Det grønne budskab skal ud til fragtkunderne

For Head of freight hos ForSea Ferries, Peter Kesting, handler jobbet først og fremmest om at få nogle flere lastbiler ombord på færgerne mellem Helsingør og Helsingborg. Med CO2-besparende batterifærger i drift skal den grønne dagsorden også i spil.

”Nu har vi ombygget to af vores færger, og de to andre skal helt sikkert også konverteres på et tidspunkt, og det hænger sammen for os finansielt. Det signal vil vi gerne sende til omverdenen”, siger Peter Kesting. Foto: ForSea Ferries..

07.10.2019

Anders Kampmann, SCM.dk

Færgerne mellem Helsingør og Helsingborg har efterhånden sejlet i pendulfart fra den danske til den svenske side i adskillige årtier, og selvom Øresundsbroen skærpede konkurrencen efter sin åbning i 2000, så er der stadig fint med trafik over sundets nordlige ende.

Læs også: ForSea hædres med pris for batteridrevne færger

Efter en lang periode med både Scandlines og HH Ferries som aktører på ruten, er driften nu samlet hos selskabet ForSea Ferries, og her sidder Head of freight Peter Kesting med ansvaret godstransporten. Hans rolle er først og fremmest ”at få flest mulige lastbiler til at krydse hos os”, som han siger.

Det har traditionelt set handlet om at skabe de bedst mulige betingelser sammenlignet med primært broen, og i mindre grad også Østersøruterne fra Tyskland og de jyske ruter over Kattegat. Her er den kortere afstand nordpå, og den deraf følgende sparede transporttid, et helt centralt element, der sidste år var med til at få 452.000 lastbiler til at tage sejlturen med ForSea.

Det samme tal lød i 2015 på 370.000, så der er fin vækst, og det vil man selvsagt gerne holde fast i. Derfor er man også begyndt at se på andre parametre, som kan lokke kunderne til. Over de senere år har man således bygget to af sine fire færger om til ren batteridrift, og det skal bruges aktivt.

”Med de elektriske færger i drift har vi reduceret vores CO2-udledning med 65 procent og er dermed blevet meget grønnere. Det budskab vil vi gerne have på agendaen over for vores fragtkunder. Deres fokus er traditionelt pris-pris-pris, men det grønne er også på vej ind, selvom det er mindre håndgribeligt – de føler ikke ’det grønne pres’ endnu”, forklarer Peter Kesting.

Bliver ikke valgt til – endnu
Han erkender da også, at det er ”et langt sejt træk at få de grønne aspekter højere op på dagsordenen”, når det gælder transportvalg. Samtidig fornemmer man dog også, at det er et område, der får større og større opmærksomhed, og at timingen derfor er god, når det kommer til at præsentere et miljøvenligt alternativ.

Om Peter Kesting:

Uddannelse:
Speditør fra Niels Brock, lederuddannelse i Dansk Retursystem, akademiuddannelse i SCM fra CBS.

Erhvervskarriere:
ForSea siden 2015. Tidligere logistikchef i Dansk Retursystem og filialchef i Bring Logistics. Aktiv inden for spedition siden midtfirserne.

Fritid:
Familie og motionscykling, bl.a. 43 km til og fra arbejde.

”Det afgørende er, at vi kan vise en positiv prisforskel; det vil gøre en forskel. Nu har vi ombygget to af vores færger, og de to andre skal helt sikkert også konverteres på et tidspunkt, og det hænger sammen for os finansielt. Det signal vil vi gerne sende til omverdenen”, siger Peter Kesting.

Generelt peger han på, at der er langt mellem de negative reaktioner på ForSeas batteristrategi, også når det gælder privatbilerne og de gående passagerer, for hvem ’de bløde gevinster’ ved omlægningen, først og fremmest i form af langt mindre støj ombord, er meget værdsatte.

Hele pakken skal nu trækkes endnu mere ind i markedsføringen og arbejdet med at trække fragtkunder fra ikke bare Danmark, men hele Europa, fra den faste forbindelse mellem København og Malmö, og som nævnt også mulighederne fra Jylland og Tyskland, til den flydende lidt længere nordpå.

Læs også: ForSea: Markant miljøgevinst med elfærger på Helsingør-Helsingborg

Og som Peter Kesting påpeger: ”Vi fornemmer ikke, at vi bliver valgt til på denne her baggrund – endnu i hvert fald – men vi har et attraktivt tilbud, og det vil vi hele tiden forsøge at forbedre”, siger han og tilføjer, at man også vil gøre, hvad man kan for at tiltrække elektriske lastbiler, når de på et tidspunkt begynder at dukke op for alvor.

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

03.11.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Træktest i Esbjerg viser, hvad løfteudstyret kan holde til

02.11.2026PALOMAT

Sponseret

Bruger du din robotkapacitet på de rigtige opgaver?

SCM.dk

Ahlsell elektrificerer al intern transport i Billund

SCM.dk

Frode Laursen indsætter eldrevne modulvogntog over Øresund

28.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Fyns Kran Udstyr modtager erhvervsprisen Succesvirksomhed 2026

26.10.2026PALOMAT

Sponseret

I morgen går det løs | Mød PALOMAT® på FoodTech

20.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Business casen er stærk, men budgettet holder igen

16.10.2026SCM.dk

Ekspertise i Søborg baner vejen for global ordre på 750 millioner

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

13.10.2026RELEX Solutions

Sponseret

Telia optimerer sin detailplanlægningen med RELEX

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dematic
Messe
Logistik & Transport 2026

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 50001 Inspirationsseminar

I en tid, hvor der er mere og mere fokus på at reducere vores energiforbrug og dermed CO₂ emission, har du nu mulighed for at komme på en ISO 50001 inspirationsdag. På inspirationsdagen får du en forståelse for ISO 50001 standarden, og hvad den indeholder i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 50001 standarden.

Dato

05.11.2026

Sted

Nyborg