DSV vil samarbejde med fremtidens innovatører

Transport- og logistikfirmaet DSV lancerer en ny tjeneste, DSV Start-Up, som skal hjælpe nyopstartede virksomheder med at få gang i en ordentlig supply chain, og samtidig blive DSV’s fremtidige partnere.

Fra venstre CCO René Falch Olesen med Sigal Mannheim-Kazovich (MD, DSV Israel) og chef for PCPI, Chemi Peres. Foto: DSV.

08.03.2018

SCM.dk

”Fremtiden tilhører innovatører, first-movers med en god idé og potentialet til at erobre verden, og DVS vil være med på sidelinjen som transport- og logistikpartner”. 

Sådan lyder det fra danske DSV, som gennem dets nye tjeneste DSV Start-Up har en vision om at hjælpe start-up-virksomheder med at vokse, ved at sikre dem en effektiv og skalerbar supply chain fra start.

Læs også: DHL slår dørene op for nyt logistikcenter i Bruxelles

DSV Start-Up vil blive lanceret fra Israel. Med tiden, baseret på oplevelser og erfaringer fra det israelske 'forsøg', vil tjenesten vokse til en global service med specialiserede Small-Medium-Business (SMB) teams, som opererer fra globale innovationscentre.

Ifølge DSV mislykkes nystartede firmaer mange gange, fordi forsyningskæden og distributionen af deres produkter ikke får nok opmærksom. Derfor vil DSV blive det første transport- og logistikfirma til at tilbyde en skræddersyet opstartslogistikservice. 

Ideen er at hjælpe de nye virksomheder med at vokse, og efterhånden som de vokser, blive deres mulige partner - lidt ligesom man tidligere har gjort på en mere ad hoc/lokal basis.

”I bund og grund vil vi hjælpe og sikre flere nystartede virksomheder som Rawbite, men styret fra en central funktion”, skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Partnerskab med PCPI
DSV’s SMB team i Israel har sigtet efter start-up-virksomheder gennem et par år. Tingene begyndte for alvor at tage fart, efter DSV deltog i Innovation & Start-ups konferencen i Tel Aviv 2017. Her mødte de Chemi Peres, chef for Peres Center for Peace and Innovation (PCIPI).

DVS og PCPI blev officielle partnere i DSV Start-Up 15. Februar 2018. Her skal PCPI assistere og guide DSV i dets søgen efter potentielle start-up partnere, og det danske selskab vil så forsøge at forhandle en eksklusiv transport- og logistikaftale.  

-JJK

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

16.10.2026SCM.dk

Ekspertise i Søborg baner vejen for global ordre på 750 millioner

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

SCM.dk

DCC Energi udvider HVO-netværk til 11 tankstationer

SCM.dk

Maersk indleder nyt værftssamarbejde i Indien

06.10.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Rudi Kjeldsen til Partner

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

28.09.2026PALOMAT

Sponseret

Amerikanske paller – intet specialbygget pallemagasin nødvendigt

25.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - Hybrid

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

22.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - online - afte

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

22.10.2026

Tid

21:05

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense