Årets bedste supply chain leder er en ’Bestseller’

Allan Kyhe Kjærgaard fra Bestseller er kåret som årets supply chain leder og var ved uddelingen hurtig til at sende hæderen videre til sit hold: ”Det er i høj grad en følge af deres arbejde, at jeg står her i dag og modtager prisen”.

Fra venstre: Aymeric Chandavoine, Head of Logistics & Services at A.P.M-Maersk; Katriina Lillelund Schøier, Sr.partner at Korn Ferry; Lars Kissow, partner at Syncronic – a Deloitte business; Allan Kjærgaard, Logistics Director at Bestseller; Peter Brønd, Director EMEA at Novozymes (SCLF board); Peter Jacobsen, Emeritus professor at DTU (SCLF board); Kim Sundtoft Hald, Professor (mso) at CBS (SCLF board) og Henrik Knak, Director at Syncronic – a Deloitte business (SCLF board). Foto: SCLF..

16.09.2022

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

For ellevte år i træk var CBS den 15.  september 2022 vært for det årlige ’Supply Chain Leaders Forum’. Hovedformålet med konferencen, som er arrangeret af Copenhagen Business School, AAASCM, Department of Operations Management, Danmarks Tekniske Universitet, Syncronic – a Deloitte business samt IDA Operations Management, er at bygge bro mellem forskning og erhvervsliv og mellem uddannelse og praksis.

Læs også: Maersks Aymeric Chandavoine vinder prisen som Danmarks bedste supply chain leder 2021

Driver reelle forandringer i højt tempo
Udover hæder til studerende fra både CBS og DTU for de bedste akademiske opgaver, der bringer værdi til erhvervslivet, nåede konferencen sit højdepunkt med afsløringen af den bedste supply chain leder i Danmark 2022. Valget faldt på Allan Kyhe Kjærgaard, Logistics Director hos Bestseller, som ifølge dommerkomitéen på imponerende vis ’har demonstreret ledelse af en højt præsterende forsyningskæde og evnen til at bevæge sig mellem virksomheder og forretningsmodeller, herunder hurtigt at komme op i tempo og drive reelle forandringer’. Det var blot nogle af de egenskaber, der i år kvalificerede Allan Kjærgaard til at tage titlen som ’Bedste Supply Chain Leader’ i Danmark 2022.

Ved overrækkelsen var han hurtig til at vende den store ære rundt og sende den videre til sine kollegaer i Bestseller: ”Det er i høj grad en følge af deres arbejde, at jeg står her i dag og modtager prisen”, konkluderede Allan Kjærgaard.

Prisen uddeltes igen i år af Syncronic – a Deloitte business, repræsenteret ved partner Lars Kissow. Det skete efter en bred og dyb analyse og vurdering af mange kriterier. Analysen og det endelige valg er gennemført af bestyrelsen for SCLF i samarbejde med senior partner Katriina Schøier fra Korn-Ferry.

Bæredygtighed, digitalisering og robusthed
Konferencen ’Supply Chain Leaders Forum’ fokuserede på bæredygtighed, digitalisering og robusthed eller resiliens som helt centrale elementer i fremtidens forsyningskæder.
Professor Kim Sundtoft Hald fra CBS åbnede sammen med Henrik Knak fra Syncronic – a Deloitte business dette års konference. Knap 250 danske erhvervsledere var tilmeldt til dette event. Det skete under temaet ”Lord of the rings” som er et symbol på de tre fokuspunkter og  udfordringer  for  de  globale  forsyningskæder.

Programmet bød blandt andet på et levende oplæg fra Michael Lewis, professor fra University of Bath. Han   talte   om udfordringen   og   kompleksiteten   i   at   lede   globale forsyningskæder   mod en mere bæredygtig fremtid. Et af de centrale budskaber var at det først og fremmest handler om at gennemtænke de samlede konsekvenser af de beslutninger, som virksomhederne tager.

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

13.10.2026RELEX Solutions

Sponseret

Telia optimerer sin detailplanlægningen med RELEX

SCM.dk

Bain-ejet konsulenthus åbner nordisk base i København

SCM.dk

A.P. Møller Capital køber havneoperatør

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

28.09.2026PALOMAT

Sponseret

Amerikanske paller – intet specialbygget pallemagasin nødvendigt

25.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

Context& A/S
Webinar
Webinar: AI i finansafdelingen - Fra proces til udførelse

Se, hvordan ERP AI-agenten automatiserer økonomiprocesser og omsætter ERP-data til analyser, dashboards og hurtigere indsigt.

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle