Danske lastbilchauffører udnytter kapaciteten bedre

Lastbiler, der kører firmakørsel, er blevet bedre til at udnytte kapaciteten de seneste to kvartaler. I andet og tredje kvartal af 2020 har kapacitetsudnyttelsen været 52 procent mod omkring 43 procent i de fire kvartaler før da.

Kapacitetsudnyttelsen er i dag på 52 procent for lastbiler, der kører firmakørsel. Arkivfoto..

01.01.2021

SCM.dk

Firmakørsel, som er et firmas transport med egne lastbiler og egne varer, voksede med 7,4 procent fra andet til tredje kvartal. Det betyder, at andelen af firmaernes egen kørsel ud af den samlede nationale transport er steget til 16,2 pct. i tredje kvartal 2020 i forhold til 15,4 pct. i andet kvartal. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik.

Samtidig er kapacitetsudnyttelsen for lastbiler, der kører firmakørsel, forbedret under både andet og tredje kvartal. Det betyder at lastbilerne har været i gennemsnit 52 procent fyldt i forhold til deres maksimum kapacitet. I de fire kvartaler før Q2 2020 lå kapacitetsudnyttelsen dog kun på omkring 43 procent.  

Læs også: Positive forventninger til fremtiden falmer i industrien

Kapacitetsudnyttelsen i vognmandskørsel har været konstant omkring 43 pct. over en længere periode.

En høj kapacitetsudnyttelse over længere tid afspejler i hvor høj grad, vognmændene har succes med at fylde lastbilerne op og undgå tomme ture. På kort sigt kan midlertidige ændringer i efterspørgslen efter transport påvirke kapacitetsudnyttelsen, da den samlede kapacitet (antallet af lastbiler) tilpasser sig langsommere.

Kilde: Danmarks Statistik

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

17.04.2026SCM.dk

Maersk åbner nyt højteknologisk kæmpelager i Asien

15.04.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Sporbarhed skærpes: Sådan arbejder virksomheder med lot, batch og udløb i praksis

SCM.dk

EU enige om toldreform med stor betydning

SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

09.04.2026Global AGV

Sponseret

Da Rip, Rap og Rup fik nye kolleger fik SKY-LIGHT højere sikkerhed og hurtig payback

08.04.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Sikkerhed på lageret som konkurrenceparameter

01.04.2026SCM.dk

STARK investerer i robotlager til nyt distributionscenter

27.03.2026Axacon A/S

Sponseret

Når lageret ser forskelligt ud – alt efter hvem der er på arbejde

27.03.2026SCM.dk

Ny direktør i EAB Lagerindretning skal styrke salget i Danmark

25.03.2026Antalis A/S

Sponseret

End-of-line: Den oversete flaskehals i moderne lagerdrift

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

21.04.2026

Sted

Hvidovre

Roima Intelligence
Seminar
Supply Chain Sessions: Intelligent Operations

From Shop Floor to Top Floor.

Dato

21.04.2026

Tid

12:00

Sted

VIA University Horsens

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle