Danmark skal være førende med grønne brændstoffer

Derfor er Dansk Standard med i et nyt PtX-partnerskab, MissionGreenFuels. Partnerskabets målsætning er at udfase de fossile brændsler i blandt andet skibsfart, tung vejtransport, luftfarten og den maritime shippingindustri over de næste fem år for at bidrage til de danske, europæiske og globale klimamål.

Dansk Standard er med i et nyt PtX-partnerskab, MissionGreenFuels. Partnerskabets målsætning er at udfase de fossile brændsler i blandt andet skibsfart, tung vejtransport, luftfarten og den maritime shippingindustri over de næste fem år for at bidrage til de danske, europæiske og globale klimamål. Foto: Arkivfoto..

02.12.2022

SCM.dk

Visionen for MissionGreenFules er at opnå en reduktion af fossile brændsler på 70 procent i 2030 og et netto nul i 2050. Samtidig skal arbejdet med visionen være med til at understøtte dansk forskning, innovation, vækst, job og eksportpotentiale inden for grønne brændstoffer, hvilket standarder skal være med til at bane vejen for.

”Vi skal i mål med at reducere Danmarks CO2-udledning med 70 procent. Det kræver, at vi udvikler fremtidens grønne brændstoffer. Der er et stort potentiale for en styrket dansk position inden for Power-to-X. Med en målrettet indsats, især inden for tung land- og skibs- og lufttransport, mener jeg det er muligt, at Danmarks energisystem i 2050 er baseret på 100 procent vedvarende energi. Med de missionsdrevne partnerskaber bliver forsknings- og innovationsindsatsen konkret og målorienteret”, siger uddannelses- og forskningsminister Jesper Petersen i en pressemeddelelse fra Innovationsfonden.

Standarder baner vejen
Partnerskabet er et led i én af Innovationsfondens fire missioner i deres grønne forskningsstrategi, de såkaldte Innomissions (IM). Ifølge den midlertidige formand for partnerskabet bag denne grønne mission, Kim Grøn Knudsen, chef for strategi og innovation i Topsøe, handler indsatsen især om at få produktionen af grønne brændsler op i skala og ned i pris.

”Hvis Danmark skal indtage den globale PtX-scene, så skal det være med stor effekt. Det betyder, at vi skal op i skala, hvad angår PtX-produktionen og på samme tid langt ned i omkostninger for produktionen. Det er skridtene på vej mod at blive en global førende nation på området, og det skal IM2 bidrage til”, siger Kim Grøn Knudsen.

Læs også: Et fremtidigt guldæg – for de hurtige

”Netop her kan standarder spille en rolle ved at skabe konsensus om fælles specifikationer på markedet, så man ikke skal forhandle dem individuelt for hvert produkt”, siger Dorte Kulle, chefkonsulent i Dansk Standard, og fortsætter:

”Internationale standarder er nødvendige for at skabe grundlag for et fornuftigt marked for PtX-teknologier. Standarder sikrer enighed om mål for sikkerhed og kvalitet, og baner vejen for udbredelsen af nye, grønne løsninger. Derfor er det vigtigt, at danske virksomheder engagerer sig i udviklingen af standarder, så vi kan påvirke det internationale marked i en positiv retning”.

Nye, grønne brændstoffer i fremtiden
PtX kan indgå i sammenhængende energisystemer, hvor man benytter ustabile vedvarende energikilder som for eksempel vindenergi til at omdanne vand til brint og ilt. Efterfølgende indgår brinten som råstof i fx transportbrændstoffer.

På længere sigt skal der være fokus på udviklingen af helt nye og mere effektive processer til fremstilling, lagring og konvertering af grønne brændstoffer, der skal bidrage til den grønne omstilling.

”Transport til vands, til lands og i luften belaster klimaet voldsomt meget. Derfor er en grøn omstilling af transportsektoren og udviklingen af grønne brændstoffer en af de mest afgørende veje til at blive et klimaneutralt samfund. Partnerskabet MissionGreenFuels står med en nøglerolle i forhold til at gøre Danmark uafhængig af fossile brændstoffer, siger Anders Eldrup, forperson i Innovationsfonden”.

- PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

SCM.dk

Disruption er blevet hverdag for indkøberen

SCM.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

Lyngsoe
Webinar
Webinar: Digitale produktpas, disse 4 ting du skal gøre nu

På dette webinar viser GS1 Denmark og Lyngsoe, hvordan GS1-standarder kan hjælpe virksomheder med at imødekomme kravene til digitale produktpas. Med erfaring inden for data capture, produktdata og sporbarhed deler Lyngsoe desuden konkrete råd til, hvordan du skaber det datagrundlag, der kræves, og kommer i gang med forberedelserne allerede nu.

Dato

23.09.2026

Tid

10:15

nShift
Webinar
Webinar: Betaler du for meget i fragt?

Den, der har forhandlet jeres transportøraftale, ved, hvad fragten bør koste. Den, der godkender fakturaerne, må ofte tage transportørens ord for, at beløbet er korrekt. Samtidig kan fragtfakturaer indeholde tusindvis af linjer, hvor overfakturering og faktureringsfejl let kan gemme sig i detaljerne.

Dato

23.09.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense