Avancerede robotter pakker Nettos frugt og grønt

Netto har formået at automatisere 80 procent af frugt og grønt-pakningen ved hjælp af nyudviklet robotteknologi.

Robotterne plukker direkte fra de indkommende paller til de paller, der skal sendes ud til butikkerne. Foto: Langebæk Logistik.

06.03.2014

SCM.dk

Noget af det mest besværlige at håndtere for dagligvarekæderne er logistikken omkring frugt og grønt. Bananer, hvidkål og radiser ankommer i mange forskellige emballagetyper, der betyder, at pakningen på de centrale lagre i høj grad er foregået manuelt.

Den manuelle håndtering med mange tunge løft af kasser gav arbejdsmiljømæssige udfordringer med hensyn til ergonomien for lagermedarbejderne.

Derfor var der behov for en automatiseret løsning på Nettos grøntlager i Køge på Sjælland, der leverer frugt og grønt til discountsupermarkedskædens butikker øst for Storebælt.

Læs også: Seks tendenser for automatisering på lageret

I dag, hvor løsningen har været i drift godt et år, plukker, flytter og pakker 15 unikke robotter kasserne med frugt og grønt på paller. Det er især pakningen af de mest tunge og højfrekvente varer, der er blevet automatiseret, fortæller Nettos logistikchef Jørgen Larsen.

Ifølge Nettos logistikchef Jørgen Larsen har robotanlægget opfyldt både de økonomiske og ergonomiske forventninger. Foto: Langebæk Logistik.

80 procent automatiseret 
Robotterne har betydet, at cirka 80 procent af pakningen er blevet automatiseret. Det er langt over de forventede 50 procent, som var forventningen ved projektets start.

”Status efter godt et års drift er, at automatiseringsgraden på 80 procent holder vand”, siger Jørgen Larsen. De resterende 20 procent, der blandt andet omfatter alle kasser, der ikke opfylder standardmålene på 60 x 40 centimeter, bliver stadig håndteret manuelt. Det kan eksempelvis være kasser med persille, purløg eller sæsonvarer såsom jordbær.

”Det er typisk kasser fra leverandører, hvor man af den ene eller anden årsag ikke kan styre emballagen, og som vi har korte aftaler med”, siger Jørgen Larsen og fremhæver, at kasserne som regel har en lav gennemsnitsvægt og dermed ikke udgør et ergonomisk problem.

”Derfor har vi ikke planer om at hæve automatiseringsprocenten yderligere. Når det drejer sig om grøntsager, vil en vis procentdel altid skulle håndteres manuelt”.

Læs også: Dansk Industri: ”Der skal robotter til”

Samtidig er plukkekvaliteten, det vil sige antallet af korrekt pakkede paller, langt bedre end tidligere, hvor der blev pakket manuelt, fortæller Jørgen Larsen.

Udfordring
  • Stort grøntlager med meget manuelt arbejde og tunge løft. Forskellige varetyper udfordrede de tekniske løsninger og besværliggjorde automatisering.
Løsning
  • Et samlet plukke- og pakkesystem med pluk direkte fra lagerpalle til kundepalle
  • 15 robotter, der hver kan arbejde med fire-fem varenumre
  • Unikke løftehoveder, der kan håndtere flere typer kasser, kartoner og bakker
  • Anvendelse af specielle pakkekassetter, som sikrer de ufolierede paller frem til automatisk foliering
??Udvalgte resultater
  • Præcedens for dagligvarebranchens frugt- og grønthåndtering
  • 80 procent af alle pluk foretages automatisk
  • Bedre arbejdsmiljø og ergonomi
  • Kapacitetsforøgelse
  • Mere præcise pluk
  • Op til 3.000 pluk i timen
  • Pluk til op til 60 butikker samtidigt
  • ?Levering til 275 butikker dagligt og kapacitet til mange flere
Kilde: Langebæk Logistik 

Hele pakkeprocessen er indrettet, så robotterne plukker direkte fra de indkommende paller til de paller, der skal sendes ud til butikkerne. Det sparer tid, da det dermed ikke er nødvendigt at udpakke og placere de leverancer af frugt og grønt, som dagligt ankommer til Nettos lager. 

Avanceret teknologi
Et af de forhold, der besværliggjorde automatiseringen, var at få robotterne til at håndtere de forskelligartede kasser som Nettos frugt og grønt bliver leveret i.

Systemet skal både kunne gribe, flytte og placere de grønne plastickasser, som varerne ligger i ude i butikkerne, men også kunne håndtere alt fra bløde papkasser med bananer til åbne kartonbakker med jordbær.

Løsningen blev at udstyre robotterne med avancerede gribehoveder, der med høj præcision og fleksibilitet er i stand til at tage fat i de forskellige emballagetyper uden at ødelægge varerne.

Læs også: Utidssvarende lagerstyring binder 22 milliarder kroner

En yderligere udfordring var gøre robotterne i stand til at stable pallerne stabilt. Inden de automatisk bliver flyttet til en anden robot, der folierer pallen med strækfilm, var der fare for, at de kunne falde sammen.

Dette problem blev løst ved at konstruere en særlig anordning, der støtter pallens sider under pakningen. Også denne løsning fungerer her et år efter idriftsættelsen tilfredsstillende, fortæller Jørgen Larsen.

Luft til øget kapacitet 
Logistikchefen er desuden meget tilfreds med, at automatiseringsløsningen også har givet Nettos grøntlager en kapacitetsforøgelse i årene frem.

”Anlægget kører fuldstændig som forventet, og vi har fået opfyldt både de økonomiske og ergonomiske forventninger. Desuden kan anlægget håndtere den mængde, vi havde regnet med, og der er stadig luft i systemet til at øge kapaciteten. Vi har jo en forventning om at åbne flere butikker”, siger Jørgen Larsen.  Det er Langebæk Logistik, der var rådgiver på projektet, og selve logistiksystemet blev leveret af Dematic.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

09.09.2025Norris Print-Tech A/S

Sponseret

Ringscanner i fjervægtsklassen

09.09.2025SCM.dk

Carl Ras tredobler kapaciteten på centrallageret med ny Autostore

03.09.2025Element Logic Danmark

Sponseret

Mød Element Logic på HI-messen 2025 – og mød morgendagens fuldautomatiske lagerautomationsløsninger

01.09.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

31.08.2025N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

26.08.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Fra eksterne krav til moderne lagerstyring hos Urtegaarden

26.08.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

FreeBee A/S skaber et mere sikkert arbejdsmiljø med ny halvautomatiseret lagerløsning

24.08.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ergonomi og driftssikkerhed i ét – kom og prøv Traigo48 i realistiske rammer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

RELEX Solutions
Messe
RELEX Solutions at NRF

RELEX Solutions is heading to NRF 2025: Retail's Big Show Europe to showcase how our agentic AI transforms retail supply chain planning. Visit us at booth M-087!

Dato

16.09.2025

Sted

NRF 2025, Paris Expo Porte de Versailles

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

16.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale P Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense