”, siger Jørgen Hansen, der er Group CEO.

Vil skabe konkurrencemæssige fordele for kunderne
Det er efterhånden en del år siden, at Freja foretog sit sidste opkøb, men for ledelsen i Freja har det handlet om det rigtige match:

”Vi har haft tålmodigheden til at vente på, at det rigtige opkøb for os blev en mulighed. Transcargo indeholder det, som vi har været på udkig efter”, siger Jørgen Hansen, der samtidig oplyser, at man hos Freja forventer i højere grad at kunne hjælpe kunderne med at optimere deres værdikæde, så de i fremtiden kan blive mere konkurrencedygtige.

Han understreger samtidig, at Transcargos aktiviteter vil blive videreudviklet fra de strategiske placeringer, som de har i Danmark, Sverige og Polen, og at medarbejderne er en vigtig brik i den fremtidige udvikling.

Hidtidige ejere fortsætter i koncernen
Transcargo har hidtil været ejet af stifterne Bjarne Sell Hansen og Henrik Jürgensen, CEO Torben Mortensen, samt en række mindretalsaktionærer. Torben Mortensen fortsætter som filialdirektør i Padborg, samt som direktør for det polske selskab. Derudover indtræder han i Frejas koncerndirektion.

Henrik Jürgensen fortsætter sit nuværende job som traffic manager med fokus på Grækenland. Både Torben Mortensen og Henrik Jürgensen forbliver som aktionærer i Freja, mens Bjarne Sell Hansen indtræder i bestyrelsen i det polske selskab.

Læs også: Target køber lynleveringsfirma

Officielt skete overdragelsen den 1. januar i år, men der afventes stadig godkendelse fra Konkurrencestyrelsen, oplyser Freja i en pressemeddelelse.

- EL

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.04.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Sporbarhed skærpes: Sådan arbejder virksomheder med lot, batch og udløb i praksis

10.04.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

EU enige om toldreform med stor betydning

SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

08.04.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Sikkerhed på lageret som konkurrenceparameter

01.04.2026SCM.dk

STARK investerer i robotlager til nyt distributionscenter

27.03.2026Axacon A/S

Sponseret

Når lageret ser forskelligt ud – alt efter hvem der er på arbejde

27.03.2026SCM.dk

Ny direktør i EAB Lagerindretning skal styrke salget i Danmark

25.03.2026Antalis A/S

Sponseret

End-of-line: Den oversete flaskehals i moderne lagerdrift

24.03.2026TECSYS A/S

Sponseret

AI i hospitalslogistik kræver styr på data før gevinster kan realiseres

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

21.04.2026

Sted

Hvidovre

Roima Intelligence
Seminar
Supply Chain Sessions: Intelligent Operations

From Shop Floor to Top Floor.

Dato

21.04.2026

Tid

12:00

Sted

VIA University Horsens

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle