Årets største transportmesse slår dørene op

Vestfyn Trækker skal bl.a. lokke flere hænder til en branche, der akut mangler arbejdskraft. 150 udstillere står klar til at vise både lastbiler og branchefordele frem.

Vestfyn Trækker bliver afviklet i Ejby, klods op ad motorvejen. For messens deltagere vil det blandt andet være muligt at få et indblik i branchen og et kig på en masse lastbiler. PR-foto..

23.05.2018

SCM.dk

Den 25. til 27. maj løber årets største transportmesse af stablen. ”Vestfyn Trækker” afholdes endnu engang i Ejby, og bliver som sædvanlig et udstillingsvindue for transportbranchen. Formålet er, at tiltrække flere medarbejdere til branchen, der mangler tusindvis af hænder. Her håber man at kunne få særligt de unge menneskers opmærksomhed.

Læs også: DSV hjælper Volvo ind på det indiske marked

”Det er enormt vigtigt for os at fange de unges interesse og vise, at branchen nu og i fremtiden involverer en masse spændende og innovativ teknik”, siger Gert Jacobsen, bestyrelsesformand i ITD og manden bag den officielle åbningstale ved Vestfyn Trækker.

På messen kan gæsterne møde 150 udstillere, herunder en lang række bilimportører, vognopbyggere og forhandlere af øvrigt transportmateriel. De skal forsøge at lokke flere til branchen ved at vise fordelene ved et sådant arbejde.

”Samtidig skal vi fortælle, at transportbranchen er så vigtig en spiller i samfundet, at hvis vi ikke får denne rekruttering i gang, giver det enorme problemer for hele samfundsøkonomien. Disse ændringer skal komme fra branchen – vi skal blive bedre til at komme ud af busken og fortælle de mange gode historier fra chauffører”, fortæller Gert Jacobsen.

På trods af fyldte ordrebøger hos langt de fleste danske vognmandsforretninger, står hundredvis af lastbiler og samler støv i garagen - der er nemlig ikke nogen chauffører til at køre dem.

Transportens Udviklingsfond, der er skabt af ATL og 3F for at sikre fremtidens arbejdskraft, vurderer, at der mangler 2500 lastbilchauffører i Danmark. Derfor forsøger man at udbrede kendskabet til de forskellige jobmuligheder i transportbranchen ved blandt andet kampagner og den kommende messe.

Efteruddannelse skal bekæmpe arbejdsmangel
Udover chauffører er der også mangel på lastvogns- og trailermekanikere. Et af branchens tiltag for at komme denne mangel til livs er oprettelsen af Besko Akademi, der tilbyder efteruddannelse og opkvalificering af mekanikere. Besko er leverandør af reservedele til transportbranchen, og akademiet er stablet på benene af samtlige underleverandører.

Per Mikkelsen, der er direktør i koblingsproducenten VBG, er både en af hovedkræfterne bag akademiet og arrangør af Vestfyn Trækker. Begge initiativer som man håber vil fremhæve branchen og dens fordele. 

Læs også: Forretning skal styre IT, ikke omvendt

Ønsker du at få et indblik i branchen, kan billetterne til transportmessen hentes gratis her.

-EST

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

16.10.2026SCM.dk

Ekspertise i Søborg baner vejen for global ordre på 750 millioner

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

SCM.dk

Volvo Financial Services fejrer 30 år i Danmark

SCM.dk

DHL udvider globalt kølekædenetværk med seks nye flyruter

06.10.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Rudi Kjeldsen til Partner

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

28.09.2026PALOMAT

Sponseret

Amerikanske paller – intet specialbygget pallemagasin nødvendigt

25.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Context& A/S
Webinar
Webinar: What’s new in Business Central

Hør, hvad BC29 kommer til at betyde for Business Central-brugere? Og hvilke nyheder bør din virksomhed holde øje med i den nye version?

Dato

22.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - Hybrid

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

22.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup