CE-mærkning halter bagud for danske robotter

Alt for mange robotter er ikke sikkerhedsmæssigt forsvarlige og i værste fald ulovlige at bruge. Der mangler nemlig viden i markedet om CE-mærkning, som er et krav på alle robotinstallationer. Derfor vil Dansk Standard udvikle ny vejledning om standarder.

CE-mærkning er et krav på alle robotinstallationer, men der mangler viden i markedet om vigtigheden af, at det bliver gjort ordentligt. Det kan gå ud over sikkerheden for medarbejderne og i sidste ende have fatale konsekvenser. Foto: Nataliya Hora / 123RF.

18.11.2021

SCM.dk

Brugen af robotter stiger eksplosivt og danske virksomheder leverer nogle af de bedste robotter på markedet – ikke mindst, når det kommer til de samarbejdende af slagsen, hvor maskine og menneske arbejder side om side. Desværre er der i følge flere eksperter på området store udfordringer, når det kommer til CE-mærkningen, som i mange tilfælde ikke gøres ordentligt. Det kan få alvorlige konsekvenser for sikkerheden og i sidste ende være med til at hindre den danske robotsektors fortsatte vækst.

Derfor har Dansk Standard igangsat udviklingen af en ny vejledning om standarder og CE-mærkning af robotter med særligt fokus på kollaborative robotter.

”Robotindustrien vokser forsat i Danmark, fordi de danske robotvirksomheder ganske enkelt leverer nogle af de mest innovative robotter på markedet. Skal denne udvikling fortsætte, er tryghed og sikkerhed vigtige parametre. Og her er CE-mærkning en vigtig forudsætning og et godt værktøj til at skabe sikre robotinstallationer, før de tages i brug. Men det kan være en kompliceret proces for den enkelte virksomhed, og derfor er der brug for denne guide, der er på vej til virksomhederne, som samtidigt kan være med til at fremme robotindustrien i Danmark”, siger Ditte Klint Heede, konsulent i Dansk Standard

CE-mærkning er lovkrav

CE-mærkning er et krav på alle robotinstallationer, men der mangler viden i markedet om vigtigheden af, at det bliver gjort ordentligt. Det kan gå ud over sikkerheden for medarbejderne og i sidste ende have fatale konsekvenser. Og det er en udfordring, der kun bliver større i takt med, at brugen af robotter – herunder kollaborative robotter – stiger kraftigt.

”CE-mærkning af robotter er vigtig, fordi den er med til at sikre, at der er foretaget de rette sikkerhedsvurderinger. På den måde skabes den mest sikre arbejdsplads for medarbejderne, der betjener eller arbejder sammen med robotten. Desværre ser vi stadig, at ikke alle virksomheder får gennemført den nødvendige CE-mærkning. Det er derfor godt nyt, at Dansk Standard nu er på vej med en guide for, der skal hjælpe virksomheder med, hvad de skal overveje i forbindelse med brug af standarder og CE-mærkningen. Det er vores forhåbning, at den vil gøre processen endnu mere overskuelig og bidrage til, at virksomhederne lever op til det lovpligtige krav om CE-mærkning af robotterne”, siger Anders Mortensen, chefkonsulent i Sikkerhedsstyrelsen.

Læs også: Dansk løfterobot kan arbejde en måned for prisen for en vikar i 4 dage

Og det er netop formålet med guiden: at gøre det mere enkelt og ligetil for virksomhederne at leve op til kravene på området, og dermed sikre et sikkert arbejdsmiljø for deres medarbejdere.

”Det skal være nemt og ukompliceret for virksomheder – store som små – at gennemføre en CE-mærkning af deres robotter. Derfor er vi nu gået i gang med at lave en guide for sikker installation af kollaborative robotter, så virksomheder – og særligt SMV'er - nemt og enkelt kan få et overblik over relevante lovkrav og standarder. Af samme årsag vil vi også gerne i dialog med virksomheder, som selv er ansvarlige for at gennemføre CE-mærkning af robotter, så vi sikrer, at vores guide kommer fuldstændig i øjenhøjde med dem og deres virksomhed. Jeg håber derfor, at de virksomheder, som selv skal eller har foretaget CE-mærkning af robotter, vil gribe muligheden for at være med til at præge guiden”, siger Lasse Kieffer, Iværksætter og investor samt formand for Dansk Standards udvalg for robotik.

- KCP

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

10.04.2025SCM.dk

Ny robot palleterer millioner af æg

09.04.2025SCM.dk

JYSK fejrer FSC-Certificering og bæredygtighedsmilepæl

04.04.2025SCM.dk

Ahlsell accelererer den grønne omstilling i hele værdikæden

03.04.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Trolde og kraner i lange baner

02.04.2025SCM.dk

Generativ AI vokser hurtigt, men det kniber med reel praksis

02.04.2025SCM.dk

Vækst i B2B-gensalg på flere markeder

01.04.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Unik løsning udviklet til en førende medicinalvirksomhed

01.04.2025SCM.dk

Kina investerer milliarder i robotteknologi og AI

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
SCANLOX ApS
Messe
Innovationboard hos Mazak

Opdag, hvordan automation kan optimere jeres logistik, og mød eksperterne, der giver svar på alle jeres spørgsmål.

Dato

24.04.2025

Tid

09:30

Sted

Mazak Danmark, Stensgårdvej 7, B, 5500 Middelfart

Bureau Veritas
Webinar
Er din virksomhed underlagt Bekendtgørelse 761/2024? Vær sikker på, om du opfylder de nye krav

Den 1. juli 2024 udsendte Energistyrelsen Bekendtgørelse 761/2024 med opdaterede krav til obligatoriske energiledelsessystemer og energi- og klimasyn for visse virksomheder.

Dato

24.04.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

28.04.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Introduktion til ISO 20001: Minimering af Food Waste & Loss

Vidste du godt, at der er en ny ISO-standard på vej, som fokuserer på at minimere fødevareaffald og -tab på en systematisk måde? Denne standard, der forventes udgivet i 2026, har fået betegnelsen ISO 20001.

Dato

29.04.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Webinar
BV Talks - Om Bæredygtighed

BV Talks er en webinarrække, hvor du kan høre engagerede fagpersoner med noget på hjerte fortælle om deres passion og dele ud af erfaringer, visioner og måske endda praktiske løsninger.

Dato

29.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online på MS Teams

Bredana Axcite A/S
Webinar
Warehouse Management Only Mode

Med Warehouse Management Only Mode får I mulighed for at implementere lagerstyring i verdensklasse – uanset ERP-system. Og/eller starte implementering af D365 med dette modul alene.

Dato

29.04.2025

Tid

10:00

Sted

Live webinar fra Bredana Axcite, Aarhus