DSV vil samarbejde med fremtidens innovatører

Transport- og logistikfirmaet DSV lancerer en ny tjeneste, DSV Start-Up, som skal hjælpe nyopstartede virksomheder med at få gang i en ordentlig supply chain, og samtidig blive DSV’s fremtidige partnere.

Fra venstre CCO René Falch Olesen med Sigal Mannheim-Kazovich (MD, DSV Israel) og chef for PCPI, Chemi Peres. Foto: DSV.

08.03.2018

SCM.dk

”Fremtiden tilhører innovatører, first-movers med en god idé og potentialet til at erobre verden, og DVS vil være med på sidelinjen som transport- og logistikpartner”. 

Sådan lyder det fra danske DSV, som gennem dets nye tjeneste DSV Start-Up har en vision om at hjælpe start-up-virksomheder med at vokse, ved at sikre dem en effektiv og skalerbar supply chain fra start.

Læs også: DHL slår dørene op for nyt logistikcenter i Bruxelles

DSV Start-Up vil blive lanceret fra Israel. Med tiden, baseret på oplevelser og erfaringer fra det israelske 'forsøg', vil tjenesten vokse til en global service med specialiserede Small-Medium-Business (SMB) teams, som opererer fra globale innovationscentre.

Ifølge DSV mislykkes nystartede firmaer mange gange, fordi forsyningskæden og distributionen af deres produkter ikke får nok opmærksom. Derfor vil DSV blive det første transport- og logistikfirma til at tilbyde en skræddersyet opstartslogistikservice. 

Ideen er at hjælpe de nye virksomheder med at vokse, og efterhånden som de vokser, blive deres mulige partner - lidt ligesom man tidligere har gjort på en mere ad hoc/lokal basis.

”I bund og grund vil vi hjælpe og sikre flere nystartede virksomheder som Rawbite, men styret fra en central funktion”, skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Partnerskab med PCPI
DSV’s SMB team i Israel har sigtet efter start-up-virksomheder gennem et par år. Tingene begyndte for alvor at tage fart, efter DSV deltog i Innovation & Start-ups konferencen i Tel Aviv 2017. Her mødte de Chemi Peres, chef for Peres Center for Peace and Innovation (PCIPI).

DVS og PCPI blev officielle partnere i DSV Start-Up 15. Februar 2018. Her skal PCPI assistere og guide DSV i dets søgen efter potentielle start-up partnere, og det danske selskab vil så forsøge at forhandle en eksklusiv transport- og logistikaftale.  

-JJK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

15.09.2025SCM.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

12.09.2025SCM.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025SCM.dk

Metalformand fortsætter som formand for Nordic IN

10.09.2025SCM.dk

Arbejdskraft er virksomhedernes vigtigste krav til kommunerne

09.09.2025SCM.dk

Dyrere elmaterialer forhaler tempoet i den grønne omstilling

08.09.2025SCM.dk

Virksomheder misser at udnytte uddannelsesmuligheder trods stor mangel på faglærte

08.09.2025SCM.dk

ESG-mål bliver styringsværktøj i lederaflønning

05.09.2025SCM.dk

Analyse afslører store forskelle i kommunale erhvervsklima

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetsleder

Kompetencegivende kvalitetslederuddannelse

Dato

18.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Implement Consulting Group
Webinar
Boost production scheduling efficiency with SAP PP/DS Boost production scheduling efficiency with SAP PP/DS

Effective PP/DS integration and advanced workload management

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed

Dato

22.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense