Flere handler direkte med virksomheder online

Forventninger om lavere pris, bedre kvalitet og hurtigere adgang til nye produkter får forbrugerne til at kigge mod virksomheder, der sælger egne produkter direkte til forbrugerne. Det viser E-handelsanalysen fra Dansk Erhverv.

Forventninger om lavere pris, bedre kvalitet og hurtigere adgang til nye produkter får forbrugerne til at kigge mod virksomheder, der sælger egne produkter direkte til forbrugerne. Det viser E-handelsanalysen fra Dansk Erhverv. Foto: 123rf.com..

12.04.2023

SCM.dk

Hvad har Barons, Eyda og Velux tilfælles?
De er såkaldte D2C-virksomheder – altså virksomheder, som sælger egne produkter direkte til forbrugerne uden mellemmænd. Det er ikke et nyt koncept og i de senere år er der kommet flere og flere af disse virksomheder online. Til E-handelsprisen 2022 var over halvdelen af finalisterne i B2C kategorierne i større eller mindre udstrækning D2C virksomheder.

Det stigende antal D2C virksomheder giver god mening, forklarer Carsten Rose Lundberg, fagchef for Digital Handel i Dansk Erhverv:
”Når man sælger D2C opstår der gode muligheder for at indsamle uvurderlige data og viden om sine slutkunder, og samtidig bygge en god relation til dem. Det er ikke blevet mindre vigtigt af, at det er blevet sværere at indsamle data de seneste år”.

Kunderne er klar
Ser man på E-handelsanalysen for februar 2023 giver det tilsyneladende også god mening for kunderne. Selvom flertallet stadig foretrækker en ”almindelig” netbutik fremfor en D2C, så er andelen skrumpet siden 2022, mens andelen, som ikke har nogle præferencer, er vokset: 

”Jeg ser det som tegn på, at forbrugerne er helt trygge ved at handle online.  De har ikke brug for, at en ”mellemmand” garanterer for dem, de vil bare gerne købe produktet på de bedste vilkår – om det er så er i en ”almindelig” netbutik eller direkte hos producenten betyder mindre”, siger Carsten Rose Lundberg.

Læs også: Dansk e-handel ramt af nedgang

Han hæfter sig også ved, at flere forbrugere følger D2C’erne på sociale medier og får nyheder direkte i indbakken:

”Det er gode nyheder for virksomhederne, fordi det kan styrke kommunikationen og dermed relationen mellem virksomhed og kunde bliver endnu tættere”.

Værd at overveje
De nye tal kan få flere producenter til at kaste sig over salg direkte til kunderne, vurderer Carsten Rose Lundberg:
”Vi ved jo, at adgangen til data om kunderne ikke bliver lettere, og når forbrugerne samtidig i stigende grad kigger mindre på, hvor de handler, så kan jeg godt forstå, hvis man springer ud i det”. 

Prisen har stor betydning
Det er især forventningen om bedre pris, bedre kvalitet og hurtigere adgang til nye produkter, der lokker forbrugerne mod D2C’erne.
Pudsigt nok er prisen også den største barriere for forbrugerne, da en tredjedel forventer, at prisen er højere hos D2C’en:
”Det er vigtig viden for D2C’erne, at prisen har så stor betydning. Her er i hvert fald noget at arbejde med for marketingafdelingen”, siger Carsten Rose Lundberg.

- PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

08.04.2026SCM.dk

ITD: Chaufførmangel kræver politisk handling

07.04.2026SCM.dk

Dyr transport får Ahlsell til at ændre afhentning

SCM.dk

Stigende søgning til ingeniøruddannelser

SCM.dk

Ændring af æggebakker reducerer plastforbrug markant

24.03.2026SCM.dk

Selvkørende teknologi kan redde chaufførkrisen

24.03.2026SCM.dk

Danske iværksættere vil gøre tabte containere sporbare

23.03.2026SCM.dk

Iran truer med total lukning af Hormuz-strædet

20.03.2026SCM.dk

Rekordår for Bring med 29 procent vækst

19.03.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

19.03.2026SCM.dk

Iran-krigen er den største trussel mod globale forsyningskæder siden covid-19

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, lempelige transportregler, ADR-RID-IMDG-IATA

Kurset om lempelige transportregler giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier efter lempelserne i SP188 (ADR, RID og IMDG) for UN3090, UN3091, UN3480, UN3481, UN3551 og UN3552 samt Section II (IATA), som er gældende for UN3091, UN3481 og UN3552.

Dato

14.04.2026

Sted

Hvidovre