”Målsætningerne rykker sig hele tiden, så vi følger med”

Hos DB Schenker vil man have kvalitet helt ned i detaljerne, og de forskellige kontorer i Europa bliver målt op mod hinanden. Men den interne konkurrence er kun sund, mener Head of Land Transport Processes i Danmark, Lene Hollenner.

DB Schenker har gjort meget ud af at digitalisere sin forretning over de senere år. Foto: DBSchenker.

20.06.2017

SCM.dk

Ankommer bilerne til tiden? Er de ordentligt pakket? Er der styr på dokumentationen? ’Små’ spørgsmål som disse – og mange andre – er en del af dagligdagen for Lene Hollenner, der er Head of Land Transport Processes hos transportkoncernen DB Schenker i Danmark. Svarene, dvs. resultaterne, bliver målt og vejet på det tyske hovedsæde, og de regionale afdelinger i Europa bliver sammenlignet.

”Den interne konkurrence motiverer folk; der er jo ingen, der vil ligge nederst”, siger Lene Hollenner..

Læs også: DB Schenker investerer millionbeløb i digitalisering

Men hvor det for andre måske lyder som en stressfaktor, så er Lene Hollenner og hendes kolleger glade for modellen. Den har nemlig flere positive effekter.

”Det er kernen i vores strategi, at drive forretning ved at levere meget høj kvalitet, og der er opbakning til den her måde at gøre det på hele vejen op gennem systemet. Kursen bliver udstukket fra højeste sted, og vores præstationer bliver målt. Det betyder at alle bliver set og hørt, og den interne konkurrence motiverer folk; der er jo ingen, der vil ligge nederst”, forklarer hun.

Generelt er der ifølge Lene Hollenner altid mange processer i gang i Schenker, og den overordnede jagt på forbedringer af selv de – på papiret – mindste detaljer, er noget man vænner sig til. Organisatorisk er det alligevel ikke til at komme uden om.

”Man kan tydeligt mærke på folk, at det er noget man vil. Vi vil gerne kunne præstere en ekstremt høj leveringssikkerhed, og i den forbindelse arbejder vi hele tiden med at aligne vores effektivitetsprocesser. Der er mange steder, det kan gå galt i forsyningskæder som dem, vi er en del af, og derfor holder vi øje med det hele”, siger hun.

Klar kommunikation gør forskellen
Over de seneste år er DB Schenkers arbejdsgange blevet mere og mere digitale, hvilket Lene Hollenner peger på har givet hende og andre involverede et langt bedre overblik. En lang række af de audits, hun også er en del af, bliver således stigende grad understøttet af en stribe automatiserede processer, som der bliver ført nøje tilsyn med.

Om Lene Hollenner

Uddannelse:
Merconom fra IBC i Kolding. Senere uddannet i bl.a. leanledelse, auditering, projektstyring oa.

Erhvervskarriere:
DB Schenker siden 2001; disponent, kvalitetsmedarbejder/auditor, managementassistent og nu head of LPO. Inden da DanTransport fra 1989 til 2001; speditør, transportkonsulent, logistikassistent.

Fritid:
Køre drenge til fodbold, løb og crossfit.

På den måde har målsætningerne rykket sig en hel del gennem specielt det seneste årti, men det er ikke noget, der skaber panderynker i de danske kontorer. Det handler blandt andet om, hvordan disse målsætninger bliver afleveret fra topledelsens side.

”Det bliver kommunikeret på en god måde, når de forskellige benchmarks bliver flyttet. Og det sker samtidig over hele Europa, og derfor kan man mærke, hvordan afdelingerne flytter sig samtidig på de samme områder. På den måde synes jeg vi har et godt mindset, og det kan man også fornemme, at vores kunder ved. Det forplanter sig jo; god kvalitet giver glade kunder, og det giver glade medarbejdere”, siger Lene Hollenner, der derfor også kun ser frem til den kommende tids udfordringer.

”Vi skal jo hele tiden optimere yderligere, og vi har også nogle ting i støbeskeen. På den måde føler jeg, at DBS er meget fremsynet, og vi er jo langt fremme på fx miljøområdet i forhold til at nedsætte vores CO2-udslip, så alt i alt skal der nok være endnu mere godt i vente”.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.03.2026Element Logic Danmark

Sponseret

Element Logic skal levere innovativ automationsløsning til Kramps nye nordiske distributionscenter

06.03.2026SCM.dk

3 ud af 5 logistikcentre investerer stort i kunstig intelligens

SCM.dk

Kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

SCM.dk

Hæder til Jungheinrich for fremragende produktdesign

13.02.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

12.02.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Den rette type truck til et hvert lager eller produktion

10.02.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Vores vognprogram Q10 udfases – alt skal væk

10.02.2026SCM.dk

Nordisk logistikejendoms-aktør styrker tilstedeværelsen i Hovedstadsområdet

10.02.2026SCM.dk

Hummels centrallager satser på det automatiske og digitale

09.02.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

PP Jensen løfter præcisionen med scannerløsning fra Delfi Technologies

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om dokumentation

ADR-IMDG Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog til vej-, sø-, og kombitransporter med farligt gods.

Dato

11.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om begrænset mængde

ADR Uddannelsen om begrænset mængde sætter dig i stand til at pakke, mærke, læsse og transportere farligt gods, der sendes efter reglerne om begrænset mængde i henhold til ADR-konventionen og de nationale bekendtgørelser.

Dato

11.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om kørsel i små mængder

Når du har gennemført ADR Uddannelsen om kørsel i små mængder, må du transportere farligt gods i små mængder (under frimængden, som begrænset mængde eller som undtaget gods).

Dato

11.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

11.03.2026

Sted

Vejle