Den Blå Banans byer bedst til logistik

Antwerpen, Rotterdam og Düsseldorf er de bedste logistikhubs i Europa, viser ny rapport fra Colliers International.

143 millioner mennesker kan nås inden for ni timer med lastbil fra havnen i Antwerpen. Foto: Photos.com..

04.06.2013

SCM.dk

Byer i Belgien, Holland og Tyskland, der alle ligger i den såkaldte blå banan, der er en bananformet tætbefolket korridor ned gennem Europa, dominerer i top 10 over de bedste europæiske logistikhubs i en ny rapport fra erhvervsmæglerfirmaet Colliers International.

Den blå banan strækker sig fra det nordvestlige England til Norditalien og dækker dermed over en af verdens største koncentrationer af mennesker, penge og industri.  

”Byerne er en del af de tættest befolkede og rigeste områder i Europa. Det har gjort dem til ideelle steder for virksomheder, der søger at nå det største antal kunder hurtigt”, siger Erik Barnekow, leder af EMEA industri og logistik i Colliers International.

Som eksempel nævner Barnekow, at en befolkning på 143 millioner kan nås inden for ni timer med lastbil fra Antwerpen.

”Byerne nyder også godt af nærheden til de vigtigste europæiske havne og lufthavne, store forbrugermarkeder samt en enorm, og forholdsvis veluddannet, arbejdsstyrke”, siger han ifølge supplymanagement.com.  

- JKK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

22.04.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Omsætningshastighed og varerotation – sådan styrker du din lagerplanlægning

21.04.2026Antalis A/S

Sponseret

Right-sizing i praksis: Når luft bliver den dyreste vare i logistikken

SCM.dk

Tusindvis af søfarende er fanget i Hormuz

SCM.dk

Ledelsesstrukturen kan ikke holde trit i vækstvirksomheder

20.04.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Opnå en mere effektiv arbejdsdag med vakuumløftere

17.04.2026SCM.dk

Maersk åbner nyt højteknologisk kæmpelager i Asien

15.04.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Sporbarhed skærpes: Sådan arbejder virksomheder med lot, batch og udløb i praksis

10.04.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

09.04.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

AGV til læsning af trailer

09.04.2026Global AGV

Sponseret

Da Rip, Rap og Rup fik nye kolleger fik SKY-LIGHT højere sikkerhed og hurtig payback

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle