Danmark i top 10 over lande med flest robotter

Med knap 6.000 industrirobotter i de danske virksomheder placerer Danmark sig solidt i top 10 over de lande i verden, der har flest robotter.

UR10-robotten fra Universal Robots i aktion ved Grenå Spåntagnings CNC-maskine, hvor den håndterer tunge aluminiumsemner. Foto: Grenå Spåntagning.

08.01.2018

SCM.dk

Det har fået Dansk Metal til at sætte sig et mål om at runde 10.000 industrirobotter i Danmark i 2020.

”Stigningen i antallet af industrirobotter er kommet op i gear i de seneste år efter forholdsvis træge år under krisen. Og selvom debatten hurtigt kommer til at handle om, hvor mange jobs robotter og ny teknologi vil overtage, så synes jeg, det er vigtigt at have fokus på, hvor mange jobs ny teknologi fører med sig”, siger cheføkonom i Dansk Metal, Thomas Søby, og pointerer:

”Og hvis vi gør det rigtigt, så vil teknologien skabe flere arbejdspladser, end den vil tage”.

Medarbejdere kan løse mere interessante opgaver
Pointen om flere jobs er noget, man kan nikke genkendende til hos virksomheden Grenå Spåntagning, der fremstiller komplekse komponenter.

Her har man implementeret en UR10-robot fra Universal Robots ved fabrikkens CNC-maskine, hvor den flere timer om ugen udfører håndteringsarbejde af tunge aluminiumsemner, som bearbejdes til færdige lampedele til loftspots.

Læs også: Samarbejdende robotter flytter ind i de små produktionsvirksomheder

”Vores UR10 gør os mere konkurrencedygtige, fordi den giver os en større produktionskapacitet. Derudover har vi alene i sidste måned haft 100.000 kroner i overskud bare på den. Og det skyldes simpelthen, at vi kan sætte den til at køre ubemandet i 3-4 timer ad gangen, også efter normal arbejdstid i weekenderne”, siger Claus Hyldahl, der er ejer og direktør i Grenå Spåntagning, og fortsætter:

”Med robotten kan vi også lade operatøren løse andre opgaver i produktionen og dermed udnytte de ressourcer, vi har, meget bedre. Og jeg håber da også, at robotten kan være med til at tiltrække medarbejdere. Den overtager jo det ensformige arbejde, der ikke er nogen, der gider at lave, og samtidig får medarbejderne en mere teknikerpræget rolle”.

25.000 nye jobs frem mod 2030
I en ny rapport anslår McKinsey, at den stigende automatisering uundgåeligt vil medføre fyringer af intet mindre end 39 og 73 millioner mennesker alene i USA – men den vil til gengæld også skabe endnu flere nye jobs.

Også herhjemme forventes det, at der netto kan skabes omkring 25.000 nye jobs frem mod 2030 på grund af automatisering.

De positive effekter af robotter og anden form for ny teknologi understøttes også af en undersøgelse blandt Dansk Metals tillidsrepræsentanter i industrien.

De virksomheder, som arbejder målrettet med implementeringen af ny teknologi, klarer sig bedre på en række parametre som produktivitet, antallet af ansatte og ordrer end virksomheder, der ikke gør.

”Tre ud af fire af de virksomheder, der rykker produktionen tilbage til Danmark fra udlandet, har installeret robotter. Det er en af grundene til, at vi i Dansk Metal har et mål om, at vi skal runde 10.000 industrirobotter inden 2020”, siger Thomas Søby.

Skal fokusere på opgradering af medarbejderstab
I en sammenligning med resten af verden indtager Danmark en sjetteplads over flest industrirobotter pr. 10.000 medarbejdere i industrien. Sydkorea fører robotkapløbet på verdensplan.

”Når man siger ny teknologi og robotter, må man også sige uddannelse. Derfor er den seneste trepartsaftale om voksen-, efter-, og videreuddannelse helt essentiel for fremtidens produktion i Danmark. Både virksomheder, medarbejdere og fagbevægelsen og staten er nødt til at have konstant fokus på opgradering af medarbejderstaben. Det er et fælles ansvar”, siger Thomas Søby

Læs også: Robotter i logistikken - løsning, udfordring eller trussel?

I Danmark er der 211 industrirobotter pr. 10.000 medarbejdere i industrien. I Sydkorea er tallet 631.

- EL

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

19.11.2025SCM.dk

Kvinder forbedrer kulturen i mandsdominerede fag

17.11.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Linerless labels: Fremtidens fleksible løsning

14.11.2025SCM.dk

Ørsted når målet: 98 procent lavere CO2-udledning

14.11.2025SCM.dk

Organisationer jubler over europæisk regelforenkling

14.11.2025SCANLOX ApS

Sponseret

To gode dage med besøg fra AGILOX

14.11.2025SCM.dk

Regler spænder ben for dem, der vil skabe mere natur

13.11.2025SCM.dk

Tidligere forsvarschef Peter Bartram indtræder i Baso Groups bestyrelse

13.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Mindre spildtid – mere samarbejde: Sådan har MENY Hillerød forbedret effektiviteten

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Sted

Vejle

Slimstock Nordic
Konference
Supply Chain Club den 24. november 2025 på Knudhule Badehotel i Ry. - Fuldt Booket

Fuldt booket. Kom og vær med til en dag fyldt med inspiration, faglig indsigt og aktuelle emner inden for supply chain management.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

Knudhule Badehotel, Ry – Randersvej 88, 8680 Ry

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

25.11.2025

Tid

08:30

Sted

Kgs Lyngby