DSV hæver grønne ambitioner trods corona

Coronakrisen har udfordret DSV Panalpina i løbet af 2020. Men på trods af det har virksomheden ikke mindsket sit fokus på bæredygtighed. Nu hæver DSV ambitionerne for sine CO2-udledninger i 2030.

Selvom corona har givet DSV meget at se til, har det ikke mindsket virksomhedens fokus på CSR. Foto: Panalpina..

25.02.2021

SCM.dk

DSV Panalpina er udkommet med en ny CSR-rapport, hvori logistikvirksomheden udstikker nye mål for virksomhedens CO2-udledninger de næste årti.

“Vi har som virksomhed et ansvar for at drive vores egne operationer og industrien som helhed mod at mindske den miljømæssige påvirkning af transport- og logistikservices. Ved at sætte ambitiøse mål og have et stærkt fokus på bæredygtighed igennem hele virksomheden, har vi kunne forbedre vores indsats og implementere mange nye initiativer i løbet af 2020”, siger Lindsay Zingg, Senior Director for bæredygtighed hos DSV Panalpina i en pressemeddelelse.  

I løbet af 2020 er DSV udarbejdet ét mål for sine Scope 1 og 2-udledninger, og et andet for sine Scope 3-udledninger. Inden 2030 vil DSV have reduceret sine CO2-emissionerne i forbindelse med blandt andet virksomhedens biler, kontorer og lagerhuse med 40 procent sammenlignet med 2019. Inden for samme tidsramme vil logistikvirksomheden reducere emissionerne i forbindelse med for eksempel udliciteret transport med 30 procent i forhold til 2019.

Læs også: Stærk CSR skaber robusthed over for pandemitrusler

Derudover har DSV implementeret et nyt Sund- og sikkerhedsprogram med det formål at reducere arbejdsrelateret sikkerhedsrisikoer, samt øge den generelle sundhed blandt virksomhedens ansatte.

“Jeg er stolt af de fremskridt og det, vi har præsteret i løbet af 2020 inden for alle områder af CSR. Hele organisationen har demonstreret at gennem hårdt arbejde og dedikation, har det lykkedes os at lave meningsfulde forbedringer – endda under coronakrisen. Med en revideret strategi og nye ambitiøse målsætninger, som vi har sat for os selv, har vi bygget et solidt fundament at bygge videre på”, siger Martin Andreasen, Executive Vice President for Group Compliance hos DSV Panalpina.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.09.2026TOPmanager A/S

Sponseret

IADK® - Netværket for Interne Auditorer i Danmark

03.09.2026pinDeliver

Sponseret

Sådan lykkes I med jeres TMS-implementering - fra beslutning til go-live

SCM.dk

Faglærte skal styrke digital produktion og 3D-print

SCM.dk

AI-delirium og tyfon-kaos præger de globale fragtstrømme lige nu

18.08.2026SCM.dk

Ny CEO skal styrke GS1 Denmarks standarder

18.08.2026Consafe Logistics

Sponseret

Anna Jäger bliver ny CMO hos Consafe Logistics

17.08.2026SCM.dk

Rekordmange virksomhedshandler trods global usikkerhed

17.08.2026SCM.dk

Stamdata og transparens: Omkostningerne ved at gøre ingenting er både skjulte og enorme

10.08.2026SCM.dk

Rekordinteresse for ingeniøruddannelser på DTU

07.08.2026SCM.dk

Speditionselev fra H. Daugaard vinder DI-lærlingepris

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online