DSV vil samarbejde med fremtidens innovatører

Transport- og logistikfirmaet DSV lancerer en ny tjeneste, DSV Start-Up, som skal hjælpe nyopstartede virksomheder med at få gang i en ordentlig supply chain, og samtidig blive DSV’s fremtidige partnere.

Fra venstre CCO René Falch Olesen med Sigal Mannheim-Kazovich (MD, DSV Israel) og chef for PCPI, Chemi Peres. Foto: DSV.

08.03.2018

SCM.dk

”Fremtiden tilhører innovatører, first-movers med en god idé og potentialet til at erobre verden, og DVS vil være med på sidelinjen som transport- og logistikpartner”. 

Sådan lyder det fra danske DSV, som gennem dets nye tjeneste DSV Start-Up har en vision om at hjælpe start-up-virksomheder med at vokse, ved at sikre dem en effektiv og skalerbar supply chain fra start.

Læs også: DHL slår dørene op for nyt logistikcenter i Bruxelles

DSV Start-Up vil blive lanceret fra Israel. Med tiden, baseret på oplevelser og erfaringer fra det israelske 'forsøg', vil tjenesten vokse til en global service med specialiserede Small-Medium-Business (SMB) teams, som opererer fra globale innovationscentre.

Ifølge DSV mislykkes nystartede firmaer mange gange, fordi forsyningskæden og distributionen af deres produkter ikke får nok opmærksom. Derfor vil DSV blive det første transport- og logistikfirma til at tilbyde en skræddersyet opstartslogistikservice. 

Ideen er at hjælpe de nye virksomheder med at vokse, og efterhånden som de vokser, blive deres mulige partner - lidt ligesom man tidligere har gjort på en mere ad hoc/lokal basis.

”I bund og grund vil vi hjælpe og sikre flere nystartede virksomheder som Rawbite, men styret fra en central funktion”, skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Partnerskab med PCPI
DSV’s SMB team i Israel har sigtet efter start-up-virksomheder gennem et par år. Tingene begyndte for alvor at tage fart, efter DSV deltog i Innovation & Start-ups konferencen i Tel Aviv 2017. Her mødte de Chemi Peres, chef for Peres Center for Peace and Innovation (PCIPI).

DVS og PCPI blev officielle partnere i DSV Start-Up 15. Februar 2018. Her skal PCPI assistere og guide DSV i dets søgen efter potentielle start-up partnere, og det danske selskab vil så forsøge at forhandle en eksklusiv transport- og logistikaftale.  

-JJK

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

SCM.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

SCM.dk

Nye EU-krav skærper ansvar for IoT-sikkerhed

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle