Bladt Industries investerer stort i digitalisering

Energi fra havvind står over for en kæmpe vækst i de kommende år. Og for at sikre klare og letforståelige digitale processer indgår en af verdens førende producenter af vindmøllefundamenter, Bladt Industries A/S, nu samarbejde med den danske procesplatform, Gluu. Bladt Industries vil digitalisere centrale arbejdsrutiner indenfor blandt andet produktion og kvalitetssikring, og derved styrke koncernens evne til at samarbejde digitalt i et forventet vækstmarked.

Energi fra havvind står over for en kæmpe vækst i de kommende år. Og for at sikre klare og letforståelige digitale processer indgår en af verdens førende producenter af vindmøllefundamenter, Bladt Industries A/S, nu samarbejde med den danske procesplatform, Gluu. Foto: Blads Industries..

14.12.2022

SCM.dk

Selvom digitale platforme som eksempelvis Microsoft Teams i dag hjælper mange virksomheder med at få meget arbejde koordineret og udført online, så er det langtfra nok, når der skal sikres maksimal kontrol med arbejdsgange og processer.
Derfor indgår Bladt Industries, der er en af verdens førende producenter af fundamenter til vindmøller, et samarbejde med den danske procesplatform Gluu. Efter et stort arbejde med at etablere en klar governance omkring fælles, standardiserede processer, skal de nu gøres levende og tilgængelige for medarbejderne ved hjælp Gluu-procesplatform, der i forvejen anvendes af virksomheder som Superfos, Verdo og Norlys, som et centralt, digitalt samarbejds- og procesværktøj.

"Én af forudsætningerne for, at vi lykkes med vores vækstplaner, er, at processer og systemer let kan skaleres", siger VP Strategi og IT hos Bladt Industries, Kim Møller Sørensen, og uddyber:

"Vi skal kunne samarbejde om standardiserede processer på tværs af virksomheden uden det hele går op i onlinemøder og mails. Derfor har vi efter lang og grundig overvejelse valgt Gluu, fordi det bedre end nogen anden procesplatform på markedet kan gøre vores processer lettere at arbejde med for alle her hos Bladt. På denne måde kan hver medarbejder i hver rolle let overskue netop sine faste arbejdsaktiviteter. Samtidig får medarbejderne mulighed for online at komme med spørgsmål og ideer, så processerne hele tiden kan optimeres til den skiftende virkelighed, hver enkelt medarbejder befinder sig i".

Foruden at optimere procesfundamentet, så er Gluu også et godt supplement til for eksempel. Microsoft Teams.

”Flere virksomheder har indset, at onlinemøder ikke alene kan sikre en mere robust drift. Medarbejderne skal også kunne samarbejde online omkring virksomhedens kritiske forretningsprocesser, uanset hvor arbejdet udføres henne”, siger Søren Pommer, stifter af Gluu.

"Vi har store forventninger til Gluu og ser frem til samarbejdet", slutter Kim Møller Sørensen.

Læs også: Dansk produktion er kommet på bagkant med digitaliseringen

Bladt Industries er i dag specialiseret inden for storskal stålkonstruktioner, herunder fundamenter til den globale vindindustri. Bladt Industries beskæftiger mere end 380 ansatte og omsætter årligt for mere end 2 milliarder kroner.

Den danske procesplatform, Gluu, er stiftet i 2012 af IT-iværksætter, Søren Pommer. I dag beskæftiger virksomheden cirka 20 medarbejdere på tværs af flere europæiske lande og har kunder i en bred vifte af brancher fra energiforsyning over byggeri og IT i alle dele af verden.

- PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

01.04.2025SCM.dk

Velux satser stort på den cirkulære model

01.04.2025SCM.dk

Verdion styrker nordisk team med tre strategiske forfremmelser

28.03.2025SCM.dk

Regionernes klimaaftryk daler kraftigt

27.03.2025SCM.dk

Nemmere at klare opgaven med producentansvar

27.03.2025SCM.dk

Overraskelse: Mange virksomheders klimaindsats går godt

26.03.2025Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Få styr på VSME - EU's nye frivillige standard for bæredygtighedsrapporting

25.03.2025Bureau Veritas

Sponseret

IATF 16949 Specialist

25.03.2025Bureau Veritas

Sponseret

Bureau Veritas Denmark er som de første i Danmark akkrediteret af DANAK til NATO-ordningen AQAP 2110

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Toyota Material Handling A/S
Messe
Toyota Material Handling deltager på Transportmessen 2025

Mød os på på Transport 2025, som finder sted i Messecenter Herning d. 3-5. april. Få gratis adgang til messen – brug blot koden toyota2025, når du bestiller dine billetter online. Vi glæder os til at byde dig velkommen ved stand M9600.

Dato

03.04.2025

Tid

09:00

Sted

Herning Messecenter

Brother Nordic A/S
Messe
Transport 2025

Skandinaviens førende fagmesse inden for transportbranchen.

Dato

03.04.2025

Tid

09:00

Sted

Messecenter Herning

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få styr på VSME - EU's nye frivillige standard for bæredygtighedsrapporting

EU-Kommissionen har for nyligt lanceret den såkaldte Omnibus-pakke, der skal forenkle kravene til virksomhedernes bæredygtighedsrapportering og styrke EU’s konkurrenceevne.

Dato

03.04.2025

Tid

11:00

Sted

Online på MS Teams

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få styr på VSME - EU's nye frivillige standard for bæredygtighedsrapporting

EU-Kommissionen har for nyligt lanceret den såkaldte Omnibus-pakke, der skal forenkle kravene til virksomhedernes bæredygtighedsrapportering og styrke EU’s konkurrenceevne.

Dato

03.04.2025

Tid

11:00

Sted

Online på MS Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

07.04.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Consafe Logistics
Webinar
Automation implementation fra A til Z

With warehouse automation set to double by 2030, many companies are prioritizing automation—but key questions arise. What should you automate and why? When should you involve your automation vendor? What are the critical success factors?

Dato

08.04.2025

Tid

10:00

Sted

Online