Årets største transportmesse slår dørene op

Vestfyn Trækker skal bl.a. lokke flere hænder til en branche, der akut mangler arbejdskraft. 150 udstillere står klar til at vise både lastbiler og branchefordele frem.

Vestfyn Trækker bliver afviklet i Ejby, klods op ad motorvejen. For messens deltagere vil det blandt andet være muligt at få et indblik i branchen og et kig på en masse lastbiler. PR-foto..

23.05.2018

SCM.dk

Den 25. til 27. maj løber årets største transportmesse af stablen. ”Vestfyn Trækker” afholdes endnu engang i Ejby, og bliver som sædvanlig et udstillingsvindue for transportbranchen. Formålet er, at tiltrække flere medarbejdere til branchen, der mangler tusindvis af hænder. Her håber man at kunne få særligt de unge menneskers opmærksomhed.

Læs også: DSV hjælper Volvo ind på det indiske marked

”Det er enormt vigtigt for os at fange de unges interesse og vise, at branchen nu og i fremtiden involverer en masse spændende og innovativ teknik”, siger Gert Jacobsen, bestyrelsesformand i ITD og manden bag den officielle åbningstale ved Vestfyn Trækker.

På messen kan gæsterne møde 150 udstillere, herunder en lang række bilimportører, vognopbyggere og forhandlere af øvrigt transportmateriel. De skal forsøge at lokke flere til branchen ved at vise fordelene ved et sådant arbejde.

”Samtidig skal vi fortælle, at transportbranchen er så vigtig en spiller i samfundet, at hvis vi ikke får denne rekruttering i gang, giver det enorme problemer for hele samfundsøkonomien. Disse ændringer skal komme fra branchen – vi skal blive bedre til at komme ud af busken og fortælle de mange gode historier fra chauffører”, fortæller Gert Jacobsen.

På trods af fyldte ordrebøger hos langt de fleste danske vognmandsforretninger, står hundredvis af lastbiler og samler støv i garagen - der er nemlig ikke nogen chauffører til at køre dem.

Transportens Udviklingsfond, der er skabt af ATL og 3F for at sikre fremtidens arbejdskraft, vurderer, at der mangler 2500 lastbilchauffører i Danmark. Derfor forsøger man at udbrede kendskabet til de forskellige jobmuligheder i transportbranchen ved blandt andet kampagner og den kommende messe.

Efteruddannelse skal bekæmpe arbejdsmangel
Udover chauffører er der også mangel på lastvogns- og trailermekanikere. Et af branchens tiltag for at komme denne mangel til livs er oprettelsen af Besko Akademi, der tilbyder efteruddannelse og opkvalificering af mekanikere. Besko er leverandør af reservedele til transportbranchen, og akademiet er stablet på benene af samtlige underleverandører.

Per Mikkelsen, der er direktør i koblingsproducenten VBG, er både en af hovedkræfterne bag akademiet og arrangør af Vestfyn Trækker. Begge initiativer som man håber vil fremhæve branchen og dens fordele. 

Læs også: Forretning skal styre IT, ikke omvendt

Ønsker du at få et indblik i branchen, kan billetterne til transportmessen hentes gratis her.

-EST

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.01.2026SCM.dk

Overfladebehandling får eget område på HI Tech & Industry Scandinavia 2027

20.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nullermænd, en af din højteknologiske robots værste fjender

16.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Besøg fra Odense Robotics

16.01.2026PALOMAT

Sponseret

Hvordan skal du optimere din virksomhed i 2026?

16.01.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KUKA Nordic skaber ny rolle med fokus på AMR'er – og lancerer endnu en robotplatform

16.01.2026SCM.dk

Cyberkriminelle stjæler cargo uden at løfte hænderne fra tastaturet

14.01.2026SCM.dk

Maersk ansætter SCM-ekspert som ny direktør for Europa-regionen

12.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Solutions Launches Deal Management

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Grundlæggende objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at designe objektorienterede programløsninger for din virksomhed.

Dato

26.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

27.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

27.01.2026

Sted

Hvidovre