Forstå kompleksiteten for at begrænse den

Complexity management kræver forståelse for helheden, fastslår konsulenthuset Logio Consulting, som Produktion 360 har bedt om en opskrift på at sætte complexity management i system.

19.03.2012

SCM.dk

Det hjælper ikke bare at ”klippe halen” af et alt for bredt produktsortiment for at reducere kompleksitet. En række andre parametre skal i spil, og en klar forudsætning for Complexity Management er, at virksomheden forstår helheden og sine begreber.

Man begriber nemlig med sine begreber. Det er vise ord, udtalt af Steen Hildebrandt, professor i organisations- og ledelsesteori på Institut for Ledelse, Aarhus Universitet. Lean-filosofien opererer også med begreber, som værktøj til at begribe eller ”Leaning to see”, som en af klassikerne i Lean-litteraturen kalder det. ”Value Stream Mapping” og optegning af værdikæden hjælper til at skabe overblik og forståelse af de enkelte processer, indbyrdes afhængigheder og kædens samlede præstation.

Det tror vi også på i Logio Consulting, og selvom vi på ingen måde er et hard core Lean-konsulenthus, så giver mange Lean værktøjer og begreber god mening til at forstå den kompleksitet mange har fået skabt i de forsyningskæder, deres virksomhed indgår i.

Skab transparens
Når vi hjælper en kunde med complexity management, starter vi med en dataindsamling – en foranalyse - for at få skabt overblik. Den proces har to indsatsområder – tal og mennesker. Kunde- og varestamdata bliver sammen med transaktionsdata analyseret for at kunne opstille centrale omkostningselementer i et logistikregnskab, der også afdækker, hvilke kunder og produkter virksomheden tjener penge på, og hvilke der er tabsgivende.

”Menneskedelen” af foranalysen består af en række interviews og besøg på tværs af virksomheden. Ikke to virksomheder er organiseret ens, så vi skal sikre, at vi kommer rundt om alle de centrale funktioner lige fra ledelsen, salg, indkøb, produktion, planlægning, HR, finans, IT til logistik – lager, transport og distribution. Spørgerammen er ens, hvilket sikrer, at vi får belyst de samme problemstillinger og potentialer set fra forskellige vinkler.

Det giver også god mening at tale med de største leverandører, så man får en god forståelse for problemstillinger og potentialer op i kæden mod leverandørerne. Vi taler naturligvis også med kunderne, men først i en senere fase.

I kombination med interviews skaber analysen af stam- og transaktionsdata gennemsigtighed og overblik på tværs af hele kæden og giver næsten altid en række a-ha-oplevelser i en eller flere funktioner i virksomheden.

Virksomheden får helt grundlæggende en meget bedre forståelse af, hvad den er god til, og hvor der er potentiale. Analysetilgangen med kildehenvisninger og fakta i stedet for fornemmelser bidrager til at sikre konsensus – at man på tværs af virksomhed ”ser verden ens”. Det styrker forankringen af de nye løsninger, som skal i spil, når også kunderne er blevet hørt.

Denne artikel er fra scm.dk’s samarbejdspartner p360.dk.

Læs resten af artiklen på:

http://www.p360.dk/?p=forst-kompleksiteten-for-at-begrnse-den-110&elq=ce...

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Airmaster samler lagerfunktion med højlager og Linde K-smalgangstruck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.10.2026SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

02.10.2026TECSYS A/S

Sponseret

Sådan bygger du en business case for WMS, som ledelsen kan sige ja til

SCM.dk

Digitalisering drukner i drift og brandslukning

SCM.dk

Ny teknologi kan ændre transportbranchen frem mod 2040

29.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

En jobsøgende kan aflæse jeres arbejdsmiljø på få minutter

29.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

28.09.2026SCM.dk

Nationalbanken ser robust vækst trods global uro

28.09.2026LOGISTIKCENTERET A/S

Sponseret

Agile Logistics: En anderledes tilgang til logistikoptimering

28.09.2026SCM.dk

Her er 6 tendenser i intralogistikken, du skal holde øje med

25.09.2026SCM.dk

AI skal måles på værdi – ikke aktivitet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

TOPmanager A/S
Kursus
Kursus Intern Auditor – ISO 9001:2026

i samarbejde med Lasse Ahm Consult ApS er vi medarrangør på dette kursus. Kurset henvender sig til ledere og medarbejdere, som fremover skal planlægge og gennemføre interne audits i virksomheder med et kvalitetsledelsessystem. Kurset kræver ingen forudgående kendskab til ISO 9001 eller andre ledelsesstandarder.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lasse Ahm Consult ApS