EU slår hårdt ned på skovfældende producenter

Det skal være slut med kaffe, kakao og træ, der har været årsag til rydning eller forringelse af skov. Et vigtigt skridt i kampen mod global skovrydning, siger miljøministeren.

Et flertal i EU har vedtaget en forordning, der stiller krav til virksomheder om at dokumentere, at en lang række varer er produceret uden at føre til skovrydning og skovforringelse, samt at relevant national lovgivning i oprindelseslandet er overholdt. Hele verden er omfattet - fra Amazonas til vores skove herhjemme. Foto: 123rf.com..

02.06.2023

SCM.dk

Hvert år mister verden et skovområde, der svarer til cirka to gange Danmarks areal, på grund af skovrydning. Træ bliver fældet og arealerne brugt til blandt andet at dyrke afgrøder, der anvendes til dyrefoder, papirprodukter, fødevarer og mange andre varer, der ender på hylderne i vores supermarkeder. Det har fatale konsekvenser for miljø, klima og for de lokalbefolkninger, som bor i skovområderne.

Et flertal i EU har vedtaget en forordning, der stiller krav til virksomheder om at dokumentere, at en lang række varer er produceret uden at føre til skovrydning og skovforringelse, samt at relevant national lovgivning i oprindelseslandet er overholdt. Hele verden er omfattet - fra Amazonas til vores skove herhjemme.
EU har valgt at stille kravene for de varer, som er skyld i størstedelen af rydning og forringelse af skov verden over. Det gælder blandt andet varer som soja, kakao, kaffe, kvæg – både kød og læder - og træ. Det glæder miljøminister Magnus Heunicke sig over:

”Der lever utallige arter i verdens skove. Når vi fælder skov, frarøver vi derfor dyr og planter deres levesteder. Samtidig er skovrydning en af de største kilder til CO2-udledning. I Danmark har vi længe kæmpet for at stoppe den globale skovrydning, og den nye forordning er et vigtigt skridt i den rigtige retning”, siger Magnus Heunicke.

Miljøministeren understreger, at arbejdet ikke er slut. Danmark kæmper fortsat for, at
lovgivningen også kommer til at beskytte andre økosystemer som for eksempel savanneområder og andre områder med høj naturværdi.

Produktion må ikke koste skov
Virksomheder skal blandt andet ved brug af GPS-koordinater bevise, at der ikke er blevet ryddet skov på det areal, som råvaren er produceret på. Virksomheder skal også dokumentere, at de overholder miljølovgivning og oprindelige folks rettigheder i produktionslandet.
Hvis virksomhederne ikke kan dokumentere dette, risikerer de store bøder.

”Vi bliver alle nødt til at gøre en indsats, hvis vi skal redde verdens tilbageværende skove. Men det kan virke uoverskueligt som forbruger at forstå, hvor og hvordan varer er produceret. Med den nye forordning skal alle virksomheder, der handler med de udvalgte varegrupper i EU, eller eksporterer dem fra EU, leve op til de her krav. Det sikrer også forbrugerne mod utilsigtet at medvirke til skovrydning”, siger miljøminister Magnus Heunicke.

Læs også: Miljøcertificering gør møbelfabrik mere attraktiv

Den præcise dato for ikrafttrædelse er endnu ikke endeligt fastlagt, men det forventes, at større virksomheder skal overholde reglerne fra slutningen af 2024, mens små- og mellemstore virksomheder får en frist på et ekstra halvt år. Herhjemme bliver det Miljøstyrelsen, der skal kontrollere, om virksomhederne lever op til reglerne, og Miljøministeriet vil udarbejde vejledninger og information til virksomhederne.

Fakta om skovrydning
• Den nye forordning definerer skovrydning som skovområder, der fældes for at blive til landbrugsarealer.
• Fra 1990 til 2020 er skovarealer større end hele EU's areal forsvundet (420 millioner hektar). Det svarer til cirka 10 procent af verdens tilbageværende skove.
• Hvert år mister verden et skovareal der svarer til cirka 2 gange Danmarks areal (10 millioner hektar).
• Drivhusgasudledninger fra skovrydning udgør omkring 11 procent af verdens samlede udledninger.

- PiB

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

27.10.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Kan man håndtere forskellige emnestørrelser på samme bane?

13.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

En ovenlysløsning, en råvarerulle og et husmodul har ikke meget til fælles

SCM.dk

Der er drøn på logistikejendomsmarkedet i det østjydske. Men det gælder også tomgangen

SCM.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for virksomheders klimaindsats

22.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Flere AMR’er giver ikke automatisk et bedre materialeflow

15.09.2026Global AGV

Sponseret

Kom gratis med til PACK EXPO i Chicago

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

03.09.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Q-System får styrket automationssamarbejde gennem AVK-investering

02.09.2026Global AGV

Sponseret

🎟️ Du er inviteret: Kom GRATIS med på Foodtech messe i Herning

01.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Robotter møder en anden virkelighed i fødevareproduktionen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Advanced Product Quality Planning & Control Plan (APQP)

APQP er en proaktiv metode som anvendes i den automotive industri i forbindelse med udvikling af produkter og fremstillingsprocesser. APQP omfatter et sæt af procedurer og teknikker, som dels styrker selve udviklingsprocesserne, men også kommunikationen mellem interne/eksterne leverandører og kunder i forhold til produkt- og procesfrembringelse, samtidig med at APQP angiver en fælles referenceramme for at udveksle resultater mellem leverandør og kunde, herunder grundlaget for PPAP.

Dato

28.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 3: Voluntary Sustainability SME reporting standard (VSME) og ledelsessystemet

Sådan integreres VSME-standarden i ledelsessystemet – ESG-rapportering for SMV'er.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense

Universal Robots A/S
Webinar
Gen 7: The robotics platform built for AI

Hosted by Jake Hall on October 28, this webinar shows how Gen 7 enables AI-driven manufacturing at enterprise scale.

Dato

28.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online