Cybersikkerhed giver konkurrencedygtighed

Ny stor undersøgelse påviser for første gang sammenhængen mellem virksomheders arbejde med cybersikkerhed og deres konkurrenceevne. Undersøgelsen er lavet af Analyse og Tal for Industriens Fond.

Ny stor undersøgelse påviser for første gang sammenhængen mellem virksomheders arbejde med cybersikkerhed og deres konkurrenceevne. Foto: Arkivfoto..

07.12.2022

SCM.dk

Cybersikkerhed er ikke alene et forsvar mod it-kriminalitet, men i stigende grad en forudsætning for at drive en sund forretning, lyder budskabet fra programchef i Industriens Fonds Cyberprogram Malene Stidsen. 

Over halvdelen af de 729 SMV’er i undersøgelsen nikker ja til, at de oplever en eller flere konkurrencefordele af deres cybersikkerhedstiltag. Barometeret tegner også et tydeligt billede af, at jo flere sikkerhedstiltag, virksomheden implementerer, jo større er oplevelsen af konkurrencefordele. Et billede, der går igen på tværs af brancheskel. 

Læs også: Samarbejde vil cybersikre 100 industrivirksomheder

”Det stigende fokus på cybertruslen samt voksende krav til databeskyttelse fra både myndigheder, samarbejdspartnere og investorer nødvendiggør, at også danske virksomheder styrker deres sikkerhed. Samtidig er det positivt, at det arbejde også styrker konkurrenceevnen, som undersøgelsen understreger”, siger Malene Stidsen. 

- PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

23.09.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Pick-by-Voice med BITO: Øget effektivitet med stemmestyret plukning

23.09.2026SCM.dk

AI dæmper virksomhedernes nyansættelser

SCM.dk

AI dæmper virksomhedernes nyansættelser

SCM.dk

Fire professorater styrker robotteknologi og materialeforskning

21.09.2026SCM.dk

Nye EU-krav skærper ansvar for IoT-sikkerhed

21.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

En lille ændring gjorde en stor forskel i hverdagen hos Min Købmand Odense SØ

17.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Delfi indtager Østrig med pilotprojekt på Gutmann-tankstation

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

De første standarder for det digitale produktpas er klar

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Er det digitale produktpas relevant for jer?

15.09.2026SCM.dk

Supply chain-organisationer mangler plan for AI

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle