Byggebranchen spejder langt efter de højtuddannede

Der mangler folk med videregående uddannelser i den danske byggebranche. Om 10 år kan underskuddet lyde på 6.000 medarbejdere. Også faglærte kan blive en massiv mangelvare.

Der kommer til at mangle uddannet arbejdskraft i stor stil i den danske byggebranche inden for de næste 10 år, viser tal fra Dansk Byggeri..

19.08.2015

SCM.dk

Den danske bygge- og anlægsbranche kommer til at mangle tusindvis af medarbejdere i løbet af de kommende år, det forudser den seneste arbejdsmarkedsanalyse fra Dansk Byggeri.

Både folk med korte, mellemlange og lange videregående uddannelser, der kan besætte stillinger inden for ledelse, logistik og planlægning, vil komme i underskud, ligesom der bliver hård kamp om de traditionelle faglærte, det skriver Licitationen.

Læs også: Dansk logistikuddannelse samarbejder med Damco i Kina

Mere specifikt forudser undersøgelsen, at branchen vil mangle omkring 6.000 medarbejdere med en videregående uddannelse om 10 år, mens tallet for faglærte er oppe på 10.000. Og det er noget, man tager alvorligt.

”Vi har megen fokus på, hvorledes byggeriet også i fremtiden kan rekruttere kvalificeret arbejdskraft. Vores undersøgelser viser, at de højproduktive virksomheder har et højere uddannelsesniveau blandt alle medarbejdere, flere medarbejdere med en professionsbacheloruddannelse og mange ansatte med en kort, videregående uddannelse. Derfor er det bekymrende, at branchen vil mangle 6.000 med en videregående uddannelse i 2025,” siger direktør i Dansk Byggeri, Michael H. Nielsen. 

Ligeledes fremkalder manglen på faglærte panderynker hos den store erhvervsorganisation. Her håber man derfor, at den nye erhvervsuddannelsesreform, der netop er trådt i kraft, vil være med til at vende udviklingen og få flere unge til at vælge en erhvervsuddannelse.

Læs også: Ny bestyrelsesuddannelse for SMV’er

”Der er stort behov for at unge med et svendebrev læser videre, både til den nye uddannelse som byggekoordinator og til konstruktør og ingeniør. Virksomhederne råber på den type arbejdskraft,” siger Michael H. Nielsen. 

I tillæg hertil vil Dansk Byggeri også presse på for at få styrket efteruddannelserne, herunder at få åbnet op for, at udvalgte tilbud, eksempelvis byggekoordinator og bygningskonstruktør, kan gennemføres på deltid.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

26.03.2026SCM.dk

Dansk techprofil skal drive IFS’ Industrial AI-strategi

24.03.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Live Copenhagen 2026

SCM.dk

Elretur investerer massivt i containere

SCM.dk

Danske virksomheder venter fremgang i 2026

17.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Industri 5.0, hvad betyder det for materialehåndtering?

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

12.03.2026SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

12.03.2026SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

11.03.2026SCM.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2

10.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

I tvivl om jeres produktion er klar til mobil automatisering?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online