Danske rederier kan tjene stort på Iran

Den danske skibsfart kan sejle omtrent 150 millioner kroner hjem fra Iran om året, når landet slipper fri af de internationale sanktioner, vurderer Danmarks Rederiforening.

Den atomaftale, som er indgået mellem Iran og verdens stormagter, betyder, at FN’s økonomiske sanktioner mod landet udfases. .

17.07.2015

SCM.dk

Når handelssanktionerne mod Iran ophæves, kan de danske rederier se frem til en årlig gevinst på cirka 150 millioner kroner. Det anslår Danmarks Rederiforening, skriver Berlingske Business.

Læs også: Mere kontrol med skibsforurening

Det danske rederiselskab Lauritzen Kosan har tidligere handlet hyppigt med Iran, men i 2012 blev sanktionerne mod landet så stramme, at rederiet måtte trække sig ud af Iran. Nu håber selskabets direktør Thomas Wøidemann, at handlerne snart kan genoptages med Iran.

”Præcis hvornår det bliver muligt at sejle til Iran igen er umuligt at sige, men vi satser i hvert fald på, at det kan lade sig gøre i 2016. Og jeg ser stadig Iran som et meget interessant marked for os”, siger Thomas Wøidemann til Berlingske Business.

Han forventer dog kun, at selskabet får en lille bid af de danske rederiers forventede gevinst på 150 millioner kroner.

Olie- og gasreserver
Iran har verdens fjerdestørste reserver af olie, og når det kommer til naturgas, er landet næststørst. Og det betyder, at særligt de rederier, der sejler med gas og olie, vil have store muligheder i Iran.

”Det er klart, at det helt specielle i Iran er landets olie og gasreserver, men derudover er det også et meget stort land. Der er en masse mennesker, som efterspørger forbrugsvarer. De vil også gerne have iPads og alt muligt andet, hvis deres økonomi kommer op i omdrejninger”, siger Jakob K. Clasen til Berlingske Business.

Læs også: CBS Maritime med i national satsning på grøn skibsfart

Ifølge rederiforeningens vurdering vil den iranske økonomi opleve en årlig vækstrate på fem procent frem mod 2020, når sanktionerne mod landet forsvinder, og det vil medføre et stort potentiale for den danske skibsfart.

-SSM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

05.12.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

AMR’er kræver volumen: sådan får du reel ROI på robotterne

04.12.2025SCM.dk

9 AGV’er servicerer på tiende år JYSKs distributionscenter i Danmark

02.12.2025SCM.dk

AI løfter lagerdrift fra automatisering til strategisk styrke

01.12.2025SCM.dk

Nye og avancerede mobile robotter er på hastig fremmarch

28.11.2025SCM.dk

56 % af LEGO’s indpakning er nu papir og ikke plast

27.11.2025SCM.dk

Mobile robotter frigør hænder og hoveder på Solars lagre

25.11.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

AI forbedrer predictive maintenance på svært tilgængelige dele

24.11.2025SCM.dk

Belgiske hospitaler indfører AutoStore-anlæg

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2015 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 14001:2015

Dato

08.12.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

09.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Kemi Fokus 2025

Vi vil gerne invitere dig, der har interesse i området for kemikalier og kemikaliedokumentation, til Kemi Fokus 2025 den 9. december kl. 8.30-12.00 eller fra kl. 13.00-17.00 i Fredericia. Dagen indeholder forskellige relevante emner, og spænder fra det mere overordnede i forhold til markedsføring til det helt specifikke inden for klassificering – se mere i programmet nedenfor.

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Online