Columbus køber MW Data

It-selskabet Columbus har opkøbt konsulent- og softwarevirksomheden MW Data for at ekspandere inden for produktionsbranchen.

07.05.2015

SCM.dk

Målet er ifølge it-selskabets koncernchef, Thomas Honoré, at få en større udbredelse i produktionsbranchen.

”Vi er glade for at kunne offentliggøre opkøbet af MW Data, der tilfører Columbus dyb specialiseret kompetence og unikke brancheløsninger til virksomheder inden for produktions-, logistik- og fødevarebrancherne", siger Thomas Honoré til finans.dk.

Hos MW Data ser man også positivt på opkøbet.

”Med Columbus’ globale forretningsmodel og størrelse er jeg overbevist om, at MW Data vil stå stærkere i at servicere vores mange internationale kunder”, siger Mogens Würgler, administrerende direktør for MW Data, der fortsat vil være i virksomheden.

Læs også: EG køber svensk it-gazelle

Overtagelsen af MW Data sker med øjeblikkelig virkning.

-SSM

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

26.10.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Hvor digitalt moden er jeres produktion og forsyningskæde?

26.10.2026SCM.dk

Körber investerer i leverandøruafhængig flådestyring til intralogistik

SCM.dk

Körber investerer i leverandøruafhængig flådestyring til intralogistik

SCM.dk

MSC meldes på vej med ordre på 20 megacontainerskibe

21.10.2026SCM.dk

Virksomheder tester AI og lagerautomatisering i Skive

20.10.2026AlfaPeople

Sponseret

Vælg integrationsmetode til Business Central

15.10.2026Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

15.10.2026AGR

Sponseret

Danmark er langt fremme med AI, men udnytter handels- og industrivirksomheder potentialet?

13.10.2026SCM.dk

Digitalisering drukner i drift og brandslukning

12.10.2026Descartes

Sponseret

Descartes lancerer AI-agent, der kan reducere analysetiden med op til 90 procent

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 3: Voluntary Sustainability SME reporting standard (VSME) og ledelsessystemet

Sådan integreres VSME-standarden i ledelsessystemet – ESG-rapportering for SMV'er.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Advanced Product Quality Planning & Control Plan (APQP)

APQP er en proaktiv metode som anvendes i den automotive industri i forbindelse med udvikling af produkter og fremstillingsprocesser. APQP omfatter et sæt af procedurer og teknikker, som dels styrker selve udviklingsprocesserne, men også kommunikationen mellem interne/eksterne leverandører og kunder i forhold til produkt- og procesfrembringelse, samtidig med at APQP angiver en fælles referenceramme for at udveksle resultater mellem leverandør og kunde, herunder grundlaget for PPAP.

Dato

28.10.2026

Sted

Fredericia