Danske virksomheder står klar til at ansætte ukrainere

2 ud af 3 små og mellemstore virksomheder, der mangler arbejdskraft, er positive over for at ansætte ukrainske flygtninge, hvis de kommer til landet. Det åbner potentielt for 31.000 stillinger til flygtningene. Hvis de store virksomheder er lige så velvillige, kan dansk erhvervsliv tage imod op til 65.000 ukrainere.

Det er vigtigt, at Folketinget fjerner barriererne for, at ukrainerne kan få en ordentlig tilværelse i Danmark, mener cheføkonom i SMVdanmark, Martin Kyed. Foto: 123RF.

08.03.2022

SCM.dk

I den kommende tid kan vi måske forvente store flygtningestrømme fra Ukraine. Dem er de små og mellemstore virksomheder i Danmark klar til at ansætte, hvis de har passende kvalifikationer. Af de virksomheder, der på nuværende tidspunkt mangler arbejdskraft, er 2 ud af 3 positive over for at ansætte ukrainerne. 

Der viser en ny analyse fra SMVdanmark, der organiserer 18.000 små og mellemstore virksomheder. 

Martin Kyed, cheføkonom i SMVdanmark, glæder sig over den store velvilje. 

”De små og mellemstore virksomheder står klar til at hjælpe ukrainske flygtninge med at få en ordentlig hverdag i Danmark”, siger han. 

Han mener, at både arbejdsgivere og flygtninge står til at vinde på det. 

”Erhvervslivet får noget af den arbejdskraft, de skriger efter lige nu, og flygtningene får – ud over sikkerhed og beskyttelse - mulighed for at bidrage til samfundet og forsørge sig selv. Selvforsørgelse er forbundet med selvværd for den enkelte. Og en hverdag med beskæftigelse skaber desuden struktur for den ansatte og dennes familie”, siger han. 

Læs også: Havneselskab skaber mere end 11.000 arbejdspladser

Analysen gælder de små og mellemstore virksomheder i Danmark med under 100 ansatte, og den viser, at der er 31.000 jobåbninger til ukrainske flygtninge. Hvis de store virksomheder løfter et tilsvarende ansvar, så kan dansk erhvervsliv potentielt hjælpe over 65.000 ukrainere med at tjene deres egne penge, viser analysen. 

Men det er vigtigt, at Folketinget fjerner barriererne for, at ukrainerne kan få en ordentlig tilværelse i Danmark. Cheføkonom Martin Kyed har derfor en klar opfordring til Folketingets partier: 

”Et job vil være afgørende for trivslen for mange ukrainske flygtninge. Derfor skal de også have arbejdstilladelse fra dag ét i Danmark. De må for alt i verden ikke ende med at sidde passive og vente på langvarige, bureaukratiske ansøgningsforløb. Ukrainernes usikkerhed om fremtiden er rigelig stor i forvejen”, siger han.  

- KCP

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

18.04.2025SCM.dk

Dollaren vakler: Investorer flygter ikke længere mod USA i krisetider

17.04.2025SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

17.04.2025SCM.dk

Klimakrisen vokser mens danskerne vender blikket mod trusler udefra

15.04.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Automatiseret sengetransport på NAU

11.04.2025PALOMAT

Sponseret

PALOMAT® tager på tysk messe og slår salgsrekord

11.04.2025SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHÄFER og Geek+ leverer innovativ logistikløsning til Dr. Max

10.04.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Brancheindsigt og perspektiver ved Odense Robotics Årsmøde

09.04.2025SCM.dk

Post-vækst-bølgen rammer danske virksomheder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle