Ændringer i forsyningskæder kan reducere madspild med 270 milliarder dollars

Den private sektor er nødt til at gøre en indsats og vise lederskab omkring deres supply chains, hvis problemerne med madspild skal løses, fastslår rapport fra BCG. Maersk overvåger 270.00 containere med IoT for at forebygge spild pga fejl.

I følge en ny rapport kan man ved at ændre på forsyningskædens infrastruktur reducere madspild med 270 milliarder dollars. Arkivfoto..

10.09.2018

SCM.dk

Når snakken går på madspild, så handler det oftest om at ændre på forbrugernes adfærd, men faktisk er det firmaer i den private sektor, der spiller den mest kritiske rolle i kampen mod madspild. Ændringer af deres beslutninger kan nemlig påvirke forsyningskæden fra top til bund, skriver supplychaindive.

Læs også: Global modegigant vil sikre bæredygtighed i hele forsyningskæden

En ny rapport fra Boston Consulting Group peger således på, at man ved at ændre forsyningskædens infrastruktur og effektivitet kan reducere mængden af madspild med 270 milliarder dollars (godt 1.730 mia. kr.).

I dag står den private sektor i følge samarbejdsorganisationen ReFED for 58 procent af al madspild. I følge FN’s Food and Agriculture Organization og World Resources Institute medvirker det til otte procent af al udledning af drivhusgasser, ligesom det bidrager til den globale underernæring.

Tiltag i den rigtige retning
Selvom rapporten peger på, at de fleste producenter i madindustrien i dag er mere fokuserede på at øge produktionshastigheden frem for at reducere madspild, så kommer den dog samtidig med eksempler på private virksomheder, der har gjort tiltag i den rigtige retning.

Maersk har således udstyret 270.000 containere med loT-teknologi, der følger og registrerer temperaturen, fugtigheden og strømniveauet i hver enkelt container. Det betyder, at defekter fremover ikke vil være en overraskelse ved ankomsten, men at eventuelle fejl forhåbentlig kan opdages og forebygges inden.

Læs også: Apple lover ren energi i forsyningskæden

Alt i alt konkluderer rapporten, at den private sektor er nødt til at gøre en indsats og vise lederskab, hvis problemerne med madspild skal løses.

 -JMA

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

24.10.2025SCM.dk

Ro på! Omnibussen er ikke død

24.10.2025SCM.dk

Toldstyrelsens henter 110 millioner i efterkontrol

23.10.2025SCM.dk

Tysk tøven kan true Europas grønne førerposition

21.10.2025KUKA Nordic AB

Sponseret

KUKA Nordic byder XIO A/S velkommen som ny systempartner

20.10.2025SCM.dk

Grøn strøm styrker både klimaet og forsyningssikkerheden

20.10.2025SCM.dk

LEMAN styrker sin globale position med opkøb i Tyskland og Polen

16.10.2025SCM.dk

JYSK blandt verdens bedste arbejdspladser

15.10.2025SCM.dk

Vandmangel truer – men ingen måler på det mest basale

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

27.10.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i kommuner - vejen til compliance med afsæt i ISO 27001

På dette todages kursus klæder vi kommunale ledere og nøglemedarbejdere på til at forstå, planlægge og realisere arbejdet med NIS 2-compliance. Vi giver indblik i, hvordan arbejdet kan inspireres af ISO/IEC 27001, og hvordan en pragmatisk tilgang gør det muligt at opnå højere sikkerhed, der er forankret i driften.

Dato

27.10.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Security Update

Hold dig opdateret med hvordan du vedvarende beskytter din virksomhed mod cybertrusler med Microsoft Security.

Dato

27.10.2025

Tid

11:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 13485 - lær om kvalitetsledelse for medicinsk udstyr

På dette 2 dages kursus præsenteres ISO 13485 Kvalitetsledelse for medicinsk udstyr - samt koblingen til kvalitetsledelsesstandarden, ISO 9001, og relevant EU lovgivning. Endvidere inddrages ISO 14155 klinisk afprøvning og ISO 14971 risikoledelse.

Dato

28.10.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn